Tarix: 23/04/14 Abunəçilərinin sayına görə lider olan şirkətin mənfəəti kəskin azaldı
Abunəçilərinin sayına görə dünyanın nəhəng mobil operatorlarından olan “China Mobile”ın mənfəəti cari ilin birinci rübündə 9,4 faiz azalaraq 25,2 milyard yuan (4,2 milyard dollar) təşkil edib. Bu barədə şirkətin məlumatında deyilir.
Tarix: 23/04/14 9 milyon 720 min 600 mobil nömrə - AZƏRBAYCANDA
Azərbaycanda ötən ilin nəticələrinə əsasən, mobil nömrələrin sayı 9 milyon 720 min 600 nömrə təşkil edib.
Dövlət Statistika Komitəsindən “ICTnews” xəbər xidmətinə verilən məlumata əsasən, onlardan 7 milyon 957 min 800 aktiv, 1 milyon 762 min 600-ü isə passiv nömrələrdir.
Tarix: 22/04/14 A.Bayramov: “Bu, Azərbaycanda ilk təcrübədir”
Bu gün Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun (İTİDF) elan etdiyi I qrant müsabiqəsi çərçivəsində E-qrant sisteminin təqdimatı və layihələrin təqdim olunması qaydaları ilə əlaqədar məlumat sessiyası keçirilib.
Tarix: 22/04/14 1-15 iyul tarixlərində müəllimlərin işə qəbulu üzrə elektron ərizələrin qəbulu aparılacaq
1-10 iyun tarixlərində iş yerinin dəyişdirilməsi üzrə, 1-15 iyul tarixlərində isə müəllimlərin işə qəbulu üzrə elektron ərizələrin qəbulu təşkil ediləcək.
Tarix: 22/04/14 Ev istifadəsi üçün “3D” printerlərin satış həcmi 1 milyonu ötəcək
“Juniper Research” analitik şirkətinin proqnozuna əsasən, 2014-cü ildə dünyada istehlakçılar ev istifadəsi üçün təxminən 44 min ədəd “3D” printer satın alacaqlar.
Tarix: 22/04/14 Azərbaycanda maliyyə innovasiyalarına həsr olunmuş beynəlxalq forum keçiriləcək
Bakıda iyunun 4-də Azərbaycan Maliyyə İnnovasiyaları Forumu (Azerbaijan Financial Innovation Forum 2014) keçiriləcək.
Tarix: 22/04/14 Naxçıvan MR-də informasiya və rabitə xidmətlərinin həcmi artıb
Bu ilin yanvar-mart ayları ərzində muxtar respublikada 1806 ədəd yeni telefon sabit şəbəkəyə qoşulub, 1 aprel 2014-cü il tarixə hər yüz ailəyə düşən telefon aparatlarının sayı 67-yə çatıb.
Tarix: 22/04/14 “Naxtel” şəbəkəsinin əhatə dairəsi genişləndirilib
Cari ilin 3 ayı ərzində “Naxtel” simsiz telefon şəbəkəsinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi məqsədilə Naxçıvan şəhərində 5 ədəd yeni baza stansiyası qurularaq istifadəyə verilib.
Tarix: 22/04/14 Yüksək Texnologiyalar Parkında “Startap Bakı”toplantısı keçiriləcək
Aprelin 26-da Yüksək Texnologiyalar Parkında “Startap Bakı”toplantısı keçiriləcək.
Tarix: 22/04/14 AMEA-nın akademik-katibi: “Milli-mənəvi dəyərlərin virtual məkanda təsbit olunması üçün tədbirlər görülür”
“Alimlərimizin qarşısında duran mühüm vəzifələrdən biri də Azərbaycan həqiqətlərinin, milli-mənəvi dəyərlərin virtual məkanda təsbit olunması, qorunması və inkişafıdır. Bu istiqamətdə də zəruri tədbirlər görülür”.
Tarix: 22/04/14 Elmi müəssisələrdə internetdən istifadə üçün heç bir problem yoxdur
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) elmi müəssisələrinin İKT ilə təminatı vəziyyətinin monitorinqi nəticəsində müəyyən edilib ki, ümumilikdə əməkdaşların 42 faizi kompüterlə təmin olunub. İnternetdən istifadə üçün heç bir problem yoxdur.
Tarix: 22/04/14 AMEA Rəyasət Heyətində əməkdaşların kompüter avadanlıqları ilə təminatı 100 faizə çatdırılıb
Ölkə səviyyəsində İKT-yə böyük diqqət, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) aparılan islahatlar “Elektron Azərbaycan”ın tərkib hissəsi kimi elektron elmin formalaşması və inkişafına zəmin yaradıb.
Tarix: 22/04/14 Mobil telefon savadsızlıqla mübarizədə kömək edəcək
YUNESKO-da savadsızlıqla mübarizə vasitəsi kimi mobil telefonlardan istifadə və oxucu dairəsinin genişləndirilməsi ilə bağlı tədqiqat keçirilib.
Tarix: 21/04/14 Azərbaycanın Hesablama Palatası kompüter parkını yeniləyir
Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatası kompüter texnikası və ofis avadanlığının alınması üzrə açıq tender elan edib.
Tarix: 21/04/14 Tibbi-sosial ekspertiza və əlillərin reabilitasiyası informasiya sistemi yaradılıb
Bundan sonra əlilliklə bağlı müraciətlərin edilməsində süni maneələrə rast gəlinməyəcək. Belə ki, artıq əlilliyin müəyyən olunması sistemi və əlillik təyinatları ilə bağlı aidiyyəti təşkilatlar arasında məlumat mübadiləsi tam avtomatlaşdırılır.