Tarix: 20/05/14 Azərbaycan Mərkəzi Bankı nəzdində İpoteka Fondu İT təchizatla bağlı tender elan edib
Azərbaycan Mərkəzi Bankı nəzdində İpoteka Fondu İT təchizatla bağlı daha bir tender elan edib.
Tarix: 20/05/14 İyunda Azərbaycanda yeni nəsil “HTC one” mini-smartfonların satışına başlanılacaq
“HTC” şirkəti Azərbaycanda “HTC One” ailəsini təmsil edən yeni bir smartfonu – “HTC One mini 2”-ni təqdim edir.
Tarix: 20/05/14 Dövlət xətti ilə təhsil alan azərbaycanlılar daha çox İKT, iqtisadiyyat, mühəndislik və digər sahələrə üstünlük verirlər
Dövlət Proqramı və dövlət xətti çərçivəsində azərbaycanlı tələbələrin ən çox təhsil almaq hüququ qazandığı ixtisaslara informasiya-kommunikasiya texnologiyaları tibb, iqtisadiyyat, sosial və humanitar elmlər, mühəndislik, idarəetmə, turizm, neft sənayesi və s. aiddir.
Tarix: 20/05/14 Müəllimlərin yerdəyişməsi proqram təminatı tətbiq olunmaqla həyata keçiriləcək
Təhsil nazirinin 21.04.2014-cü il tarixli 445 nömrəli əmri ilə təsdiq edilmiş ümumi təhsil müəssisələrində və peşə liseylərində müəllimlərə tələbatın müəyyənləşdirilməsi, pedaqoji kadrların yerdəyişməsi və işə qəbulu ilə əlaqədar qaydalarda hazırda təhsil müəssisələrində işləyən müəllimlərin yerdəyişməsinin həyata keçirilməsi üzrə də yeni mexanizmlər nəzərdə tutulub.
Tarix: 20/05/14 Müasir İKT bacarıqlarından yararlanan və təhsil almaq istədiyi ölkənin tədris dilini bilən gənc elektron ərizə üzrə müraciəti özü həyata keçirə bilər
Bizi narahat edən hallardan biri də “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı”na müsabiqənin tam ödənişsiz qaydada həyata keçirilməsinə baxmayaraq, sənəd qəbulunda iştirak etmək məqsədilə şirkətlər tərəfindən vətəndaşlardan kifayət qədər xidmət haqqı tələb olunmasıdır
Tarix: 20/05/14 “Apple” və “Google” şirkətləri məxfi “3D” printer yaradırlar
Hələ ötən il Tim Kuk elan etmişdi ki, “Apple” yeni məhsul kateqoriyaları buraxacaq. “Alma” texnikasının əksər pərəstişkarları “iWatch” smart saatını, bəziləri televizor gözləyir
Tarix: 20/05/14 Məşhur dizayner “Google Glass” smart eynəyini inkişaf etdirəcək
“Google” şirkəti “Google Glass” artırılmış reallıq eynəyinin layihəsi üçün yeni rəhbər seçib. O, məşhur dizayner Ayvi Rossdur. Onun vəzifəsi “Google Glass” smart eynəyini kütləvi auditoriya üçün cəzbedici məhsula çevirməkdir.
Tarix: 20/05/14 Ucuz smartfonlar dünyanı dəyişəcək
Texniki KİV-də “HTC One M8”, “Samsung Galaxy S5”, “Sony Xperia Z2”, “Nokia Lumia Icon” və “iPhone 5s” kimi qabaqcıl smartfon modelləri həmişə müzakirə olunsa da, reallıqda əsl inqilab ucuz smartfonlar bazarında baş verir.
Tarix: 20/05/14 “Samsung” planşet bazarında artıq “Apple”a çatıb
“ABI Research” analitik şirkətinin hesabatına əsasən, 2014-cü ilin birinci rübündə qlobal bazarda “Samsung” və “Apple” şirkətləri arasında planşetlərin tədarükü üzrə fərq 9%-dək azalıb.
Tarix: 19/05/14 Mayda planşetlər üçün panellərin tədarük həcmi 15-20% yüksələcək
2014-cü ilin aprelində böyükformatlı maye kristal panellərin qlobal tədarük həcmi martla müqayisədə 2% azalıb və 65,29 milyon təşkil edib. Bu haqda “TrendForce” analitik şirkətinin bölməsi olan “WitsView”in ekspertləri məlumat veriblər.
Tarix: 19/05/14 Tayvan istehsalçılarının smartfon bazarı liderlərindən geri qalması davam edəcək
Tayvanın “Acer”, “AsusTek” və “HTC” istehsalçıları yüksəkkeyfiyyətli smartfonlar buraxa bilir, lakin buna baxmayaraq bundan sonra da “Samsung” kimi iri şirkətlərdən geri qalacaq. Bu barədə bu yaxınlarda yaradılan Tayvan Elm və Texnologiyalar Nazirliyinin rəhbəri Saymon Çanq deyib.
Tarix: 19/05/14 Yüksək Texnologiyalar Parkında fəaliyyət göstərən startup layihəsi 5000 manat qrant alıb
Azərbaycanın İT mütəxəssisləri tərəfindən həyata keçirilən “Tuning Fork” layihəsi səsin real zaman daxilində korreksiyasına fokuslanmış bir startup layihə kimi öz qarşısına qoymuş hədəflərdən ilkinini başa çatdırıb.
Tarix: 19/05/14 Səlim Müslümov: “Əmək müqavilələri ilə bağlı informasiya sisteminin istifadəyə verilməsi üzrə işlər yekunlaşmaqdadır”
Dünya Bankı ilə əməkdaşlıq müstəvisində həyata keçirilən “Sosial müdafiənin inkişafı” layihəsinin icrası nəticəsində işsiz və işaxtaran vətəndaşlara, eləcə də əhalinin sosial cəhətdən həssas qruplarına
Tarix: 19/05/14 Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin nümayəndələri İT-yə dair beynəlxalq tədbirə qatılacaq
Almaniyanın Koblents və Oyskirxen şəhərlərində informasiya texnologiyaları mövzusunda ekspert görüşü keçiriləcək.
Tarix: 19/05/14 “Yeni Fikir Müsabiqəsi 2014” layihəsinin qalibləri elan olundu
1 noyabr 2013-cü ildən etibarən start verilən “Yeni Fikir Müsabiqəsi 2014” (YFM) layihəsinin qalibləri artıq elan olundu. “YFM 2014” əsasında 229 müraciət qəbul edilib ki, onlardan 169 iş ideyası qiymətləndirmə prosesinə alınıb.