Tarix: 09/10/15 “Elektron Hökumət” portalına daxil olanların sayı 2 502 366 nəfərə çatdı
“Elektron Hökumət” portalına daxil olanların sayı 2 502 366 nəfərə çatıb. Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin (RYTN) Məlumat Hesablama Mərkəzini (MHM) direktoru Nail Mərdanov bu barədə “Elektron Hökumət" bülleteni üzrə MHM-də keçirilən növbəti brifinqdə məlumat verib.
Tarix: 09/10/15 «Sony» şirkəti mobil bölməsini bağlamağa hazırlaşır
Yaponiyanın «Sony» şirkətinin direktoru Kadzuo Xirai şirkətin 2016-cı ildə smartfonlar bazarını tərk etməsi ilə bağlı yayılmış şayiələri dolayısı ilə təsdiqləyib.
Tarix: 08/10/15 Elman Rüstəmov: “Ödəniş xidmətləri haqqında” qanun layihəsi hazırlanıb”
Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmov “MasterCard Worldwide” beynəlxalq kart təşkilatının Avropa ölkələri üzrə prezidenti Xavier Perezin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib.
Tarix: 08/10/15 Aya ilk özəl missiyanın göndərilməsi 2017-ci ildə gözlənilir
İsrailin “SpaceIL” korporasiyası ABŞ-ın "Spaceflight Industries” şirkəti ilə Aya kosmik aparatın “SpaceX Falcon 9” raketdaşıyıcısı vasitəsilə çıxarılmasına dair saziş imzalayıb.
Tarix: 08/10/15 Alimlər dördyaşlı uşağın ağlına uyğun gələn süni intellekt yaradıblar
İllinoysk Universitetinin alimləri və Macarıstanın süni intellekt sahəsi üzrə tədqiqatçıları «MIT Common Sense Computing Initiative» proqramı çərçivəsində yaradılmış açıq mənbə kodlu «ConceptNet» sistemini məktəb yaşına çatmamış uşaqlar və kiçik məktəblilər üçün intellekt şkalasını müəyyənləşdirən Veksler testi ilə sınaqdan keçiriblər.
Tarix: 08/10/15 «IDC»: 2015-ci ildə dünya kompüter bazarının həcmi 8,7 faiz azalacaq
Dünya fərdi kompüter (FK) bazarında geriləmə «Lenovo» şirkətini narahat etmir. Bundan başqa, FK-nin tədarük həcminə görə lider olan Çin şirkəti bu seqmentdə öz mövqeyini möhkəmləndirməyi nəzərdə tutur.
Tarix: 08/10/15 Azərbaycanda elektron müraciət edən xarici tələbələr üçün “Skype” vasitəsilə onlayn müsahibələr təşkil olunub
Əcnəbi tələbələr tərəfindən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə (UNEC) 85 elektron müraciət qəbul olunub. Buna səbəb əcnəbi tələbələrin UNEC-ə qəbul prosesinin bu ildən etibarən yalnız elektron formada aparılmasıdır.
Tarix: 08/10/15 Bakıda “IE Venture Day” Beynəlxalq Startap Müsabiqəsi keçiriləcək
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin (RYTN) dəstəyi ilə Yüksək Texnologiyalar Parkı və İE Biznes Məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda “IE Venture Day” Beynəlxalq Startap Müsabiqəsi keçiriləcək.
Tarix: 08/10/15 Borcu olan vətəndaşlara səsli mesajlar göndərilir
Azərbaycanda vergi borcları olan vətəndaşların müəyyənləşməsində, onların risk kateqoriyaları üzrə qruplaşdırılmasında və borcların geri qaytarılmasında informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının geniş tətbiqi həyata keçirilir.
Tarix: 08/10/15 İri şirkətlərin 74 faizi smartfonlara görə korporativ məlumatların sızmasından şikayət edir
“Lookout” şirkətinin sifarişi ilə keçirilən tədqiqata əsasən, müəssisələrin təxminən dörddə üç hissəsi mobil qurğular, zərərli və ya boşluqlu mobil əlavələr, yaxud mühafizə edilməyən “Wi-Fi” bağlantılarına görə məlumat sızmasından ziyan çəkib.
Tarix: 08/10/15 2016-cı ilin 10 ən mühüm texnologiyası bəlli olub
«Gartner» tədqiqat şirkətinin analitikləri 2016-cı il üçün 10 strateji texnologiya trendinin adını dərc ediblər. Tədqiqatçılar strateji texnologiya trendi dedikdə təşkilatlara böyük təsir göstərəcək tendensiyaları nəzərdə tuturlar.
Tarix: 08/10/15 Mərkəzi Seçki Komissiyasının elektron xidmətlərinə 9 ayda 10,5 min dəfə müraciət olunub
Bu il seçki ili olduğundan Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) elektron xidmətlərinə maraq yüksək olub.
Tarix: 08/10/15 Çində “CIPS” beynəlxalq ödənişlər sistemi istifadəyə verilib
Oktyabrın 8-də Çində “CIPS” beynəlxalq ödənişlər sistemi rəsmən fəaliyyətə başlayıb. Çin Dövlət Şurasının məlumatına görə, sistemin istifadəyə verilmə mərasimi Şanxayda keçirilib.
Tarix: 08/10/15 “AICT-2016” - İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi üzrə 10-cu Beynəlxalq Konfrans Bakıda keçiriləcək
“AICT-2016” - İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi üzrə 10-cu Beynəlxalq Konfransa ev sahibliyini Azərbaycan edəcək. Təşkilat Komitəsindən (TK) qeyd edilib ki, konfransın 12-14 oktyabr 2016-cı il tarixlərində Bakıda təşkili nəzərdə tutulur.
Tarix: 07/10/15 Geomaqnit qasırğaları bir sıra texnoloji sistemlərə təsir edəcək
Günəşin səthində cəmisi 24 ləkənin və 2 fəallıq qrupunun müşahidə olunmasına baxmayaraq, son 2 gündə özünü fasilələrlə göstərən geomaqnit həyəcanlaşması bu gün ərzində G2 sinifli geomaqnit qasırğasına çevrilib.