Tarix: 04/08/14 Bərdə rayonunda gənclərə bloq yaradılması, sosial media və yeni mediada ictimai məsuliyyətlə bağlı təlimlər keçirilib
“Regionlarda yeni media və sosial şəbəkələrdə ictimai məsuliyyətin artırılmasına dair seminarların keçirilməsi” layihəsi çərçivəsində Regional İnsan Hüquqları və Media Mərkəzi Bərdə rayonunda ikigünlük seminar keçirib.
Tarix: 04/08/14 ABŞ-da tibbi məntəqənin tələbələri “Google Glass” üzərindən əməliyyat keçirəcək
“Cnet” nəşri yazır ki, Stenford Universitetinin gənc həkimləri öz cərrahlıq alətləri siyahısına “Google Glass” cihazını əlavə edəcəklər.
Tarix: 04/08/14 I Avropa Oyunlarında informasiya və telekommunikasiya xidmətlərinin yüksək səviyyədə təşkili üzrə işlər davam etdirilir
I Avropa Oyunlarının ölkəmizdə uğurla keçirilməsinə hazırlıq işləri gedir, o cümlədən Olimpiya oyunlarında informasiya və telekommunikasiya xidmətlərinin yüksək səviyyədə təşkili istiqamətində aparılan işlər davam etdirilir.
Tarix: 04/08/14 Angela Merkel Almaniya hökumətinin üzvlərinə zəng edə bilmir
Almaniyanın kansleri Angela Merkel anticasus çipi ilə təchiz edilmiş öz yeni mobil telefonundan Nazirlər Kabinetinin üzvlərinə zəng edə bilmir.
Tarix: 02/08/14 ABŞ yeni nəsil “GPS” naviqasiya peyki buraxıb
ABŞ-ın Florida ştatında “GPS” orbital qruplaşmasını tamamlayacaq yeni nəsil naviqasiya peyki ilə “Atlas 5” raketdaşıyıcısı buraxılıb.
Tarix: 02/08/14 BMTİP gender bərabərliyinin irəliləyişi üçün İKT-dən istifadə edəcək
BMTİP qadınların səlahiyyətlərinin genişləndirilməsi üçün virtual diskussiyalar təşkil edəcək. Bu müzakirələr 2014-2017-ci illər üzrə BMT İnkişaf Proqramının (BMTİP) “Gender Bərabərliyi Strategiyası” çərçivəsində həyata keçiriləcək.
Tarix: 02/08/14 “Qloballaşma şəraitinə uyğunlaşmaqla dolğun biliklərin cəmiyyətə vaxtında və obyektiv çatdırılmasına çalışacağıq”
“Biz qloballaşma şəraitinə uyğunlaşmaqla dolğun biliklərin cəmiyyətə vaxtında və obyektiv çatdırılmasına çalışacağıq. Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin müəllifi olduğu Azərbaycançılıq məfkurəsinin mahiyyət etibarı ilə təbliğ olunması, milli-mənəvi dəyərlərimizin multikulturalizmin hökm sürdüyü cəmiyyətdə yayılması, hər bir vətəndaşın biliklərə və dərin dünyagörüşünə yiyələnməsinin təmin edilməsi və sair istiqamətlərdə hərtərəfli fəaliyyətimiz nəzərdə tutulub”.
Tarix: 02/08/14 “Samsung” məhkəməyə verilib
ABŞ-ın “Microsoft” korporasiyası Nyu-York məhkəməsinə Cənubi Koreyanın “Samsung” elektronika istehsalçısına qarşı iddia verib.
Tarix: 01/08/14 Flaqman smartfonların mini-versiyalarının satış həcmləri gözləntiləri doğrultmayıb
“Samsung”, “LG”, “HTC” və “Sony Mobile Communications” şirkətlərinin buraxdıqları flaqman telefonların mini-versiyalarının satış həcmləri gözləntiləri doğrultmayıb, çünki onlar qiymət-keyfiyyət baxımından rəqabətli olmayıb.
Tarix: 01/08/14 “Windows XP” bir çox təşkilatlarda hələ də istifadə olunur
Məlum olduğu kimi, 2014-cü ilin aprelində “Microsoft” korporasiyası rəsmi şəkildə “Windows XP” əməliyyat sisteminin (ƏS) dəstəyini dayandırıb, yəni artıq bu ƏS üçün üç aydır ki yeniləmə paketi buraxılmır və bu platforma ilə işləyən kompüterlər hücuma meyillidirlər.
Tarix: 01/08/14 Azərbaycanın prokurorluq orqanlarında İKT-nin tətbiqi daha da genişləndiriləcək
Prokurorluq orqanlarında informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının, o cümlədən “Elektron Sənəd Dövriyyəsi” və “Elektron Cinayət” informasiya proqramlarının tam fəaliyyət göstərməsi, bu sahədə həyata keçirilən işin səmərəliliyinin artırılması təmin olunacaq.
Tarix: 01/08/14 Elektron xidmətlərin istifadə kütləsini artırmaq məqsədi ilə bölgələrdə seminarlar keçirilir
Azərbaycanda dövlət orqanları tərəfindən əhaliyə təqdim edilən elektron xidmətlərin istifadə kütləsini artırmaq məqsədi ilə bölgələrdə mütəmadi seminarlar keçirilir. Son belə tədbirlərdən biri Samux rayonunda düzənlənib.
Tarix: 01/08/14 Bakıda “Oracle Applications Day” keçiriləcək
Bakıda avqustun 5-də “Oracle” şirkətinin təşkilatçılığı ilə “Oracle Applications Day” çərçivəsində konfrans keçiriləcək.
Tarix: 01/08/14 ABŞ korporasiyası xarici serverlərdəki istifadəçi məlumatlarını hakimiyyət orqanlarına təqdim edəcək
Nyu-York Federal Məhkəməsinin qərarına əsasən, "Microsoft” korporasiyası Dublindəki serverlərində saxlanılan istifadəçi haqqında məlumatı ABŞ-ın hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim edəcək.
Tarix: 01/08/14 Hərraclarda elektron xidmətlərin tətbiqi genişləndirilir
Ölkə başçısı tərəfindən vətəndaşlara şəffaf və səmərəli xidmətlərin göstərilməsi ilə bağlı dövlət orqanlarına ciddi tapşırıqlar verilib. Əsas tələblər kimi vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin elektron formaya keçirilməsi, vətəndaş-məmur münasibətlərinin müasir üsullarla aparılması irəli sürülüb.