Tarix: 12/04/13 Azərbaycanda “Elektron hökumət” sahəsində ixtisaslaşan yerli şirkət təcrübəsini MDB ölkələrində tətbiq edəcək
“Elektron hökumət” həllərinin komponentləri üçün proqram təminatı və aparat təchizatı üzrə ixtisaslaşan “'SayberNet”' MMC Tacikistan Respublikasının Dövlət Vergi Komitəsi ilə müqavilə imzalayıb.
Tarix: 12/04/13 Naxçıvanda Məhdud fiziki imkanlı insanlar üçün elektron kitabxana yaradılıb
Fiziki imkanları məhdud insanların cəmiyyətə inteqrasiyası, onların informasiya texnologiyalarının imkanlarından istifadəsinə hər cür şərait yaradılır. Bu mənadə ölkəmizdə məhdud fiziki imkanlı insanlar üçün Regional İnformasiya Mərkəzlərinin yaradılması buna əyani misaldır.
Tarix: 12/04/13 Geologiya İnstitutunun elmi nəticələri Avstriya alimlərinin köməyi ilə elektronlaşdırılacaq
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Geologiya İnstitutunun elmi nəticələri Avstriya alimlərinin köməyi ilə elektronlaşdırılacaq. Bu razılaşma institut əməkdaşlarının Avstriyanın J.Kepler adına Linz Universitetinə səfəri zamanı əldə edilib.
Tarix: 12/04/13 Qəbələdə “E-hökumət: gömrük sahəsində innovasiyalar” mövzusunda keçiriləcək konfransda Avstriya şirkətlərinin də iştirakı gözlənilir
Cari ilin 6-7 may tarixlərində Qəbələ şəhərində gömrük xidmətində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi üzrə “E-hökumət: gömrük sahəsində innovasiyalar” mövzusunda keçiriləcək V Beynəlxalq elmi-praktiki konfransda Avstriya şirkətlərinin də iştirakı nəzərdə tutulur.
Tarix: 12/04/13 Azərbaycanla Lüksemburq informasiya texnologiyaları sahəsindəki təcrübələri paylaşacaqlar
Azərbaycanla Lüksemburq informasiya texnologiyaları sahəsindəki təcrübələri paylaşacaqlar . Belə bir razılıq hazırda Lüksemburqda olan Xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmməd-Quliyevin keçirdiyi görüşlərdən sonra əldə olunub.
Tarix: 12/04/13 Rusiya şirkəti məlumatların qorunması istiqamətində Azərbaycanla əməkdaşlıq etmək niyyətindədir
Rusiyanın korporativ məlumatların itkisinin qarşısını alan sistemlər bazarının iştirakçısı, “InfoWatch” şirkətlər qrupu, MDB ölkələri bazarında iştirakını genişləndirəcəyini bildirib.
Tarix: 11/04/13 “USB 4.0” istifadəyə veriləcək
“Intel” korporasiyası “Thunderbolt” interfeysinin yeni versiyasını təqdim etdikdən sonra “USB Implementers Forum”un nümayəndələri müasir elektronikada aktiv şəkildə istifadə edilən “USB” texnologiyasının yeni versiyası haqqında məlumatlarını yayıblar.
Tarix: 11/04/13 Dünyanın 20 ən nüfuzlu şirkəti məlum olub
“Reputation Institute” dünyanın 100 ən nüfuzlu şirkətini əhatə edən reytinqi yeniləyib. Araşdırma müəllifləri 15 ölkədən təxminən 55 min istehlakçı arasında onların bu və ya digər şirkətə etibarı ilə bağlı sorğu keçiriblər.
Tarix: 11/04/13 İT şirkəti yüksəkmaaşlı işə dəvət edir
Azərbaycanın telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları sahəsində 2000-ci ildən fəaliyyət göstərən «Delta Telecom» şirkəti vakansiyalar elan edib.
Tarix: 11/04/13 Ölkəmiz İT-nin inkişafı reytinqində 5 pillə irəliləyib
Dünya İqtisadi Forumu informasiya texnologiyalarının inkişafına dair yeni hesabat açıqlayıb.
Tarix: 11/04/13 Texnoloji cəhətdən ən inkişaf etmiş ölkə hansıdır?
Ümumdünya İqtisadi Forumunun ekspertləri informasiya texnologiyalarının inkişafına dair növbəti illik hesabat dərc ediblər. Finlandiya sözügedən reytinqdə ilk dəfə lider olub.
Tarix: 11/04/13 Azərbaycan istehsalı olan nanoməhsullar dünyaya nümayiş etdiriləcək
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi Yüksək Texnologiyalar üzrə Tədqiqat və İnkişaf Mərkəzi öz məhsullarını dünyaya nümayiş etdirəcək. Bu barədə "ICTnews.az" elektron xəbər xidmətinə sözügedən mərkəzin Elmi tədqiqat şöbəsinin müdiri Rasim Cabbarov məlumat verib.
Tarix: 11/04/13 Azərbaycanda innovasiyalı iqtisadiyyatın inkişafında gənclərin rolu artır
Bütün dünya üzrə innovasiya layihələrində gənclər üstünlük təşkil edir. Azərbaycanda da gənclər bu sahədə olduqca aktivdir. Bu da onu göstərir ki, ölkədə yeni vüsət alan innovasiyalı iqtisadiyyatda gənclərin rolu artır və beləliklə də informasiya-kommunikasiya sahəsində sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən gənclərin sayı artmaqdadır.
Tarix: 11/04/13 “Mozilla”nın baş direktoru şirkəti tərk edir
“Mozilla” rəsmiləri bildirib ki, son 2.5 il ərzində “CEO” vəzifəsini icra edən Qeri Kovaç şirkəti tərk edir. Şirkətin məlumatına əsasən, o, hələ ki şurada qalacaq, lakin ilin sonunadək idarəedici vəzifəni tərk edəcək.
Tarix: 11/04/13 Azərbaycanda “StartUp” layihələrinin müəllif hüquqlarının qorunması təklif edilib
Azərbaycanda yaradılan yeni “StartUp” layihələrinin müəllif hüquqlarının qorunmasının dövlət səviyyəsində təmin edilməsi təklif edilib.