Tarix: 05/02/13 İnsanlar hansı şirkətin kompüterlərinə daha çox etibar edir?
“Rescuecom” şirkəti kompüterlərin növbəti etibarlılıq reytinqini tərtib edib.
Tarix: 04/02/13 Texnoparklarla bağlı seminarlar keçiriləcək
Qafqaz Universiteti Texnoparkı məşhur təlimçi Dr. Ufuk Batumun təqdimatında “Təşəbbüskarlıqda yeni fürsətlər” seminarını təşkil edib. Seminarda Qafqaz Universitetinin bakalavr və magistr tələbələri ilə yanaşı, məzunları da iştirak edib.
Tarix: 04/02/13 “IBM” “Star Analytics” şirkətini satın alır
“IBM” korporasiyası biznes-təhlil üçün müstəqil proqram təminatı istehsalçısı “Star Analytics”i satın aldığını bəyan edib. “Star Analytics” informasiyaya sürətli keçid və real vaxt rejimində çoxölçülü təhlil sahəsi üzrə qabaqcıl proqram həllərinə malikdir.
Tarix: 04/02/13 Bill Qeyts etiraf etdi
“Microsoft” korporasiyasının qurucusu və kompüter inqilabının atası Bill Qeyts etiraf edib ki, “Apple”-ın banisi Stiv Cobs ondan daha üstün olub. O, bu barədə amerikanın “Colbert Report” televiziya verilişində Stiven Kolberə verdiyi müsahibəsində bildirib.
Tarix: 04/02/13 Elman Rüstəmov: «Elektron ödəniş xidmətlərindən istifadə aktivliyinin daha da artırılması təşviq ediləcək»
«2012-ci ildə də Mərkəzi Bank ödəniş infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirib. Kütləvi ödənişlər sisteminin əhatəsi regionlara doğru genişləndirilib, POS-terminalların və ödəniş kartları vasitəsilə hesablaşmaların miqyasının daha da artırılması üzrə tədbirlər davam etdirilib. Ölkədə nağdsız dövriyyənin artırılması istiqamətində tədbirlər həyata keçirilib»
Tarix: 04/02/13 Qırğızıstanda “SİNAM” şirkətinin iştirakı ilə "elektron hökumət" sahəsində yeni texnologiyalar təqdim olunub
Bişkekdə "SİNAM” şirkətinin vergi inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi layihəsi timsalında “elektron hökumət”in yaradılması təcrübəsi və “Oracle” şirkətinin informasiya texnologiyaları sahəsində texnoloji yenilikləri" adlı konfrans keçirilib.
Tarix: 02/02/13 "Sony" "mini-disk" istehsalını dayandırır
"Sony" şirkəti "mini-disk" (MiniDisc və ya MD) pleyerlərinin istehsalını dayandıracaq. Bu barədə Yaponiyanın "Asaxi simbun" nəşrinə istinadən "Engadget" bloqu yazıb.
Tarix: 02/02/13 Azərbaycan Respublikasında İnformasiya Texnologiyaları Universitetinin yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
“2013-cü ilin Azərbaycan Respublikasında “İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları ili” elan edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 16 yanvar tarixli 2664 nömrəli Sərəncamına
Tarix: 02/02/13 “Müasir şəraitdə informasiya-analitik fəaliyyətin təşkili” kursları davam edir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Elmi İnnovasiyalar Mərkəzində (EİM) innovasiya və informasiya ixtisasları üzrə kadr hazırlığı davam etdirilir. “Müasir şəraitdə informasiya-analitik fəaliyyətin təşkili” üzrə ixtisasartırma kursunun növbəti dərsi EİM-in baş direktorun I müavini, iqtisad elmləri namizədi, dosent Arzu Hüseynova tərəfindən aparılıb.
Tarix: 02/02/13 Azərbaycanda “Test generatoru” sistemindən istifadə edilir
Məlum olduğu kimi, hazırda Prezident yanında Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Komissiya tərəfindən test imtahanları kompüterlər vasitəsilə keçirilir.
Tarix: 02/02/13 Azərbaycanın prokurorluq orqanlarında İKT ilə bağlı bir sıra uğurlar əldə edilib
Baş Prokurorluğun Hüquqi təminat və informasiya idarəsi tərəfindən "Elektron hökumət" layihəsi çərçivəsində "Elektron Sənəd Dövriyyəsi" sisteminin yaradılması və 2012-ci ilin əvvəllərindən etibarən həmin sistemin Baş Prokurorluqda kağız dövriyyəsi ilə paralel olaraq fəaliyyət göstərməsi təmin olunub.
Tarix: 02/02/13 NAĞDSIZ ÖDƏNİŞ SİSTEMİ VƏ AZƏRBAYCAN
Dünyanın inkişaf etmiş ölkələrində nağdsız ödənişlər iqtisadiyyatın əsas özəklərindən birini təşkil edir. Bu tip hesablaşmalar əslində birbaşa olaraq vətəndaşın yaşam tərzinin asanlaşdırılmasına yönəlib. Çünki nağdsız hesablaşmalar zamanı qarşılaşılan korrupsiya halları, eləcə də kölgə iqtisadiyyatı aradan qalxır, büdcəyə əlavə vəsaitlər daxil olur, vaxt itkisi və risklər minimuma endirilir.
Tarix: 01/02/13 Avropa Birliyi 2013-cü il üçün İKT İş Proqramı çərçivəsində elan edilən müsabiqələrin istiqamətlərini müəyyənləşdirib
Üzv ölkələrinin dünyada rəqabət aparmaq bacarığının gücləndirilməsi və qabaqcıl rolunun saxlanılması məqsədi ilə 1984-cü ildən başlayaraq, Avropa Birliyi Komissiyası müxtəlif istiqamətlərdə tədqiqatların aparılması üzrə proqramlar maliyyələşdirir.
Tarix: 01/02/13 Daşınmaz əmlakla bağlı elektron arxivin yaradılması davam edəcək
Daşınmaz Əmlakın Dövlət Reyestri Xidmətinin ərazi idarələrində saxlanma vahidləri vahid qovluq sisteminə keçiriləcək. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə bu barədə Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsindən (ƏMDK) məlumat verilib.
Tarix: 01/02/13 Doktorant və dissertantların attestasiyası keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda (İTİ) doktorant və dissertantların attestasiyası keçirilib. İnstitutdan bildirilib ki, informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin müxtəlif istiqamətləri üzrə mövzulara dair attestasiyada 32 doktorant və dissertant iştirak edib.