Tarix: 18/10/13 “USB 3.0” fləş-yığıcılara tələbat azalıb
2013-cü ildə “USB 3.0” interfeysli fləş-yığıcılara tələbat kifayət qədər aşağı olub. “USB 3.0” interfeysli qurğuların baza payı 10% təşkil edib.
Tarix: 18/10/13 “iPhone 5S”, yoxsa “Galaxy S4”?
“Which” jurnalı bir sıra smartfonları iş sürətinə görə sınaqdan keçirib. Əvvəllər “Samsung Galaxy S4” birinci yerdə olub.
Tarix: 18/10/13 Azərbaycan “startup”çıları üçün yeni imkan
Bu il noyabrın 18-21 tarixlərində Küveytin Əl-Küveyt şəhərində "Sərmayədarlar harada ixtiraçılarla görüşür?" adlı 6-cı Beynəlxalq sərgi açılacaq.
Tarix: 18/10/13 Fərhad Hacıyev: “Azərbaycanda gəncliyin innovativ potensialından geniş istifadə olunur”
“Bu gün Azərbaycanda gəncliyin innovativ potensialından, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından geniş istifadə olunaraq cəmiyyətin maraqlarının təmin edilməsinə şərait yaradılır”.
Tarix: 17/10/13 Sloveniyanın İKT şirkətləri Azərbaycana gəlir
Azərbaycan-Sloveniya biznes forumu keçiriləcək. Forum oktyabrın 22-də Sloveniya biznes nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (Azpromo) təşkilatçılığı ilə Bakıda reallaşacaq.
Tarix: 17/10/13 Azərbaycanın strateji inkişaf xətti innovativ təfəkkürlü intellektual gənclik qarşısında yeni vəzifələr qoyur
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdə ilk təqdim olunan "Yerin daxili strukturlarının və dinamikasının təkamülündə deformasiya proseslərinin rolu" adlı məruzənin əhəmiyyətindən danışıb.
Tarix: 17/10/13 Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun yeni strukturunda “Kompüter dilçiliyi” şöbəsi də yer alıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyəti Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun yeni strukturunu təsdiq edib.
Tarix: 17/10/13 Azərbaycan və Amerika İKT şirkətləri qarşılıqlı əməkdaşlıq və investisiya yatırımları imkanlarını müzakirə edəcəklər
Amerika-Azərbaycan Ticarət Palatasının (USACC) ticarət missiyası çərçivəsində oktyabrın 28-də San-Hosedə (ABŞ) Silikon Vadisinin şirkətləri üçün Azərbaycanla gələcək əməkdaşlıq mövzusunda seminar keçiriləcək.
Tarix: 17/10/13 Yumşaq hesablamalar üzrə Berkli təşəbbüsünün direktoru, ABŞ-ın Berkli Universitetinin professoru Lütfi Zadədən
Yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməyiniz münasibətilə Sizi səmimi qəlbdən təbrik edirəm.
2003-cü ildən bəri Sizin uğurlu və uzaqgörən rəhbərliyiniz altında Azərbaycan inanılmaz dərəcədə inkişaf etmiş, xalqın isə firavan, əmin-aman həyatı daha da möhkəmlənmişdir.
Tarix: 17/10/13 “Adidas” şirkəti “Android” platforması ilə işləyən saat təqdim edib
“Adidas” şirkəti qola taxılan “miCoach Smart Run” smart-saatlarını təqdim edib. Sözügedən saat “Android 4.1.1” platforması ilə işləyir və idmanla məşğul olan insanlar üçün nəzərdə tutulub.
Tarix: 17/10/13 “Bakcell” şirkəti əsas şəbəkənin unifikasiya prosesini başa çatdırıb
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti öz müştərilərini ən mükəmməl data və səs xidmətləri ilə təmin etmək məqsədi ilə şəbəkəyə sərmayə yatırmaqda davam edir.
Tarix: 17/10/13 “Startup Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində “Startup Məktəbi”nin yaradılması nəzərdə tutulub
Bakıda noyabrın 7-9-da “Startup Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində “Startup Günləri” keçiriləcək.
Tarix: 17/10/13 Dünya noutbuklar bazarında növbəti azalma gözlənilir
2013-cü ilin sonuncu rübündə “Hewlett-Packard” (HP) şirkəti dünyanın nəhəng noutbuk istehsalçısı adını yenidən yaxın rəqibi “Lenovo”ya verəcək.
Tarix: 17/10/13 Dövlət Sosial Müdafiə Fondu ilin sonuna kimi bir sıra yeni xidmətlərini “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edəcək
Cari ilin 9 ayında Dövlət Sosial Müdafiə Fondu (DSMF) tərəfindən təqdim olunan elektron xidmətlər əhalinin ən çox müraciət etdiyi xidmətlər sırasında yer alıb.
Tarix: 17/10/13 “Apple” bunu da etdi
“Apple” günəş panelləri ilə örtülmüş və gündə 13 min nəfəri qəbul edə biləcək kosmik gəmi formasında düşərgə salır. Bu, “Apple”-ın Kupertinodakı sayca ikinci düşərgəsi olacaq. Düşərgənin inşasının 2015-ci ildə yekunlaşacağı gözlənilir. “Apple”ın kosmik gəmisi” adlandırılan müəssisənin “Apple”ın yeni mərkəzi olması xəbəri də gündəmdədir.