Tarix: 26/02/13 “Visa” və “Samsung” mobil ödənişlərin inkişafı məqsədilə əməkdaşlıq edəcəklər
“Visa” şirkəti mobil ödənişlərin inkişafı məqsədilə “Samsung” şirkəti ilə əməkdaşlıq sazişi imzaladığını bəyan edib. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “itc.ua” saytına istinadən bildirir ki, “Samsung”un növbəti nəsil “ağıllı” telefonlarında “payWave” mobil pul kisəsi tətbiqi quraşdırılacaq.
Tarix: 26/02/13 Ölkə başçısı MDB Dövlət İnformasiya Agentlikləri Rəhbərləri Şurasının XVI iclasının iştirakçılarını qəbul edib
Azərbaycan Prezidenti İlham ƏLİYEV qonaqları salamlayaraq dedi:
Tarix: 26/02/13 “Azercell”in nümayəndələri Ümumdünya Mobil Konqresində iştirak edir
Barselonada Ümumdünya Mobil Konqresi (Mobile World Congress) işinə başlayıb. Bu nüfuzlu toplantıya dünyanın hər yerindən aparıcı mobil operatorlar, İKT şirkətləri, telekommunikasiya sahəsində lider qurumlar qatılıb. Azərbaycandan bu mötəbər tədbirə “Azercell Telekom” MMC şirkətinin nümayəndələri də qatılıb.
Tarix: 26/02/13 Həkimlər elektron qaydada seçiləcək
Bundan sonra həkimlər də elektron qaydada seçiləcək. Belə ki, Səhiyyə Nazirliyinin (SN) Kollegiyasının 18 yanvar 2013-cü il tarixli 3 nömrəli qərarına əsasən, nazirliyin tabeçiliyində olan tibb müəssisələrində vakant elan edilmiş yerlərə həkimlərin işə qəbulu mərkəzləşdirilmiş qaydada aparılır.
Tarix: 26/02/13 İT xərclərinin həcmi yüksək olaraq qalır
Dünya iqtisadiyyatındakı çətinliklərə baxmayaraq, İT bazarında vəziyyət kifayət qədər sabitdir. “International Data Corporation” (IDC) tədqiqat şirkətinin hesabatı da bunu sübut edir.
Tarix: 26/02/13 Xorvatiyanın İKT şirkəti azərbaycanlı sahibkarlara əməkdaşlıq təklif edir
Xorvatiyanın 1995-ci ildən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsində fəaliyyət göstərən “B4B” şirkəti Azərbaycan şirkətləri ilə əməkdaşlıq etmək niyyətindədir.
Tarix: 26/02/13 2018-ci ilədək mobil şirkətlərin əsas gəlir mənbəyi mobil məlumatlar olacaq
“GSM Association” təşkilatının proqnozuna əsasən, 2018-ci ilədək mobil operatorlar səsdən deyil, məlumatların ötürülməsindən daha çox gəlir əldə edəcəklər. Mobil şirkətlərin maraqlarını təmsil edən “GSM Association” təşkilatı “Mobile World Congress 2013” sərgisində müvafiq proqnozu dərc edib.
Tarix: 26/02/13 2016-cı ilədək mobil qurğular bazarının həcmi 2.6 milyarda çatacaq
“Canalys” tədqiqat şirkətinin proqnozuna əsasən, 2016-cı ilədək noutbuk, planşet fərdi kompüterlər, “ağıllı” telefonlar və digər mobil telefon növləri daxil olmaqla mobil qurğuların tədarük həcmi 2,6 milyarda çatacaq.
Tarix: 26/02/13 “Elseiver”in regional direktoru: “Hədəfimiz Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələrinin xidmətlərimizdən səmərəli istifadəsini təmin etməkdir”
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda (İTİ) dünyanın ən böyük elmi bazalarından olan “Elseiver”in Türkiyə, İran və Orta Asiya ölkələri üzrə regional direktoru Tayfun Basal və meneceri Ayhan Saracoğlu ilə görüş keçirilib.
Tarix: 25/02/13 “Azərbaycan-Yaponiya Kosmik Sektor Seminarı” keçiriləcək
26-28 fevral tarixlərində Yaponiya Nümayəndə Heyətinin Azərbaycana rəsmi səfəri başlayır.
Tarix: 25/02/13 Mobil rabitə operatorlarının gəliri artıb
Azərbaycan ərazisində fəaliyyət göstərən mobil rabitə operatorlarının gəliri artıb.
Tarix: 25/02/13 Daşınan kompüter qurğuları yaxın 5 il ərzində populyarlaşacaq
Yaxın bir neçə il ərzində daşınan kompüter qurğularının populyarlığı ən yüksək həddə çatacaq. “ABI Research” analitiklərinin proqnozuna əsasən, artıq 2018-ci ilədək bu cür qurğuların tədarük həcmi 485 milyona çata bilər.
Tarix: 25/02/13 “IDC”: İnternetə qoşulmuş “ağıllı” qurğu bazarında vəziyyət sabitdir
“IDC” şirkəti internetə qoşulmuş “ağıllı” qurğular bazarının vəziyyəti haqqında hesabat dərc edib.
Tarix: 25/02/13 Araşdırma: “iPhone” “Samsung”un qurğularından 3 dəfə etibarlıdır
“FixYa” populyar sual və cavab xidməti mobil qurğuların problemləri ilə əlaqədar 722 min sorğunu təhlil edərək modellərin etibarlılıq reytinqini dərc edib.
Tarix: 25/02/13 Barselonada mobil texnologiya üzrə ən məşhur tədbirə start verilib
Bu gün Barselonada (İspaniya) “Mobile World Congress 2013” - dünyanın iri mobil sənaye sərgisi və mobil rabitə rəhbərlərinin, satıcı və sahiblərinin konqresi rəsmən start götürür.