Tarix: 02/09/14 “Elektron xidmətlərin sayının və keyfiyyətinin artırılması əhalinin vaxta qənaət etməsinə gətirib çıxarıb”
Bu il ərzində Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi (ƏMDK) tərəfindən göstərilən elektron xidmətlərin sayının 29-a çatdırılması, qeydiyyatla bağlı onlayn xidmətlərə və respublika üzrə mobil ofis xidmətlərinə başlanması komitənin ən mühüm nailiyyətləridir.
Tarix: 02/09/14 Daşınmaz əmlaka dair “Forma-1”-in onlayn rejimdə alınması məmur-vətəndaş ünsiyyətini azaldıb
Bu ildən etibarən daşınmaz əmlakın qeydiyyatı ilə bağlı onlayn xidmətlərin tətbiqi ərazi idarələrinə gediş-gəlişləri, məmur-vətəndaş ünsiyyətini kifayət dərəcədə azaldıb.
Tarix: 02/09/14 Abunəçilər mobil operatorlardan yüksəkkeyfiyyətli rabitə xidmətləri tələb edir
“Vasona Networks” (telekommunikasiya xidmətlərinin yaxşılaşması üçün həllər istehsalçısı) şirkətinin tədqiqatına əsasən, abunəçilər öz operatorlarından daha yüksək rabitə keyfiyyəti gözləyir.
Tarix: 02/09/14 “Warface game” gənclər arasında İKT festivalı keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə “Warface game” gənclər arasında İKT festivalı keçirilib.
Tarix: 01/09/14 Elektron xidmətlərin genişləndirilməsi və “elektron hökumət”in inkişafına dair Dövlət Proqramı razılaşdırılma mərhələsindədir
Azərbaycanın növbəti illər üçün elektron xidmətlərin genişləndirilməsi sahəsində əsas hədəflərini əks etdirən “2014-2016-cı illərdə dövlət orqanlarında elektron xidmətlərin genişləndirilməsi və “elektron hökumət”in inkişafına dair Dövlət Proqramı” hazırda aidiyyəti qurumlarla razılaşdırılma mərhələsindədir.
Tarix: 01/09/14 Britaniyalılar qızıl “iPhone 6” üçün sifarişlərin qəbuluna başlayıblar
Britaniyanın “Goldgenie” şirkəti qızıl korpusla təchiz edilmiş “iPhone 6” smartfonu üçün ilkin sifarişlərin qəbuluna başlayıb.
Tarix: 01/09/14 “Bələdiyyə Vergi İnformasiya Sistemi” proqram təminatı hazırlanıb
Azərbaycanda bələdiyyələrin vergi xidmətlərinin fəaliyyətinin gücləndirilməsi üçün yerli özünüidarəetmə orqanlarında informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) tətbiqi prioritet məsələyə çevrilib. Bu məsələ “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında da nəzərdə tutulan vəzifələrdən biridir.
Tarix: 01/09/14 “Nokia” şirkəti “Samsung” üçün “Here” xəritəsini istifadəyə verəcək
Mobil bölməsinin satışından sonra kartoqrafiya biznesini özündə saxlamış “Nokia” şirkəti “Android” platforması üçün “HERE Maps” tətbiqinin çıxarılmasını elan edib.
Tarix: 01/09/14 Tələbələr smartfon asılılığından əziyyət çəkir
Beylor Universiteti tərəfindən aparılan araşdırmadan məlum olub ki, hazırda bəzi tələbələrdə yeni asılılıq tipi - smartfon asılılığı yaranıb.
Tarix: 01/09/14 AMEA-nın qurumları texnoloji biznes layihələrinin hazırlanması istiqamətində əməkdaşlıq edəcəklər
AMEA Elmi İnnovasiyalar Mərkəzi (EİM) ilə AMEA Polimer Materialları İnstitutu arasında elmi-texniki, texnoloji biznes layihələrinin hazırlanması və reallaşdırılması istiqamətində müzakirələr aparılıb. Müzakirələr EİM-də keçirilən görüşdə baş tutub.
Tarix: 01/09/14 “Gənclərin informasiya texnologiyalarına və intellektual sistemlərə marağın artırılması” layihəsi başa çatdı
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən “Gənclərin informasiya texnologiyalarına və intellektual sistemlərə marağın artırılması” layihəsi artıq başa çatıb.
Tarix: 01/09/14 Argentina istehsallı ilk peyk Yerətrafı orbitə buraxılacaq
Argentinanın istehsalı olan ilk peyk ötən şənbə Fransanın inzibati idarəçiliyində olan Fransız Qvianasındakı Kuru kosmodromuna göndərilib. Oradan peykin sentyabrın ortalarında Yerətrafı orbitə buraxılması planlaşdırılır.
Tarix: 01/09/14 Radio avadanlığı bazarında artım tempi artıb
“Dell'Oro Group” analitik şirkətinin məlumatına görə, 2014-cü ilin ikinci rübündə mobil şəbəkələr üçün radio avadanlığı (Radio Access Network, RAN) bazarının həcmi artıb.
Tarix: 30/08/14 Avropa İttifaqında çox enerji sərf edən smartfon və məişət cihazlarının satışı qadağan olunacaq
2015-ci ilin əvvəlində Avropa İttifaqı (Aİ) rəsmiləri çox enerji sərf edən smartfon və mobil telefonların ittifaqa daxil olan ölkələrin ərazisində istehsalı və satışının qadağan olunması ilə bağlı təkliflə çıxış etməyi planlaşdırırlar.
Tarix: 30/08/14 İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi üzrə 8-ci Beynəlxalq Konfransda Azərbaycanı ali təhsil müəllimləri təmsil edəcək
Cari ilin 15-17 oktyabr tarixlərində Qazaxıstanın Astana şəhərində keçiriləcək “AICT-2014” - İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi üzrə 8-ci Beynəlxalq Konfransda Azərbaycanı ölkəmizin bir sıra ali təhsil müəllimlərindən ibarət nümayəndə heyəti təmsil edəcək.