Tarix: 21/02/13 “Ümumdünya Start-up Müsabiqəsi” başlayır
“Azercell Telekom” MMC və “PAŞA Bank” birgə yeni “Ümumdünya Start-up Müsabiqəsi” layihəsinə start verib. “Barama” İnnovasiya Mərkəzi və İsveçrənin “Seedstars” şirkəti ilə birlikdə reallaşdırılan bu layihənin məqsədi sahibkarlıq mədəniyyətini təşviq etmək və innovativ ideyaları olan insanlara dəstək verməkdir.
Tarix: 21/02/13 “IBM” şirkətinin təşkilatçılığı ilə Bakıda forum keçirilib
Bu gün artıq sirr deyil ki, informasiya texnologiyalarının inkişafı, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinin yüksəlişinə həlledici təsir göstərir: iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyəti indeksi İKT inkişaf indeksinə tam mütənasibdir. Fevralın 21-də baş tutmuş “IBM” forumunda texnologiyaların biznes və cəmiyyətin inkişafına göstərdikləri təsir, müxtəlif yönümlü təşkilatların bazarın tələbatlarına çevik reaksiya nümayiş etdirməsi və rəqibləri ötmə imkanları haqqında müzakirələr aparılıb.
Tarix: 21/02/13 “IBM” korporasiyası Azərbaycanda nümayəndəliyinin açılmasına münasibət bildirib
Dünya miqyaslı “IBM” korporasiyası Azərbaycanda nümayəndəliyin açılması ilə bağlı məsələyə münasibət bildirib.
Tarix: 21/02/13 2018-ci ildə ilk kosmik turist Dennis Tito Mars planetinə səyahət təşkil edəcək
İlk kosmik turist amerikalı Dennis Tito 2018-ci ildə Mars planetinə səyahət təşkil etmək niyyətindədir. Bu barədə onun yaratdığı “Inspiration Mars Foundation” təşkilatının press-relizində bildirib.
Tarix: 21/02/13 “Microsoft” qlobal kampaniyaya başlayıb
"Microsoft” korporasiyası bütün öz poçt xidmətlərinin “Outlook.com” vahid portalına daşınması üzrə qlobal kampaniyaya başlayıb. “Hotmail” xidmətinin istifadəçilərinə cari il yayın sonunda avtomatik olaraq “Outlook.com” xidməti tərəfindən xidmət göstəriləcək. Köhnə poçt qutularına məxsus mesaj, əlaqə və sazlamalar yeni sistemə daşınacaq. Korporasiya bildirib ki, istifadəçilər, həmçinin öz əvvəlki elektron ünvanlarını saxlaya biləcək.
Tarix: 21/02/13 Qafqaz Universiteti Texnoparkı 3 şirkətlə müqavilə imzaladı
Qafqaz Universiteti Texnoparkı (QUTECHNOPARK) 3 şirkətlə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb. “İCTnews” elektron xəbər xidmətinə bu barədə universitetin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Rəcəb Rzayev məlumat verib.
Tarix: 21/02/13 Qrafik prosessor bazarının həcmi azalır
“Jon Peddie Research” şirkəti 2012-ci ilin dördüncü rübü üzrə qrafik çip bazarının yekununu açıqlayıb. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “compulenta.ru” saytına istinadən bildirir ki, dərc edilmiş statistika diskret sürətləndiriciləri və inteqrasiya edilmiş həllərin tədarükünü nəzərdə tutur.
Tarix: 21/02/13 “Dell” nüfuzunu itirir
“Dell” şirkəti ötən ilin dördüncü rübü və 2013 maliyyə ili üzrə hesabatını dərc edib. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “compulenta.ru” saytına istinadən bildirir ki, dünyanın ən böyük kompüter istehsalçılarından biri “Dell” üç ay ərzində 14,3 milyard həcmində mədaxil əldə edib ki, bu da illik hesablama üzrə 11% azdır. Xalis mənfəətin həcmi təxminən 33% azalaraq 530 milyon dollar təşkil edib.
Tarix: 21/02/13 Dünyanın ən populyar “ağıllı” telefonu hansıdır?
“iPhone 5” dünyanın ən populyar “ağıllı” telefonu seçilib. “Strategy Analytics” analitik şirkətinin məlumatına əsasən, 2012-ci ilin dördüncü rübündə tədarüklərin yekununa görə, “iPhone 5” dünyanın ən populyar “ağıllı” telefonu seçilib.
Tarix: 21/02/13 Azərbaycanda internet üzərindən kredit ödənişləri kütləviləşir
Ölkədə internet istifadəçilərinin sayının kifayət həddə çatması, üstəlik, internet xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəlməsi və nağdsız ödənişlərin təşviq edilməsi yeni situasiyalar yaratmağa başlayıb. Artıq bir çox şirkətlər, eləcə də bank sektoru öz fəaliyyətlərində internetdən və nağdsız ödənişlərdən geniş şəkildə istifadə etməyə üstünlük verir.
Tarix: 21/02/13 Nağdsız ödənişlərə maraq artır
Azərbaycanda nağdsız ödənişlərin səviyyəsini artırmaq üçün bir sıra addımlar atılır. Lakin bütün bunlara rəğmən hələlik nağdsız ödənişlərin aparılması istənilən səviyyədə deyil. Ona görədir ki, ölkədə nağd pul kütləsinin səviyyəsi artmaqdadır.
Tarix: 20/02/13 Paytaxt nəqliyyatının intellektual idarə edilməsi nələri dəyişib?
Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzində (NİİM) 2012-ci ildə mərkəzin fəaliyyəti, gördüyü işlərlə bağlı mətbuat konfransı keçirilib.
Tarix: 20/02/13 EA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları Hollandiyada keçirilən treninqdə iştirak ediblər
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları Hollandiyanın Utrext şəhərində keçirilən “Milli Elm və Təhsil Şəbəkələri mühitində CRM (customer relationship management – müştərilərlə qarşılıqlı münasibətlərin idarəedilməsi) sistemlərinin təşkili” adlı treninqdə iştirak ediblər.
Tarix: 20/02/13 “Apple”-a hücum ediblər
Hakerlər Amerikanın “Apple” korporasiyasının daxili şəbəkəsinə hücum ediblər. Bu barədə şirkətin bəyanatına istinadən “France-Presse” agentliyi məlumat verib.
Tarix: 20/02/13 Sabah Bakıda texnoparklarla bağlı seminar keçiriləcək
Fevralın 21-də saat 10:00-da İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin İqtisadi İslahatlar Elmi-Tədqiqat İnstitutunda “Orta Doğu Texniki Universitetinin texnopark modeli təcrübəsinin analizi və texnoparkların Azərbaycan iqtisadiyyatına təsirlərinin qiymətləndirilməsi” mövzusunda seminar keçiriləcək.