Tarix: 29/10/15 Mərakeş Afrikada böyük günəş elektrostansiyası tikir
Mərakeşdə 160 meqavat gücündə inşa edilən “Noor 1” günəş elektrostansiyasının davamı olaraq ölkə 2017-ci ilədək onun yanında birlikdə 500 meqavat bərpa olunan enerji hasil edəcək daha iki günəş elektrostansiyasının tikintisini planlaşdırır.
Tarix: 29/10/15 Hindistanda dünyanın ən ucuz smartfonu istehsal ediləcək
Cari ilin sonuna kimi Kanadanın «DataWind» şirkəti Hindistanın «Reliance Communications» şirkəti ilə birgə dünyanın ən ucuz (15 dollar) smartfonunu nümayiş etdirəcək.
Tarix: 29/10/15 «Google» şirkəti «Wi-Fi» siqnalını gücləndirən "ağıllı" router təqdim edib
«Google» şirkəti «Asus» elektronika istehsalçısı ilə birgə seçilmiş qurğu üçün siqnalın gücləndirilməsi funksiyasına malik «OnHub» "ağıllı" routerinin ikinci nəslini təqdim ediblər.
Tarix: 29/10/15 İnternetdə britaniyalıların fərdi məlumatlarını 30 dollara satın almaq olar
Britaniyanın yüksəkvəzifəli məmurları bildirib ki, hazırda internetdə on minlərlə britaniyalının fərdi məlumatı satılır. Bu məlumatı təxminən 30 dollara satın almaq olar.
Tarix: 28/10/15 İnformatika fənni üzrə 2016/2017-ci tədris ili üçün magistratura səviyyəsinə qəbul imtahanı proqramının layihəsi qəbul olunub
Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının (TQDK) nəzdində fəaliyyət göstərən informatika üzrə elmi-metodiki seminarın növbəti iclası baş tutub.
Tarix: 28/10/15 ”Microsoft Azerbaijan” maliyyə sahəsinin İT mütəxəssisləri üçün seminar keçirib
“Microsoft Azerbaijan” və “GT Solutions” şirkətlərinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda maliyyə təşkilatlarında çalışan informasiya texnologiyaları və təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssislər üçün nəzərdə tutulmuş “Bulud texnologiyalarına əsaslanan Məlumat Hesablama Mərkəzi, rəqabət qabiliyyətli iş mühiti və mobil qurğuların təhlükəsiz idarə edilməsi” mövzusunda seminar keçirilib.
Tarix: 28/10/15 Azərbaycanın turizm potensialının elektron marketinq vasitələri ilə təbliği genişləndirilir
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyində turizm sahəsində elektron marketinq üzrə işçi qrupu yaradılıb.
Tarix: 28/10/15 Bakıda virtuallaşma və “bulud” hesablamaları sahəsində aparıcı texnologiyalar nümayiş olunub
Azərbaycan paytaxtında “bulud” texnologiyaları və virtuallaşma mövzusunda konfrans keçirilib. “VMware Tour 2015” adlı konfransda ABŞ-ın “VMware” şirkətinin Rusiya və MDB üzrə texniki direktoru Vladimir Tkaçov, şirkətin “bulud” texnologiyalarının inkişafı üzrə meneceri Aleksandr Kuznetsov iştirakçılara informasiya texnologiyaları infrastrukturunun yeni imkanları, onların verdiyi üstünlüklər və yaratdığı şərait barəsində ətraflı məlumat veriblər.
Tarix: 28/10/15 «MasterCard» cihazları ödəniş kartlarına çevirəcək
«MasterCard» ödəniş sisteminin işə saldığı yeni proqramın məqsədi alış-verişin ödənişi üçün mobil qurğudan istifadəni nəzərdə tutur.
Tarix: 28/10/15 “Elektron Təhsil” Respublika müsabiqəsinə layihələrin qəbulu noyabrda başa çatacaq
“Elektron Təhsil” Respublika müsabiqəsinə layihələrin qəbulu 05.11.2015 saat 00:00-da başa çatacaq. 2015-ci ildə “Müəllim” və “Şagird” istiqamətləri üzrə 6 nominasiyada təşkil olunan “Elektron təhsil” Respublika müsabiqəsində iştirak etmək üçün indiyə qədər 757 müəllim, 538 şagird, 12 valideyn və 32 digər istifadəçi qeydiyyatdan keçib.
Tarix: 28/10/15 Bakıda Beynəlxalq Sertifikatlı Proqram Təminatının Test Olunmasının Əsasları üzrə təlim keçiriləcək
Bakıda “Keytorq” şirkətinin təşkilatçılığı ilə ISTQB Beynəlxalq Sertifikatlı Proqram Təminatının Test Olunmasının Əsasları Təlimi keçiriləcək.
Tarix: 28/10/15 Alim, tədqiqatçı və gənc mütəxəssislər Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutunun xüsusi proqramında iştirak edəcəklər
Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutu (Science and Technology Policy İnstitute – STEPI) alimləri, tədqiqatçıları və gənc mütəxəssisləri “STEPI 2016” adlı Təqaüd Proqramında iştirak etməyə dəvət edir.
Tarix: 28/10/15 “Intel İSEF” – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi çərçivəsində Azərbaycanın gələcək alimlərinin seçiminə start verilir
“Sabahın alimləri” V Respublika müsabiqəsinə start verilir. Müsabiqə 2016-cı il 11-13 fevral tarixlərində “Intel İSEF” – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi çərçivəsində keçiriləcək.
Tarix: 28/10/15 Bill Qeyts yubileyini qeyd edir
Oktyabrın 28-də informasiya inqilabı liderlərindən biri Bill Qeyts 60 illik yubileyini qeyd edir.
Tarix: 28/10/15 Azərbaycan–Vyetnam Hökumətlərarası Komissiyasının Azərbaycan Respublikası tərəfindən tərkibi təsdiq edilib
İqtisadi, ticarət, elmi və texniki əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan–Vyetnam Hökumətlərarası Komissiyasının Azərbaycan Respublikası tərəfindən tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı