Tarix: 24/10/15 Niderland Təhlükəsizlik Şurası: kompüter sistemimizə müdaxilə edilib
Niderland Təhlükəsizlik Şurasının nümayəndəsi qurumun kompüter sisteminə haker müdaxiləsi haqda məlumat verib.
Tarix: 24/10/15 Bir ayda uçot nömrəsini “Elektron hökumət” portalı üzərindən öyrənən sığortaedənlərin sayı 5 mindən çox olub
Sentyabr ayında “Sığortaedənin uçot nömrəsinin öyrənilməsi” e-xidməti “Elektron hökumət” portalında aktual olub.
Tarix: 24/10/15 “Azərkosmos” ASC Azərbaycan Dövlət Aerogeodeziya Müəssisəsi ilə müqavilə imzalayıb
“Azərkosmos” ASC və Azərbaycan Dövlət Aerogeodeziya Müəssisəsi arasında “Azersky” peykindən əldə olunan təsvirlərin “Torpaq Sahələrinin İdentifikasiya Sistemi” (TSİS) layihəsi çərçivəsində kənd təsərrüfatında istifadəsi üzrə müqavilə imzalanıb.
Tarix: 24/10/15 İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu hüquqi şəxslərin layihələrinə ayrılan qrantları yaxın zamanda verəcək
Yaxın bir neçə ay ərzində artıq Azərbaycan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tabeliyində İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu qrant müsabiqələrinin qalibləri olan hüquqi şəxslərə vəsaitlər ayıra biləcək.
Tarix: 24/10/15 “LCD TV” populyarlığını itirir
“HIS” agentliyinin proqnozuna görə, 2016-cı ilin əvvəlinə maye-kristal televizorlara (LCD TV) tələbat 3 faiz azalaraq 257 milyon ədəd təşkil edəcək.
Tarix: 24/10/15 Yüksək Texnologiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzində bir sıra nanoməhsulların prototiplərinin hazırlanması üzrə işlər davam etdirilib
Cari ilin 9 ayı dövründə Yüksək Texnologiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzində də bir sıra nanoməhsulların prototiplərinin hazırlanması üzrə işlər davam etdirilib.
Tarix: 24/10/15 “AREVA” şirkəti ilə birlikdə yaradılması nəzərdə tutulan Tədqiqat Nüvə Reaktorunun strateji planı və texniki xarakteristikası hazırlanıb
Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinə (MNTM) ayrılmış 15,0 ha sahədə layihənin birinci fazası çərçivəsində ərazi hasarlanıb, yol çəkilib, inzibati və yardımçı binalar tikilib, ətraf ərazilərdə abadlıq işləri görülmüş və laboratoriyalar avadanlıqlarla təchiz edilib.
Tarix: 24/10/15 9 ay ərzində 11548 ədəd mobil nömrə daşınıb
Tənzimləmə fəaliyyəti istiqamətində işlər hesabat dövründə də davam etdirilib. Mobil nömrə daşınması xidməti üzrə cari ilin 9 ayı ərzində 11548 ədəd mobil nömrə daşınıb ki, bunlardan 6650-si “Bakcell” MMC-nin şəbəkəsinə olub.
Tarix: 23/10/15 “Azərkosmos” üç yeni müqavilə imzalayıb
Azərbaycanın milli peyk operatoru “Azərkosmos” üç yeni müqavilə imzalayıb.
Tarix: 23/10/15 O, ABŞ-ın milyarderlər reytinqində artıq üçüncü pillənin sahibidir
«Amazon» şirkətinin baş direktoru Ceff Bezos ABŞ-ın ən zəngin iş adamlarının reytinqində üçüncü pilləni tutub. Cari ilin üçüncü rübündə internet-mağazanın səhmlərinin dəyəri təxminən 11 faiz yüksəlib.
Tarix: 23/10/15 Azərbaycan elektron sənədlərin transsərhəd informasiya mübadiləsi üzrə qanun modellərinin müzakirəsində iştirak edəcək
Azərbaycan Regional Rabitə Birliyinin MDB ölkələrinin Parlamentlərarası Assambleyasının Ekspert Şurasının 16-cı iclasında təmsil olunacaq.
Tarix: 23/10/15 “PİCampus” Biznes İnkubasiya Mərkəzinin rezidenti olmaq ücün onlayn olaraq 62 ərizə qəbul edilib
“Yüksək Texnologiyalar Parkı”nın tikintisi məqsədilə ayrılmış ərazidə abadlıq və tikintiyə hazrlanma işləri, habelə parkın infrastrukturunun qurulması üçün layihələndirmə işləri memarlıq şirkəti ilə birlikdə həyata keçirilib
Tarix: 23/10/15 ABŞ-ın “UpTime İnstitute” təşkilatı tərəfindən Data Mərkəzinin sertifikatlaşdırılması təmin edilib
Ölkədə çoxsaylı informasiya resurslarının və xidmətlərin yaradılması, onlardan istifadənin genişlənməsi və informasiya sistemlərinin qlobal informasiya məkanına inteqrasiyasının genişlənməsi fonunda Azərbaycanda da TİER III (99,99% etibarlılıq) texniki tələblərinə uyğun Data Mərkəzinin qurulması sona çatdırılıb və ABŞ-ın “UpTime İnstitute” təşkilatı tərəfindən sertifikatlaşdırılması təmin edilib.
Tarix: 23/10/15 Hansı dövlət qurumlarının e-xidmət növlərinin siyahısında əks olunan bütün e-xidmətləri “Elektron hökumət” portalına qoşulub?
Azərbaycan Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi elektron xidmət növlərinin siyahısında adları olan bütün e-xidmətləri “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya olunan dövlət qurumlarının sayı 15-ə çatıb.
Tarix: 23/10/15 Bakıda “İnformasiyanın idarə edilməsi və təhlükəsizlik haqqında maarifləndirmə” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi ilə Latviya, Litva və Rumıniyanın Müdafiə nazirlikləri arasında ikitərəfli hərbi əməkdaşlıq planına uyğun olaraq “İnformasiyanın idarə edilməsi və təhlükəsizlik haqqında maarifləndirmə” mövzusunda seminar keçirilib.