Cənubi Koreyanın iki nəhəng şirkəti “Samsung Display” və “LG Display” patent hüququ ilə bağlı məhkəmə araşdırmalarının sona yetməsini elan edərək bir-birinə qarşı olan iddiaları geri götürüblər.
Tarix: 25/09/13 Azərbaycanda elektron pullar buraxılacaq
Azərbaycanda elektron pullar buraxılacaq ki, bu da ölkədə nağdsız ödənişlərin stimullaşdırılmasına gətirib
çıxaracaq.
Tarix: 24/09/13 “iPhone 5S” və “iPhone 5C” smartfonlarının ilk partiyası Azərbaycana gətirildi
Dünyada milyonlarla insanın sevimli brendi olan “Apple” şirkətinin ölkəmizdəki pərəstişkarlarının sayı durmadan artır.
Tarix: 24/09/13 Çinin smartfon bazarının həcmi 25% arta bilər
“IDC” analitik şirkəti Çinin smartfon bazarını araşdırıb. Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, 2014-cü ildə sözügedən ölkədə təxminən 450 milyon qurğu tədarük ediləcək ki, bu da cari illə müqayisədə 25% çoxdur.
Tarix: 24/09/13 Maye kristal monitor bazarında azalma davam edir
2013-cü ilin birinci yarısında ümumilikdə 71,1 milyon maye kristal monitor tədarük edilib ki, bu da ötən ilki göstəricilərlə müqayisədə 5.45% azdır.
Tarix: 24/09/13 “HTC” şirkəti “Nokia”nın 2 patentini pozmaqda təqsirli bilinib
ABŞ Beynəlxalq Ticarət Komissiyası bazar ertəsi Tayvanın “HTC” şirkətinin mobil telefonlar və planşetlərin hazırlanmasında Finlandiyanın “Nokia” korporasiyasına məxsus iki patent hüququnu pozması ilə bağlı ilkin qərar çıxarıb.
Tarix: 24/09/13 Yaponiyada “¥Coins” virtual valyutası dövriyyəyə buraxılıb
“Infobip” beynəlxalq mobil texnologiyalar və ödənişlər provayderi Yaponiya bazarının həm yerli, həm də beynəlxalq kontent provayderləri üçün nəzərdə tutulan “¥Coins” virtual valyutasının dövriyyəyə buraxılmasını bəyan edib.
Tarix: 24/09/13 “BlackBerry” 4,7 milyard dollara “Fairfax Financial” şirkətinə satılır
Kanadanın mobil qurğular istehsalçısı “BlackBerry” bütün maliyyə aktivlərinin “Fairfax Financial” şirkətinə 4,7 milyard dollara satılmasına dair ilkin saziş imzalayıb. Bu barədə Kanada istehsalçısının məlumatında deyilir.
Tarix: 23/09/13 2013-cü ilin birinci yarısında 90 milyondan çox maye-kristal televizor tədarük edilib
Bazar icmalçılarının məlumatına görə, 2013-cü ilin birinci yarısında dünya bazarına ümumilikdə 90,2 milyon maye-kristal televizor (LCD) tədarük edilib ki, bu da ötən ilin göstəricisindən 3,44 faiz çoxdur.
Tarix: 23/09/13 “Tədris proqramlarının keyfiyyətinin təmin edilməsi üzrə onlayn sənədləşmə sisteminin tətbiqi” adlı seminar öz işinə başlayıb
Bu gün Bakı Dövlət Universitetində Tədris Proqramlarının Keyfiyyətinin Təmin Edilməsi üzrə Sənədləşmə - DOQUP - TEMPUS layihəsi çərçivəsində “Tədris proqramlarının keyfiyyətinin təmin edilməsi üzrə onlayn sənədləşmə sisteminin tətbiqi” adlı seminar öz işinə başlayıb.
Tarix: 23/09/13 2014-cü ilin əvvəlinə qədər respublikanın 53 rayon mərkəzinin elektron kadastr məlumat bazası yaradılacaq
2014-cü ilin əvvəlinə respublikanın 53 rayon mərkəzinin, eyni zamanda, onlara bitişik böyük qəsəbə və kəndlərin ərazisində sadə modelli elektron kadastr məlumat bazası yaradılacaq. Bununla yanaşı, bu ərazilərin rəqəmsal kadastr xəritələri tərtib ediləcək.