Tarix: 18/05/12 Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi “elektron hökumət” quruculuğu istiqamətində bir sıra işlər görüb
Ölkəmizdə müasir dövlət quruculuğunun geniş vüsət aldığı indiki dövrdə əhaliyə xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi və görülən işlərdə şəffaflığın artırılmasında elektron nailiyyətlərdən istifadə mexanizminin genişlənməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Tarix: 18/05/12 “Windows Phone” platforması mövqeyini möhkəmləndirir
Son statistik tədqiqatlara əsasən, “Microsoft” korporasiyası “Nokia Lumia 800” smartfonu sayəsində Avropa və Amerika ərazisində öz mövqeyini möhkəmləndirə bilib. “İCTnews.az” elektron xəbər xidməti “mobi.ru” saytına istinadən bildirir ki, hazırda “WP7” platformasının Fransa, İtaliya,
Tarix: 18/05/12 DTXK tərəfindən göstərilən 13 elektron xidmət “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya olunub
Hazırda Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsinin İnformasiya Texnologiyaları Strategiyasının yaradılması, nağdsız ödənişlərin həyata keçirilməsi üçün billinq sistemlərinin tətbiqi, tabeliyində olan qurumların müstəqil internet informasiya resurslarının istifadəyə
Tarix: 18/05/12 Azərbaycanda kompyuter istifadəçilərinin 49,30 faizi qadınlardır
Azərbaycanda kompyuter istifadəçilərindən 49,30 faizi və müəssisələrdə internetdən istifadə edən işçilərin 47,70 faizi qadınlardır.
Tarix: 18/05/12 “HP” işçilərini ixtisar edir
“Hewlett-Packard” (HP) şirkəti təxminən 25 min əməkdaşını işdən çıxarmağa hazırlaşır; bu, şirkətin ümumi ştatının 8 faizi deməkdir. Şirkətdəki mənbələr bildiriblər ki, atılacaq bu addım korporasiyanın daxili xərclərini azaltmağa imkan yaratmalıdır. “İCTnews.az” elektron xəbər xidməti “cybersecurity.ru” saytına istinadən bildirir ki,
Tarix: 18/05/12 “Eurovision - 2012” mahnı müsabiqəsi ilə əlaqədar turizm informasiya mərkəzləri quraşdırılıb
Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin, Bakı İnformasiya Turizm Mərkəzinin (BİTM), Azərbaycan Dövlət Dəniz Administrasiyasının və “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin “Eurovision - 2012” mahnı müsabiqəsi ilə əlaqədar ölkəmizə gələn turistlər üçün birgə
Tarix: 18/05/12 Ölkədə elektron avadanlıqların istehsalı artıb
Dövlət Statistika Komitəsindən verilən məlumata görə, bu ilin yanvar-aprel aylarında kompyuter, elektron və optik məhsullarının, elektrik avadanlığının istehsal həcmi 89,2 milyon manat olub.
Tarix: 18/05/12 “Azerfon” şirkətinin nümayəndələri tələbələrlə görüşüb
“Azerfon” şirkəti tərəfindən ənənəvi olaraq davam etdirilən növbəti “Yay təcrübə proqramı - 2012” çərçivəsində kadrların seçim turunda Azərbaycan Texniki Universitetinin tələbələri iştirak ediblər. Azərbaycan Texniki Universitetindən verilən məlumta görə,
Tarix: 18/05/12 Yerli mobil operator “4G” xidməti göstərməyə hazırdır
“Bakcell” şirkəti “4G” xidməti göstərməyə hazırdır. Bu barədə şirkətin texniki direktoru İgit Bektaş bildirib. Onun sözlərinə görə, “Bakcell” ən qabaqcıl texnologiyalara malikdir və şirkət “4G” tezliyinə keçməyə hazırdır. “Bakcell”in nümayəndəsi həmçinin qeyd edib ki, abunəçilərə yüksək
Tarix: 17/05/12 “Samsung” şirkəti elastik rəngli ekranların kütləvi istehsalına hazırlaşır
“Samsung” şirkətinin deformasiya xüsusiyyətinə malik ekranları “OLED” texnologiyası əsasında hazırlanıb. Elastiklik plastik altlığın tətbiq edilməsi sayəsində əldə edilir; əyrilik radiusu təxminən 2 santimetrə bərabərdir. “İCTnews.az” elektron xəbər xidməti “compulenta.ru” saytına istinadən bildirir ki,
Tarix: 17/05/12 “NETTY 2012”-nin baş partnyoru bəlli oldu
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti “NETTY-2012” Azərbaycan Milli İnternet mükafatının baş partnyoru olub. “Bakcell”in sponsorluğu və “Sür@” brendinin baş partnyorluğu ilə baş tutacaq “NETTY” ümumdünya şəbəkəsinin milli seqmentinin və ümumilikdə
Tarix: 17/05/12 Sığorta şirkətləri fəaliyyətlərini elektronlaşdırır
«AXA-Mbask» sığorta şirkəti xarici korporativ şəbəkə - «Extranet»in tətbiqinə başlayır. “İCTnews.az” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, «Extranet» onlayn rejimində işləyən və şifrə ilə qorunan, yalnız şirkətin sığorta agentləri üçün nəzərdə tutulmuş veb-şəbəkədir. «Extranet» şəbəkəsində başlıca diqqət gerçək zaman kəsimində
Tarix: 17/05/12 “Bakcell” dağlıq rayonlarda mobil rabitənin keyfiyyətini yüksəldir
“Bakcell” şirkəti Azərbaycanın dağlıq rayonlarında keyfiyyətli əlaqənin təminatı üçün yeni layihəyə start verib. Şirkətin texniki direktoru İqit Bektaş jurnalistlərə bildirib ki, operator stansiyalarının sabit enerji təchizatı üçün günəş
Tarix: 17/05/12 “İKT-yə aid ixtisas seçən oğlan və qızların sayı artmaqdadır”
İKT sahəsində milli kadrların hazırlanması məsələsi daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Bu məqsədlə Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyində (RİTN) “İKT-nin inkişafı naminə insan resursları fondu” yaradılıb. Həmin fond vasitəsilə və “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan
Tarix: 17/05/12 “CONNECT" yeni xidmət filiallarını istifadəyə verib
Ölkənin ən qabaqcıl efir-kabel TV və genişzolaqlı internet xidmətləri provayderi olan "CONNECT" şirkəti 2012-ci ildə də abunəçilərə göstərilən xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə yeni xidmət filiallarını istifadəyə verib. Yeni açılmış filiallar xüsusi korporativ dizaynı ilə