Tarix: 14/10/13 “iPad 6” gələn ilin yayında buraxılacaq
“KGI Securities” analitik şirkəti ehtimal edir ki, “iPad 4” və “iPad 5”-in buraxılışı arasında bir ildən çox müddət keçibsə, “iPad 5” ilə “iPad 6” arasında daha az müddət vaxt keçəcək.
Tarix: 14/10/13 “APUS”-un dövlət ödəniş portalı optimallaşdırılır
Azərbaycan Mərkəzi Bankının sifarişi ilə hazırlanmış kütləvi ödənişlər üzrə informasiya sisteminin (APUS - Automated payment utility service) dövlət ödəniş portalı istifadəyə verilib.
Tarix: 14/10/13 Çin tələbələrini “PlayStation 4” konsolunu yığmağa məcbur ediblər
Çinin “Foxconn” korporasiyasını yenidən əməkdaşları ilə pis rəftarda ittiham edirlər. Firma Sian Texnologiya Universitetinin tələbələrini oyun konsollarının quraşdırılması ilə bağlı uzun müddət ödənişsiz işləməyə məcbur edib.
Tarix: 14/10/13 Əksər smartfonlar zərərli proqram təminatından mühafizə olunmur
Mobil əməliyyat sistemləri üçün virusların sayının daima yüksəlməsinə və haker hücumlarının artmasına baxmayaraq hazırda smartfonların əksəriyyəti kənar müdaxilədən mühafizə olunmur.
Tarix: 14/10/13 Yaşa görə əmək pensiyalarının avtomatlaşdırılmış qaydada vahid mərkəzdən təyinatı sistemindən istifadə edənlərin sayı artır
Azərbaycanda yaşa görə əmək pensiyalarının avtomatlaşdırılmış qaydada vahid mərkəzdən təyinatı sistemindən istifadə edən vətəndaşların sayı artmaqdadır. Belə ki, sistemin tətbiq olunduğu 3 ay ərzində Dövlət Sosial Müdafiə Fondu (DSMF) tərəfindən 558 nəfərə avtomatlaşdırılmış qaydada pensiya təyin olunub.
Tarix: 14/10/13 Rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsində çalışan işçilərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi üçün tədbirlər görülür
Son illər respublika prezidentinin ölkədə yoxsulluğun azaldılması, əhalinin sosial rifah halının yaxşılaşdırılması və sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi siyasətə uyğun olaraq, ölkəmizdə rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsində çalışan işçilərin əmək şəraitinin yaxşılaşdırılması, əməkhaqlarının artırılması üzrə zəruri tədbirlər görülməkdədir.
Tarix: 14/10/13 Bu gün bütün dünyada Stiv Cobs günüdür
Dünya Stiv Cobsu interneti insanların cibinə gətirən dahi adlandırır. Bu şəxs dünyada məşhur “Apple” şirkətinin qurucusu idi və çoxdan canlı əfsanəyə çevrilmişdi.
Tarix: 14/10/13 “Galaxy S5” smartfonu istehsal ediləcək?!
“Samsung”un keçmiş əməkdaşları tərəfindən yaradılmış “Naver” resursuna istinadən “Mashable” resursu yazıb ki, “Samsung” şirkəti artıq 2014-cü ilin yanvarında yeni “Galaxy S5” smartfonunu çıxaracaq.
Tarix: 14/10/13 “Yüksək Texnologiyalar Parkı”nın inşa ediləcəyi yer müəyyənləşdi
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin (RİTN) tabeliyində yaradılan “Yüksək Texnologiyalar Parkı” (“YT Park”) Pirallahı rayonunda inşa ediləcək. Belə ki, bunun üçün, Pirallahı rayonunda 50 hektar torpaq sahəsi ayrılıb.
Tarix: 12/10/13 “Bakcell”dən “PULSUZ Wi-Fi” internet
“Bakcell” şirkəti müqəddəs Qurban Bayramı münasibətilə bütün “Bakcell” abunəçilərinə Bakı şəhərində “Wi-Fi” internet xidmətlərindən pulsuz yararlanmaq imkanını yaradır.
Tarix: 12/10/13 İTİDF Müşahidə Şurası qrant müsabiqələri ilə bağlı yeni sənəd hazırlayacaq
Azərbaycan Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin tabeliyində İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun Müşahidə Şurası yeni təşəbbüs ilə çıxış edib.
Tarix: 12/10/13 Azərbaycanda noyabrda “Startup Günləri” keçiriləcək
Azərbaycanda noyabr ayının əvvəlində “Startup Günləri” keçiriləcək və bu tədbirdə yeni İT biznesə başlayanlar və başlamaq niyyətində olanlara dəstək məsələsinə xüsusi diqqət yetiriləcək.
Tarix: 12/10/13 Azərbaycan şirkətləri elektron xidmətlərin göstərilməsində aktivlik göstərirlər
Azərbaycan bankları elektron xidmətlərin təqdim edilməsi və onlayn ödənişlərin qəbulu sahəsində aktivlik nümayiş etdirirlər.
Tarix: 12/10/13 Holland polislərinə kompüter sistemlərini “sındırmaq” səlahiyyəti verilib
Hollandiyanın Təhlükəsizlik və Ədliyyə Nazirliyinin hazırladığı qanun layihəsi hüquq-mühafizə orqanlarına həm ölkə daxilində, həm də xaricdə kompüter sistemlərini “sındırmaq” səlahiyyəti verir.
Tarix: 11/10/13 Qərib Məmmədov: “Elektron sənəd dövriyyəsi korrupsiyanın baş vermə ehtimalını minimuma endirib”
«Azərbaycan Respublikası regionlarının 2009-2013-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı»nın Tədbirlər Planına uyğun olaraq torpaqların texniki uçotunun elektron formatda işlənib xəritələşdirilməsi üzrə