Tarix: 01/07/13 Cənubi Koreyada mobil rabitə şəbəkələrinin inkişafına son 8 ildə 48 milyard dollar sərmayə yatırılıb
“DigiEco” tədqiqat şirkətinin hesabatına əsasən, son 8 ildə Cənubi Koreyanın üç aparıcı operatoru mobil rabitə şəbəkələrinin müasirləşdirilməsinə 54.5 trilyon von (47.7 milyard dollar) dəyərində sərmayə yatırıb.
Tarix: 01/07/13 “Bakcell”in abunəçilərinin sayı təxminən 8% artıb
“Bakcell” şirkəti son vaxtlar şəbəkənin təkmilləşdirilməsi və korporativ sosial məsuliyyət üzrə davamlı işlər həyata keçirir.
Tarix: 01/07/13 "BlackBerry" şirkətinin vəziyyəti pisləşir
"BlackBerry" şirkəti birinci maliyyə rübünü zərərlə başa vurub. Zərərin həcmi 84 milyon dollar təşkil edib, halbuki ötən rüb 94 milyon dollar dəyərində mənfəət əldə olunmuşdu.
Tarix: 01/07/13 Motorola loqotipini dəyişib
Mobil telefonlar istehsalçısı Motorola Mobility şirkəti loqotipini dəyişib. Belə ki, yeni nişan Motorola-nın Google şirkətinə məxsus olmasını əks etdirir, Lenta yazır.
Tarix: 01/07/13 “Oracle”-ın direktoru yenidən ABŞ-ın ən yüksək əmək haqqı alan “CEO”-su olub
"Bloomberg” agentliyinin məlumatına görə, “Oracle” korporasiyasının direktoru Larri Ellison Amerikanın ən yüksək maaş alan “CEO”-su olub. Ellison 96,2 milyon dollar həcmində kompensasiya, həmçinin 90,7 milyon dollar dəyərində səhm və 3.9 milyon dəyərində bonus və əlavələr alıb.
Tarix: 29/06/13 Azərbaycanın 3 bölgəsində İKT təlimləri keçiriləcək
Cari ilin 2-14 iyul tarixlərində Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının Tələbə Gənclər Təşkilatının (AƏSMA TGT) təşəbbüsü, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGTİ) və AR Prezidenti yanına Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə regionlarda İnformasiya- kommunikasiya texnologiyaları (İKT) təlimləri keçiriləcək
Tarix: 29/06/13 2012-ci ildə əhaliyə göstərilən telekommunikasiya xidmətlərinin həcmi 17.4 faiz artıb
Azərbaycanın İKT sektorunda əldə olunan gəlirlərin 91 faizi telekommunikasiya sektorunun payına düşür. 2012-ci ildə əhaliyə göstərilən telekommunikasiya xidmətlərinin həcmi əvvəlki ilə nisbətdə müqayisəli qiymətlərlə 17.4 faiz artaraq 1678.1 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Tarix: 28/06/13 Mobil qurğular bazarının yüksək inkişaf mərhələsinə qədəm qoyması panellərin qıtlığına səbəb olacaq
Tayvanın “DigiTimes” informasiya portalı sahə üzrə ekspertlərə istinad edərək proqnozlaşdırır ki, 2013-cü ilin avqust və sentyabrında smartfon və planşetlərə tələbat kəskin artacaq.
Tarix: 28/06/13 Azərbaycan Avropa Şurasının maliyyələşdirdiyi “eTwinning Plus” layihəsinə başlayır
Azərbaycan Avropa Şurası ilə birgə təhsildə “eTwinning Plus” layihəsinə başlayır. Bu barədə sözügedən layihənin icraçısı “Mədəd Azərbaycan” təşkilatından məlumat verilib.
Tarix: 28/06/13 Seneqal nümayəndə heyəti gömrük sistemində tətbiq edilən İKT təcrübəsi ilə tanış olmaq üçün Azərbaycana səfər edəcək
Seneqal Gömrük Xidməti yaxın zamanlarda böyük nümayəndə heyəti ilə Azərbaycana səfər edəcək. Səfərdə məqsəd gömrük sistemində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının, o cümlədən “Vahid Pəncərə” prinsipinin tətbiqi, kadr potensialının gücləndirilməsi, kinoloji xidmət itlərinin təlimi və s. sahələrdə Azərbaycanın qazandığı uğurlarla tanış olmaqdır.
Tarix: 28/06/13 Yerli mobil operator gənclər arasında futbolun inkişafını hədəfləyib
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti özünün “Futbol Bakcell ilə” proqramı çərçivəsində daha bir nəhəng layihə həyata keçirib.
Tarix: 28/06/13 Hər il ev heyvanları 3 milyard dollar dəyərində texnikanı korlayırlar
“SquareTrade” şirkətinin keçirdiyi tədqiqata əsasən, yalnız ABŞ-da hər il ev heyvanları təxminən 8 milyon elektron qurğunu sıradan çıxarırlar və onların təmirinə 3 milyard dollar xərclənir. Mütəxəssislərin sözlərinə görə, ev heyvanları əksər hallarda smartfonları sıradan çıxarırlar.
Tarix: 28/06/13 2013-cü ildə “NAND flash” bazarında mənfəətin həcmi 23 milyard dolları ötəcək
“HIS” analitik şirkətinin ekspertlərinin proqnozuna görə, 2012-ci illə müqayisədə hazırda qlobal “NAND flash” bazarında vəziyyət nəzərəçarpacaq dərəcədə yaxşılaşıb və bu il sözügedən seqmentdə sabit artım gözlənilir.
Tarix: 28/06/13 “Microsoft” şirkəti İT Akademiyalar şəbəkəsini genişləndirmək niyyətindədir
“Microsoft” şirkəti yaxın zamanda daha iki təhsil ocağında İT akademiyalarının açılması istiqamətində işlər aparır.
Tarix: 28/06/13 Bakıda İnformatika fənni üzrə 29 müəllimə ehtiyac var
2013- 2014-cü dərs ilində respublikanın rayon və şəhərlərinin ümumi təhsil və ilk peşə - ixtisas təhsili müəssisələrinə müəllimlərin işə qəbulu üzrə vakant yerlər haqqında məlumat artıq bəyan olunub.