Tarix: 17/12/11 Planşetlərin rüblük satışları 265% artıb
“İDC” şirkəti 2011-ci ilin üçüncü rübü üzrə planşet kompyuterlər bazarı ilə bağlı statistikanı dərc edib. Hesablamalara əsasən, 3 ay ərzində 18,1 milyon planşet tədarük edilib. Bu göstərici 2010-cu ilin üçüncü rübü ilə müqayisədə 265% artım deməkdir. Üçüncü rübdə “iPad” planşetinin payına 61.5% düşüb.
Tarix: 17/12/11 "Alıb yoxla, tapıb topla" lotereyasına start verib
Yeni il ərəfəsində öz müştərilərini sevindirməkdə davam edir. İndi Bakcell abunəçiləri istifadə edilmiş ödəmə kartlarını atmayacaqlar, çünki hətta işlənmiş kartlar belə onlara sevinc bəxş edə bilər. Şirkətdən verilən məlumata görə, "Bakcell" öz CİN, Klass və Gold abunəçiləri üçün yeni "Alıb yoxla,
Tarix: 16/12/11 “RİM” şirkətinin xalis mənfəəti 3 dəfə azalıb
“Research İn Motion” (RİM) şirkətinin səhmləri 2012 maliyyə ilinin üçüncü rübü üzrə hesabatın nəşrindən sonra yeddiillik minimuma qədər ucuzlaşıb. “RİM” şirkəti 5,2 milyard mədaxil əldə edib. Bu göstərici əvvəlki maliyyə ilinin analoji dövrünün nəticəsi ilə müqayisədə 6% azdır.
Tarix: 16/12/11 “Dell” şirkəti netbuk istehsalından imtina edir
“Dell” şirkəti netbuk istehsalından imtina etməyə qərar verib,- “Liliputing” resursu yazıb. Jurnalistlər qeyd ediblər ki, Amerika şirkətinin onlayn-mağazasında heç bir yığcam leptop modeli yoxdur. “Dell” şirkəti əvəzində noutbuk təklif edir. “Dell” nümayəndələri “The Verge” nəşrinə bildiriblər, şirkət daha netbuk istehsal etməyəcək.
Tarix: 16/12/11 “Amazon” şirkəti həftədə 1 milyondan çox “Kindle” rideri satır
“Amazon” şirkəti bildirib ki, “Kindle” qurğularının satışları pikə nail olub və şirkət hal-hazırda həftədə 1 milyondan çox qurğu satır. Bütün mövcud “Kindle” qurğuları arasında noyabr ayında təqdim edilmiş “Kindle Fire” planşeti hitdir. "Kindle” qurğusu “Amazon” şirkətinin tarixində ən müvəffəqiyyətli məhsuldur,
Tarix: 16/12/11 “Apple” korporasiyası zəifləyəcək?!
“Apple” şirkətinin kompyuter sənayesindəki mövqeyi yaxın 2 ildə zəifləyəcək. Bu barədə “Acer” korporasiyasının Direktorlar şurasının sədri Cey Ti Vonq bildirib. O qeyd edib ki, “Apple”, “Google” və “Wintel” (Windows + İntel çipləri) platformaları 2012-ci ildə bazarda əsas oyunçu olaraq qalacaqlar.
Tarix: 16/12/11 Azərbaycanın kabel televiziyası operatoru Bakıda rəqəmsal TV-nin işə salınmasına hazırdır
Azərbaycanın kabel televiziyası operatoru "B&BTV Communications" Bakıda DVB-T standartında rəqəmsal yayımın işə salınmasına hazırdır. Bu barədə şirkətin marketinq və satış şöbəsinin meneceri Samir Mahmudov deyib. Mahmudovun sözlərinə görə, Bakıda və regionlarda rəqəmsal televiziyanın
Tarix: 15/12/11 “Android” əsasında olan ilk portativ naviqator
Kanadanın “Satski” şirkəti və Tayvanın “Holux” istehsalçısı yaxın vaxtlarda “All Sports GPS” cib naviqatorunun satışlarına başlamaq niyyətindədir.Qurğu “Android” proqram platformasından istifadə edən ilk portativ “GPS”-naviqator olacaq. “All Sports GPS” modeli möhkəm korpusa malik olacaq.
Tarix: 15/12/11 “İntel” yeni mobil bölmə yaradır
Dünyanın ən böyük prosessor istehsalçısı “İntel” bu gün öz strukturunda mobil hesablamalar ilə bağlı yeni biznes-bölmənin yaradılması haqqında məlumat verib. Yeni biznesin yaradılması – bu, mobil çip bazarına çıxış üzrə daha geniş proqramın bir hissəsidir. Yeni biznesə bundan əvvəl “Palm” və “Apple” şirkətlərində işləmiş Mayk Bell rəhbərlik edəcək.
Tarix: 15/12/11 Hər onuncu mobil telefon smartfondur
Smartfonlar bazarda o qədər populyarlaşıb ki, bəzən elə görünür ki, sanki hər bir insanda "ağıllı" telefon var. Lakin qlobal miqyasda smartfonların payı mobil telefonların ümumi həcminin 10%-ni ötmür. Belə nəticəyə “TomiAhonen Consulting” analitikləri gəliblər. Onlar “Netsize Guide”, “İnforma”, “Google” və “İpsos”
Tarix: 15/12/11 Azərbaycanda İKT xidmətlərinin həcmi 12,4 faiz artıb
Azərbaycanda yanvar-noyabr aylarında təşkilatlara və əhaliyə göstərilən informasiya və rabitə xidmətlərinin həcmi 1,1 milyard manat təşkil edib ki,
Tarix: 15/12/11 Azərbaycanın EPEG layihəsindəki hissəsinin dəyəri bundan əvvəl nəzərdə tutulan məbləği üstələyə bilər
"Europe Persia Express Gateway" (EPEG) layihəsi çərçivəsində reallaşdırılan optik-lif kabel magistralının Azərbaycan hissəsinin tikintisinin dəyəri üç
Tarix: 15/12/11 Azərbaycanın telekommunikasiya bazarı MDB-də beşinci yeri tutur
Xəbərin AnonsuAzərbaycanın telekommunikasiya bazarı MDB ölkələrinin (Rusiya istisna olunmaqla) bazarları arasında beşinci yeri tutur.
Tarix: 14/12/11 “Azerfon” MMC-nin “Future Lab” layihəsi
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi “Azerfon” şirkəti ilə birlikdə “Future Lab” adlı layihə həyata keçirir. “Azerfon” şirkətinin təşəbbüsü olan layihəni RİTN dəstəkləyib. Layihənin əsas məqsədi gənclərin biznes fəaliyyətinə yeni, mobil və əlverişli şərait yaratmaqdan ibarətdir.
Tarix: 14/12/11 “Apple” şirkətinin təsis edilməsi haqqında müqaviləni 1,6 milyon dollara satıblar
“Apple” şirkətinin təsisedici sənədləri “Sotheby's” hərracında 1,6 milyon dollara satılıb. Hərrac çərşənbə axşamı, dekabr ayının 13-də Nyu-Yorkda baş tutub. “Lot”un son qiyməti ilkin qiymətdən 10 dəfə baha olub. Alıcı “Cisneros” korporasiyasının baş direktoru Eduardo Sisneros olub.