Tarix: 06/02/14 Bu il keçiriləcək beynəlxalq elmi və elmi-texniki tədbirlərin planı təsdiqləndi
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında 2014-cü ildə keçiriləcək beynəlxalq elmi və elmi-texniki tədbirlərin planı təsdiq olunub.
Tarix: 06/02/14 Smart qaz sayğaclarından istifadə daha asan olacaq
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi fevral ayından başlayaraq, abonentlərə 1 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzində xidmətlərini təklif edəcək.
Tarix: 06/02/14 Serverlər və məlumat saxlama sistemləri İT bazarını inkişaf etdirəcək
“IDC” analitik şirkətinin proqnozuna əsasən, cari il İT sahəsinə ayrılan qlobal xərclərin həcmi müəssisələrin aparat təminatını yeniləməsi fonunda 4,6% artacaq.
Tarix: 06/02/14 Yeni Fikir Müsabiqəsində yarımfinala vəsiqə qazanmış layihələr fevralın 28-də elan olunacaq
“QUTechnopark”ın (Qafqaz Universiteti Texnoparkı) təşkil etdiyi Yeni Fikir Müsabiqəsində (YFM) iştirak etmək üçün 228 müraciət qeydiyyatdan keçib
Tarix: 06/02/14 Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev: “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı böyük məna daşıyır”
Növbəti illərdə bölgələrdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi davam etdiriləcəkdir.
Tarix: 05/02/14 Azərbaycanda təsərrüfat subyektlərindən hesabatların elektron formada qəbulunun təşkili bu il başa çatmalıdır
Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsi bu il kiçik sahibkarlıq subyektləri, o cümlədən fərdi sahibkarlar da daxil olmaqla təsərrüfat subyektlərindən hesabatların elektron formada qəbulunun təşkili üzrə işlərin başa çatdırılmasını nəzərdə tutur.
Tarix: 05/02/14 Mobil nömrə daşınması xidməti tariflərə təsir edəcək
“Mobil nömrə daşınması sistemini tətbiq edən bütün ölkələrin təcrübələri əvvəlcədən mütəxəssislərimiz tərəfindən araşdırılıb. Xidmətin tətbiqinin əsas məqsədi keyfiyyətin artırılması, qiymətlərin aşağı salınmasıdır. Bu da son nəticədə istifadəçilərin işlərini asanlaşdırır”.
Tarix: 05/02/14 Azərbaycanda ötən il ərzində 240 milyon manatlıq İT avadanlığı istehsal edilib
Azərbaycanda 2013-cü il ərzində istehsal edilmiş kompüter, elektron və optik məhsulların ümumi həcmi 237,3 milyon manat təşkil edib.
Tarix: 05/02/14 Müəllif Hüquqları Agentliyi əsərlərin elektron qeydiyyatından imtina hallarını müəyyənləşdirib
Müəllif (hüquq sahibi) Müəllif Hüquqları Agentliyinin “Elektron qeydiyyat” xidmətindən istifadə edərək həm əsərini qeydiyyatdan keçirə bilər, həm də əsərin qeydiyyatı ilə bağlı onu maraqlandıran suallara cavab ala bilər.
Tarix: 05/02/14 Azərbaycanda bu il statistik məlumatların inkişafı proqramı çərçivəsində elektron informasiya sistemlərinin yaradılması nəzərdə tutulub
Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsi "2013-2017-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəsmi statistikanın inkişafı Dövlət Proqramı" çərçivəsində bu il ərzində yaşlıların təhsil prosesi üzrə informasiya bazasının təkmilləşdirilməsi məqsədilə “Əhalinin fasiləsiz təhsildə inkişafına dair” seçmə statistik müayinənin keçirilməsi nəzərdə tutulur.