Tarix: 02/04/13 Cari ilin yanvar-fevral aylarında ÜDM-in 1,8 faizi informasiya və rabitə xidmətlərində istehsal edilib
2013-cü ilin yanvar-fevral aylarında ölkə iqtisadiyyatında 8,3 milyard manatlıq və ya əvvəlki ilin eyni dövrünə nisbətən 3,2 faiz çox ümumi daxili məhsul istehsal edilib.
Tarix: 02/04/13 Ödənişlərin qəbulu üçün mobil həll istifadəyə verilib
“Visa” ödəniş sistemi və mobil ekvayrinq xidməti göstərən “iBox” şirkəti, kartlar vasitəsilə ödənişlərin qəbulu üçün yeni proqram - “iBox” mobil terminalı təqdim ediblər.
Tarix: 01/04/13 “Sinam” şirkəti “IBM Business Partner Solution Provider” statusunu layiq görülüb
Azərbaycanın “Sinam” şirkəti “IBM Business Partner Solution Provider” statusunu alıb. “ICTnews” xəbər xidməti şirkətin saytına istinadən verdiyi məlumata əsasən, bu status şirkətin fəaliyyətinin və bazardakı müvəffəqiyyətlərinin nəticəsidir. O, yeni həllərin təmin edilməsi sahəsində IBM ilə əməkdaşlıq edir.
Tarix: 01/04/13 Azərbaycanda peyk orbitlərinin və radiotezliklərin istifadəsi üzrə beynəlxalq tədbir keçiriləcək
Azərbaycanda avqust ayının birinci yarısında Regional Rabitə Birliyinin peyk orbitlərinin və radiotezlik spektrinin istifadəsinin tənzimləməsi üzrə komissiyası yanında radioyayım üzrə işçi qrupunun 2-ci iclası keçiriləcək.
Tarix: 01/04/13 “Mobil cihazların qeydiyyat sisteminin istehlakçılar üçün üstünlükləri”na dair jurnalist müsabiqəsi başlayır
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi, “Mobitel”, “Caspian Telecom” , “İnteqral”, “Sun Mobile” il' birgə Azərbaycanda “Mobil cihazların qeydiyyat sisteminin istehlakçılar üçün üstünlükləri” mövzusunda kütləvi informasiya vasitələri arasında 1-30 aprel tarixlərində müsabiqə elan edir.
Tarix: 01/04/13 “Apple” şirkətinin “iPad Mini” ticarət markası unikal olmadığı üçün patent almayıb
ABŞ-ın Ticarət markaları və patentlər üzrə bürosu “Apple” şirkətinin “iPad Mini” ticarət markasının qeydiyyatından imtina edib.
Tarix: 01/04/13 Artıq əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmaları ilə bağlı elektron qaydada müraciət edə bilərlər
Azərbaycan Respublikasına gələn hər bir əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs özü və ya yaşayış sahəsi verən şəxs tərəfindən 3 gün ərzində olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması ilə bağlı poçt, elektron poçt vasitəsilə və ya şəxsən Azərbaycan Dövlət Miqrasiya Xidmətinə müraciət etməlidir.
Tarix: 01/04/13 Koreya jurnalında Azərbaycanda İKT sahəsində həyata keçirilən işlər işıqlandırılıb
Azərbaycan iqtisadiyyatı və ölkədə keçirilən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları ilə bağlı həyata keçirilən işlər barəsində Koreyanın akademik jurnalında məqalə nəşr edilib.
Tarix: 01/04/13 Bu gün “Apple Computer, Inc” firması qeydiyyatdan keçirilib
1970-ci illərin ortalarında Kaliforniyada Stiv Cobs və Stiv Voznyak tərəfindən “Apple Computer Company” şirkətinin əsası qoyulub. 1976-cı ildə istehsal edilmiş "Apple I" ilk proqramlaşdırılan mikrokompüter olmayıb, birincilik hüququ Ed Roberts tərəfindən yaradılmış "Altair 8800" mikrokompüterinə məxsusdur.
Tarix: 30/03/13 «Bu gün İKT Azərbaycan cəmiyyətinə uğurla nüfuz etdirilməkdədir»
Dünyanın bütün inkişaf etmiş, eləcə də inkişaf etməkdə olan ölkələrində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarına geniş yer verilir. Çünki İKT sahəsi o qədər geniş sferada yayılıb ki, hazırda istənilən dövlətin, həmçinin yaşamın, insan həyatının istənilən sahəsində özünü göstərir. Bura iqtisadi nəticələrdən, gündəlik həyat tərzindən tutmuş, siyasi görüşlərə qədər aid etmək mümkündür.
Tarix: 30/03/13 31 mart beynəlxalq “bəkap” günüdür
“Image Kompüter” və elektronika əsrində mühüm informasiyanın tamlığının təminatı böyük əhəmiyyət daşıyır. Maliyə məlumatları, məlumat bazaları və ya sayt informasiyasının itməsi təşkilatda böyük problemlərə gətirib çıxarır və insanların büdcəsinə ciddi ziyan vurur.
Tarix: 30/03/13 "Cisco" şirkəti 500 iş yerini ixtisar edəcək
"Cisco" şirkəti 500 iş yerini ixtisar edəcək. "Biz biznesin inkişafı ilə əlaqədar investisiya yatırımı üçün ən qabaqcıl sahələri müəyyənləşdirmək üçün vaxtaşırı biznes-strategiyamızı nəzərdən keçiririk", - şirkətin mətbuat katibi Karen Tillman deyib.
Tarix: 30/03/13 Ümumdünya “Start-up Müsabiqəsi”nin qalibləri bəlli oldu
Bakıda Ümumdünya “Start-up Müsabiqəsi”nin final mərhələsi baş tutub. Gənc sahibkarlara İKT sahəsində biznes layihələrini gerçəkləşdirmək imkanı verən bu layihənin 4 qalibi seçilib.
Tarix: 30/03/13 “İnformasiya-kommunikasiya Texnologiyaları ili” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı” təsdiq olundu
“Azərbaycan Respublikasında 2013-cü ilin “İnformasiya-kommunikasiya Texnologiyaları ili” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın təsdiq olunması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Tarix: 29/03/13 “AZEL” şirkəti riteyl və distribüsiya sahəsində fəaliyyətini müvəqqəti olaraq dayandırır
“Azərbaycan Elektronikası” (AZEL) şirkəti müvəqqəti olaraq riteyl və distribüsiya sahəsində fəaliyyətini dayandırır.