Tarix: 04/06/13 Elektron ticarətin qurulmasına yardım edən marketinq və təchizat zənciri strategiyaları hazırlanıb
Qafqaz Universiteti Sahibkarlığın İnkişafı və Tədqiqatları Mərkəzinin tələbə üzvləri həyata keçirdikləri biznes və sosial layihələri ilə Azərbaycanın 13 ali məktəbi arasında Bakıda keçirilən Azərbaycan Sahibkarlıq Yarışmasında (“Enactus”) iştirak edib.
Tarix: 04/06/13 Dünyanın ən güclü superkompüteri yaradılıb
Amerikanın Tennessi ştatında yerləşən Okric laboratoriyasında işləyən “maşın” hazırda dünyanın ən sürətli superkompüteridir. Ötən ilin noyabrında yenilənmiş “Top500” reytinqinin son məlumatlarına əsasən,
Tarix: 04/06/13 Xələf Xələfov: «Azərbaycan Avropa İttifaqı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən bir sıra kommunikasiya layihələrinin əsas təşəbbüskarı və icraçısıdır»
Cənubi Qafqazın lider ölkəsi olan və region iqtisadiyyatının 80%-ni təşkil edən Azərbaycan Avropa İttifaqı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən bir sıra enerji, nəqliyyat və kommunikasiya layihələrinin əsas təşəbbüskarı və icraçısıdır. Rəsmi Bakı bundan sonra da bu istiqamətdə fəaliyyətini davam etdirəcək
Tarix: 04/06/13 Azərbaycanda Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin bütün xidmətlərinin elektronlaşdırılması gözlənilir
Azərbaycan Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yaxın zamanda bütün mövcud olan xidmətlərini elektronlaşdırmaq niyyətindədir.
Tarix: 04/06/13 “Windows 8” əməliyyat sistemi ilə işləyən ən kiçik planşet təqdim edilib
“Acer” şirkəti Taybeydə keçirilən “Computex 2013” sərgisində “Acer Iconia W3” planşetini təqdim edib.
Tarix: 04/06/13 Nazir: “Ölkədəki mobil rabitə stansiyaları insan orqanizminə ziyan verə biləcək səviyyə üzrə qəbul edilmiş normaları aşmır”
Azərbaycan Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi telekommunikasiya stansiyalarının ətrafında elektromaqnit şüalanmanın səviyyəsini nəzarətdə saxlayır.
Tarix: 04/06/13 Monteneqronun elm naziri: ”Azərbaycan qara qızılın insan kapitalına çevrilməsi sahəsində böyük potensiala malikdir”
Monteneqro Azərbaycanı Minilliyin proqramı çərçivəsində istifadəyə veriləcək Araşdırma mərkəzinin fəaliyyətini dəyərləndirməyə çağırıb.
Tarix: 03/06/13 “EcoVision” jurnalı “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları ili”nə həsr olunub
Azərbaycan-Türkiyə İş Adamları Birliyinin (ATİB) milli biznesin inkişafına dəstək vermək, iş adamlarını ən zəruri informasiya ilə təmin etmək məqsədilə təsis etdiyi “EcoVision” jurnalının 15-ci sayı işıq üzü görüb.
Tarix: 03/06/13 “Seagate” şirkəti planşetlər üçün 500 QB-lıq sərt disk təqdim edib
“Seagate” şirkəti “Computex-2013” sərgisində cəmisi 5 millimetr qalınlığında çox nazik sərt disk təqdim edib və yeni noutbuk və planşetlər üçün nəzərdə tutulub.
Tarix: 03/06/13 Azərbaycanla Türkiyənin Elmi və Texnoloji Araşdırma Şurasının Milli Metrologiya İnstitutu arasında memorandum imzalanıb
Azərbaycan Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi (SMPDK) ilə Türkiyənin Elmi və Texnoloji Araşdırma Şurasının (TÜBİTAK) Milli Metrologiya İnstitutu (UME) arasında İstanbul şəhərində Anlaşma memorandumu imzalanıb.
Tarix: 03/06/13 ADİU-da “Texnologiya və İnnovasiyalara Dəstək Mərkəzi” yaradılacaq
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) “Keçid və inkişaf etmiş ölkələr departamenti”nin direktoru Miçal Svantner və Azərbaycan Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi yanında Sənaye Mülkiyyəti Obyektlərinin Ekspertizası Mərkəzi – “AzPatent”in direktoru Mir Yaqub Seyidov Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində olub.
Tarix: 03/06/13 Regionlarda “ASAN Səyyar xidmət” fəaliyyətə başlayır
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi qısa bir zamanda "ASAN xidmət" şəbəkəsinin ölkəmizin bütün ərazisini əhatə etməsi məqsədilə dövlət xidmətlərinin yeni formada təqdim edilməsini təşkil etməkdədir.
Tarix: 03/06/13 “Apple” şirkəti “WWDC” konfransında yeni “MacBook Pro” və “Air” noutbuklarını təqdim edəcək
Bu il iyunun 10-da “Apple WWDC 2013” illik konfransı öz işinə başlayır. Ekspertlər hesab edir ki, yenilənmiş “alma” şirkəti “Mac OS X” və “iOS”-dan başqa “Intel Haswell” mikroprosessorları ilə işləyən yeni “MacBook Pro” və “MacBook Air” noutbuklarını təqdim edəcək.
Tarix: 03/06/13 Bakı Gələcək Forumu keçirilir
“Hilton” otelində Azərbaycan Futuroloqlar Cəmiyyəti və “Minilliyin layihəsi”nin Azərbaycan bölməsi tərəfindən təşkil olunan 1-ci Beynəlxalq Bakı Gələcək Forumu keçirilir.
Tarix: 03/06/13 “Azərbaycan dəmir yolları” “ağıllı sistem”ə keçəcək
“Azərbaycan dəmir yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (ADY) dəmiryol daşımalarında yeni texnologiyaları tətbiq edəcək. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, QSC siqnalizasiya və hərəkəti idarəetmənin müasir avtomatlaşdırılmış sistemlərini almağı planlaşdırır.