Tarix: 18/01/13 Ötən il ərzində Mədəniyyət və Turizm Nazirliyində İKT ilə bağlı bir sıra işlər görülüb
“Elektron xidmət növlərinin Siyahısı”nda Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi üzrə müəyyənləşdirilmiş elektron xidmətlərin reqlamentləri yenidən hazırlanıb.
Tarix: 18/01/13 “LG” Koreyada 300 ədəd “Ultra HD” televizoru satıb
“LG” şirkətinin “Ultra High Definition” təsvir ölçüsünü dəstəkləyən 84 düymlü televizorunun istehsalından ötən 5 ay ərzində təxminən 300 belə qurğu satılıb. Orta hesabla, ay ərzində təxminən 70 müştəri televizor satın alıb.
Tarix: 18/01/13 “Intel” ümidləri doğrultmayıb
Dünyanın ən böyük mikroprosessor istehsalçısı “Intel” korporasiyasının səhmlərinin qiyməti fərdi kompüter (FK) istehsalçıları tərəfindən sifarişlərin azalması fonunda aşağı düşüb.
Tarix: 18/01/13 “Samsung Galaxy Note III” “ağıllı” telefonunun əsas xüsusiyyətləri məlum olub
“Samsung Galaxy Note III” “ağıllı” telefonu 6,3 düymlü ekran və 8 nüvəli “Samsung Exynos 5” prosessorla təchiz ediləcək. “Electronics Samsung” şirkətindəki rəsmi mənbəyə istinadən “The Korea Times” nəşri məlumat verib.
Tarix: 17/01/13 Türkiyənin universitetləri ilə BDU arasında innovasiyalar sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib
Ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin Ali Təhsil Şurasının (Yüksək Öyrətim Kurulu) başçısı, professor Gökhan Çetinsayanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti bu gün Bakı Dövlət Universitetində olub.
Tarix: 17/01/13 2012-ci ildə rabitə və informasiya texnologiyaları üzrə 9 standart dövlət qeydiyyatına alınıb
Texniki komitələr tərəfindən ekologiya, turizm, informatika, rəqəmsal televiziya, keyfiyyətin idarə edilməsi, qida və digər standartlar təsdiq edilib.
Tarix: 17/01/13 Riçard Şirer: “Azərbaycanda genişzolaqlı internetin sürəti Böyük Britaniyadan geri qalmır”
Azərbaycanda genişzolaqlı internetin sürəti Böyük Britaniyadan geri qalmır. Bu sözləri “ICTnews.az”-a açıqlamasında "Bakcell"in rəhbəri Riçard Şirer bildirib.
Tarix: 17/01/13 Azərbaycanda kompüter texnologiyalarını imtahanlarda tətbiq edən ilk ali məktəb hansıdır?
Azərbaycanda kompüter texnologiyalarını imtahanlarda tətbiq edən ilk ali məktəb Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti olub. İmtahanın nəticələri həmin gün elan olunaraq dekanlıqlara göndərilir.
Tarix: 17/01/13 Həyatımızı dəyişdirəcək 6 mühüm texnologiya
Cari il yanvarın əvvəlində ABŞ-ın Las-Veqas şəhərində keçirilən və artıq başa çatmış “Consumer Electronic Show” (CES) sərgisində məişət elektronikası dünyasının
Tarix: 17/01/13 Böyük Britaniyada yeni mobil ödəniş xidməti istifadəyə veriləcək
2014-cü ildə britaniyalı istifadəçilər işə salınacaq yeni mobil xidmət vasitəsilə bir-birinin hesabına “SMS” mesajlarla pul köçürə biləcək. İstifadəçilər pulu bir hesabdan digərinə köçürmək üçün sadəcə bir-birinin telefon nömrəsini bilməlidirlər.
Tarix: 17/01/13 Azərbaycanın xarici siyasətində İKT-nin rolu
Ölkənin müstəqilliyinin və suverenliyinin möhkəmləndirilməsinə, milli maraqların təmin olunmasına və beynəlxalq arenadakı nüfuz və təsir gücünün artırılmasına istiqamətlənmiş Azərbaycanın diplomatik fəaliyyəti üçün 2012-ci il dolğun və dinamik bir il olub.
Tarix: 17/01/13 İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu nəzdində Dissertasiya Şurası yaradılıb
Prezident yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 11 yanvar 2013-cü il tarixli qərarı ilə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu nəzdində Dissertasiya Şurası təsdiq olunub. İnstitutdan verilən məlumata görə, texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almaq üçün təqdim olunan dissertasiyaların müdafiəsini keçirən Dissertasiya Şurasının tərkibi 23 nəfərdən ibarətdir.
Tarix: 17/01/13 2013-cü ildə İT direktorlarının əsas prioritetləri müəyyən edilib
Müəssisələrin inkişafının sürətləndirilməsi, “böyük məlumatlar” və müasir texnologiyaların tətbiqi 2013-cü ildə əsas prioritetlər arasındadır.
Tarix: 17/01/13 Yanez Yanşa: «Sloveniya ilə Azərbaycan arasında informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq üçün böyük imkanlar var»
Sloveniya Respublikasının Baş naziri Yanez Yanşanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Sloveniya biznes forumu keçirilib.
Tarix: 17/01/13 Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
2013-cü il Azərbaycan Respublikasında “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları ili” elan edilsin.