Tarix: 23/09/15 Tədqiqat: İstifadəçilər masaüstü kompüterlərə planşetlərdən daha çox üstünlük verirlər
“American Customer Satisfaction Index” (ACSI) təşkilatı tərəfindən tərtib edilən növbəti istehlak məmnunluğu reytinqində planşetlər 6 bal itirərək noutbuklar səviyyəsinə endiyi halda masaüstü kompüterlər öz mövqeyini qoruyaraq hazırda mütləq liderdir.
Tarix: 23/09/15 BƏƏ-də robot həkimlərdən istifadə ediləcək
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində (BƏƏ) robot polislər, kompüterləşmiş parklama və onlarla digər elektron köməkçilərə yerli tibb xidmətləri bazarında həqiqi inqilab edəcək robot həkimlər əlavə olunub.
Tarix: 23/09/15 Mikayıl Cabbarov: “Azərbaycanda da İKT-nin təhsil prosesinə inteqrasiyası istiqamətində mühüm addımlar atılır”
Hazırda dünyanın qabaqcıl təhsil sistemlərində gedən əsas tendensiyalardan biri informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının bu sahəyə cəlb edilməsi və onun təhsilin hər anında, hər pilləsində tətbiq edilməsidir.
Tarix: 23/09/15 6 ildə “Elektron təhsil” Respublika müsabiqəsinə 5000-dən artıq layihə təqdim olunub
2015-ci ildə “Müəllim” və “Şagird” istiqamətləri üzrə 6 nominasiyada təşkil olunan “Elektron təhsil” Respublika müsabiqəsində iştirak etmək üçün indiyə qədər 135 müəllim, 45 şagird, 3 valideyn və 9 digər istifadəçi qeydiyyatdan keçib.
Tarix: 23/09/15 London dünya maliyyə texnologiyaları mərkəzi adını qoruyur
Londonda keçirilən bütün maliyyə texnologiyaları sövdələşmələrinin, o cümlədən birbaşa investisiya və alışların ümumi məbləği 18,4 milyard dollar təşkil edib.
Tarix: 23/09/15 Naxçıvan MR-də quraşdırılan POS-terminalların sayı 1000-i keçib
Naxçıvan Muxtar Respublikasında indiyədək 1000-dən artıq POS-terminal quraşdırılıb.
Tarix: 23/09/15 MSK rəsmisi: "Seçki məntəqələrində veb-kameraların quraşdırılması seçkilərdə şəffaflığın təmin olunması üçün mövcud meyarlardan biridir"
Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) Azərbaycanda seçki praktikasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində müxtəlif irimiqyaslı layihələr həyat keçirməklə yanaşı, hər zaman digər ölkələrin təcrübələrini də öyrənir.
Tarix: 23/09/15 Leyla İmanova: “Dünya informasiya məkanında milli maraqların qorunması və informasiya təhlükəsizliyi sisteminin inkişafına hər müəssisə və təşkilat öz töhfəsini verməlidir”
Bütün sahələrdə olduğu kimi, müasir günümüzdə İKT-nin geniş tətbiq edildiyi əsas istiqamətlərdən biri də kitabxanalardır. İKT-nin kitabxanaların fəaliyyətində yol açdığı yeniliklər, yaratdığı keyfiyyət dəyişikliyinə gəlincə, bununla bağlı məsələlərə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Mərkəzi Kitabxana-İnformasiya Resursları Mərkəzinin (MK-İRM) direktoru, tibb elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova “Rabitə dünyası” ilə söhbətində toxunub.
Tarix: 23/09/15 Ukrayna ilə Azərbaycanın təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib
Sentyabrın 22-də Ukrayna Milli Texniki Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən İnformasiya Texnologiyaları və Təhsil İnstitutunun direktoru İnna Malyukova Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) olub.
Tarix: 22/09/15 Britaniyalı arxitektor dronlar üçün aerovağzal tikəcək
Britaniyalı arxitektor Norman Foster Ruandada pilotsuz uçan aparatlar (dronlar) üçün dünyanın ilk aerovağzalını tikməyi planlaşdırır.
Tarix: 22/09/15 “Azərbaycanda Daşınmaz Əmlakın Qeydiyyatı Layihəsinin başa çatması ilə bağlı təqdimat keçiriləcək
Azərbaycan Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin yanında Daşınmaz Əmlakın Dövlət Reyestri Xidmətinin mərkəzi aparatında sentyabrın 23-də yekun İctimai Təqdimat keçiriləcək.
Tarix: 22/09/15 Adları Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi siyahıda olan 4 dövlət qurumu “Elektron hökumət” portalına qoşulmayıb
Azərbaycan Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi elektron xidmət növlərinin siyahısında adları olan 41 e-xidmət təchizatçısından 4-ü hələ ki “Elektron hökumət” portalına qoşulmayıb.
Tarix: 22/09/15 "Elektron Hökumət" portalı ilə bağlı maarifləndirici tədbirlər davam etdirilir
Elm-texnologiyanın inkişafı və mövcud informativ resursların zənginliyi dünya dövlətlərini idarəçilik metodlarını yeniləməyə, daha səmərəli müstəviyə, elektron mühitə daşımağa imkan verir.
Tarix: 22/09/15 İstehlak elektronikası bazarında ən tələbatlı qurğu hansıdır?
Yaxın 5 ildə daşınan elektronika qurğularına tələbat sürətlə artacaq. «Euromonitor International» tədqiqat şirkətinin məlumatına görə, daşınan cihazların tədarükü ildə orta hesabla 55 faiz artacaq və 2020-ci ildə 305 milyonu ötəcək.
Tarix: 22/09/15 “Bakutel-2015” sərgi-konfransı çərçivəsində yüksək texnologiyalar üzrə III “Belarus-Azərbaycan İKT Forumu” keçiriləcək
Rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Əli Abbasov Belarus Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Gennadi Axramoviç ilə görüşüb.