Tarix: 25/08/14 Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasında valideyn və tələbələrə virtual nəzarət imkanı verən xüsusi şifrlər paylanacaq
Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasında təhsil prosesində bir sıra yeniliklər tətbiq ediləcək. Belə ki, valideynlərə (eyni zamanda tələbələrə) xüsusi şifrlər paylanması nəzərdə tutulur ki, onlar bu şifrlər vasitəsilə virtual olaraq övladlarının aldığı qiymətlər, tədris prosesində göstərdikləri fəallığın səviyyəsi barədə məlumat almaq imkanına malik olacaqlar.
Tarix: 25/08/14 “Apple” “iPhone 5” smartfonunda batareya problemi olduğunu etiraf edib
“Apple” şirkəti “iPhone 5” smartfonunda akkumulyatorun tez boşalmasını rəsmən etiraf edib. ABŞ korporasiyasından bildirilib ki, bu problem satılmış qurğuların az bir hissəsində qeydə alınıb.
Tarix: 23/08/14 Britaniyada hesablamaları işıq sürəti ilə yerinə yetirən kompüter yaradılır
İngiltərənin “Optalysys” texnoloji şirkəti 2015-ci ilin yanvarında hesablamaları işıq sürəti ilə yerinə yetirəcək kompüterin prototipini təqdim edəcəyini bəyan edib. Hər şeyin plan üzrə gedəcəyi halda kompüterin artıq 2020-ci ildə satışa çıxarılacağı gözlənilir.
Tarix: 23/08/14 “Apple” tədarükçüləri “iPhone 6” üçün ekran buraxılışında çətinliklə üzləşiblər
“Reuters” agentliyi yazır ki, “Apple” şirkətinin tədarükçüləri komponentlərdən birinin dizaynındakı dəyişikliyə görə, yeni “iPhone 6” smartfonları üçün lazımi miqdarda ekran buraxılışında çətinliklə üzləşiblər.
Tarix: 23/08/14 “Apple” “iPhone” və “iPad” kameraları üçün “3D” rejimini patentləşdirib
ABŞ-ın Ticarət Markaları və Patentlərin Qeydiyyatı Bürosu “Apple” şirkətinin patent sifarişini dərc edib.
Tarix: 22/08/14 Bakıda İT layihələrin menecerləri dövlət sektoru ilə təcrübələrini bölüşəcəklər
Avqustun 29-da Azərbaycan Layihə İdarəetməsi Assosiasiyasında layihə menecerlərinin “Dövlət sektoru ilə işdə layihələrin idarə etməsi üzrə praktiki məsləhətlər” mövzusunda görüş keçiriləcək.
Tarix: 22/08/14 “KATV1” Yeni Yasamalda daha bir servis mərkəzi açıb
“AG Telecom” şirkətinin brendi olan “KATV1” fəaliyyətinin 9 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində Yeni Yasamalda daha bir servis mərkəzi açıb.
Tarix: 22/08/14 Təhsil naziri: “ “Google”, “Wikipedia” var deyə uşaqlarda “yadda saxlamaq” bacarığı inkişaf etdirilməməlidir?”
“Müasir təhsil sistemi artıq “informasiyanı öyrəndin, soruşdular, qiymətləndirdilər” üsulundan çoxdan uzaqlaşmışdır. İnformasiya əldə etmək üçün “Google”, “Wikipedia” var, bu o deməkdir ki, uşaqlarda “yadda saxlamaq” bacarığı inkişaf etdirilməsin? Sözsüz, bu belə deyil”.
Tarix: 22/08/14 Azərbaycanda kitabxana-informasiya şəbəkəsinin inkişafı üzrə Dövlət Proqramının layihəsi müzakirə olunub
Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Azərbaycan Respublikasında kitabxana-informasiya şəbəkəsinin inkişafı və kitabxana xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi üzrə Dövlət Proqramının (2015-2020-ci illlər) layihəsi” müzakirə olunub.
Tarix: 22/08/14 ABŞ hakimiyyəti sükansız avtonom avtomobilləri qadağan edib
Cari ilin yazında “Google” şirkəti avtonom elektrik avtomobilinin prototipini nümayiş etdirib. Amma Kaliforniya ştatı avtomobil inspeksiyasının sentyabrın ortalarından tətbiq edəcəkləri yeni qaydalara əsasən, insan tərəfindən idarə olunmanı nəzərdə tutmayan avtomobillərdən istifadə qadağan olunacaq.
Tarix: 22/08/14 İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti texniki profilaktika keçirəcək
Azərbaycan İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti texniki profilaktika keçirməyə hazırlaşır.
Tarix: 22/08/14 EİM-də Ukrayna ilə innovativ texnologiyalar sahəsində hazırlanacaq birgə layihələrə aid fikir mübadiləsi aparılıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Elmi İnnovasiyalar Mərkəzi (EİM) ilə Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının A.Podqornıy adına Maşınqayırma Problemləri İnstitutu arasında elm və texnika sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın təşkil olunması qərara alınıb.
Tarix: 22/08/14 Azərbaycanda aqrar sahədə informasiya monitorinq sisteminin yaradılması nəzərdə tutulur
Azərbaycanda aqrar sahədə tədqiqatlar və innovasiyalar sistemi təşkil olunacaq. Bu mövzu ilə bağlı müzakirələr Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Elmi İnnovasiyalar Mərkəzi ilə (EİM) Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Aqrar Elm Mərkəzi arasında keçirilən görüşdə aparılıb.
Tarix: 22/08/14 Azərbaycan Hesablama Palatası İT təchizatını təkmilləşdirir
Azərbaycan Hesablama Palatası İT təchizatının təkmilləşdirməsi ilə bağlı elan etdiyi tenderin qalibi ilə müqavilə imzalayıb.
Tarix: 22/08/14 Azərbaycanın İT şirkəti dövlət büdcəsinin idarə edilməsi həlli üzrə təcrübəsini Qırğızıstanla bölüşür
Maliyyə Nazirliyi və yerli İT şirkəti olan “SINAM” ölkənin dövlət büdcəsinin idarəedilməsi üzrə kompleks həlli sahəsində mövcud təcrübəsini Qırğızıstan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi ilə bölüşüb.