Tarix: 06/07/15 Süni intellektin sürətli inkişafı alimləri narahat edir
Süni intellektin çox sürətli inkişafı müasir dövrün bir sıra alim və İT sahibkarlarında bəşəriyyətin gələcəyi barədə narahatçılıq yaradır.
Tarix: 06/07/15 Bakıda Günəş fizikası və kosmik hava tədqiqatları üzrə beynəlxalq konfrans keçirilir
Prezident yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyyə dəstəyi və təşkilatçılığı ilə Bakı şəhərində “Günəş və Günəş-tipli ulduzların dəyişkənliyi: astroseysmologiyadan kosmik havaya qədər” beynəlxalq konfransı keçirilir.
Tarix: 06/07/15 2013-2020-ci illərdə rəqəmli kainatın həcmi 10 dəfə artacaq
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) yaradılmasından ötən 150 ildə informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) inanılmaz dərəcədə dəyişib: bu gün avtonom teleqraf aparatlarını "ağıllı" rabitə vasitələri əvəz edib.
Tarix: 04/07/15 İstedadlı uşaqların müsabiqədə iştirakı üçün aparılan elektron qeydiyyat iyulun 31-də başa çatacaq
Azərbaycan Respublikası təhsil nazirinin “Xüsusi istedada malik uşaqların vaxtından əvvəl I sinfə qəbulu Qaydaları”nın təsdiqi barədə 17.07.2013-cü il tarixli, 739 № -li əmrinin tələblərinə müvafiq olaraq Bakı şəhərində yerləşən və BŞTİ-nin tabeliyində olan məktəblərdə 6 yaşı cari ilin sentyabrın 16-dan dekabrın 31-dək tamam olan uşaqların I sinfə qəbulu məqsədilə 1 iyul 2015-ci il tarixdən elektron qeydiyyat başlanıb.
Tarix: 03/07/15 Britaniyanın iri mobil operatoru 1 milyon funt-sterlinq cərimələnib
Böyük Britaniyanın iri mobil operatoru “EE” şirkəti abunəçilərin şikayətlərinin qəbulu qaydalarını pozmasına görə 1 milyon funt-sterlinq (1,5 milyon dollar) cərimə olunub.
Tarix: 03/07/15 Azərbaycanda daha bir arayış elektronlaşdırılır
“Azərsu” ASC-nin abonentləri yaxın zamanlarda daha bir elektron xidmətdən istifadə etmək imkanı qazanacaqlar.
Tarix: 03/07/15 İnformasiya sistemlərindən səmərəli istifadənin müəyyən edilməsi ilə bağlı anket sorğusunu cavablandıran qurumların sayı 20-yə çatıb
Məlum olduğu kimi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi (MHM) cari ilin sentyabr ayından dövlət orqanlarının mülkiyyətində olan informasiya sistemlərinin növbəti monitorinqini keçirməyi planlaşdırır.
Tarix: 03/07/15 Avropa Birliyində şəbəkə bitərəfliyi haqda qanunun prinsipləri ləğv edilə bilər
Avropada ikisəviyyəli internet yaradıla bilər və bu zaman şəbəkə bitərəfliyi haqda qanunun prinsipləri qüvvədə olmayacaq, yaxud şəbəkə bitərəfliyi haqda qanunun prinsipləri internetin bütün seqmentlərində qüvvədə olmayacaq.
Tarix: 03/07/15 Günəş və kosmik hava tədqiqatları üzrə beynəlxalq konfrans keçiriləcək
Azərbaycanda “Günəş və Günəş-tipli ulduzların dəyişkənliyi: astroseysmologiyadan kosmik havaya qədər” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Tarix: 03/07/15 Mülkiyyət hüquqlarının tənzimlənməsində vahid idarəçilik prinsipi tətbiq olunacaq
Azərbaycanda İKT-nin imkanlarından yararlanmaqla mülkiyyət hüquqlarının tənzimlənməsində vahid idarəçilik prinsipinin tətbiqi, torpaq idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi və konstitusiyada əks olunmuş mülkiyyət növləri üzrə sərhədlərin dəqiqləşdirilməsi nəzərdə tutulub.
Tarix: 03/07/15 “Intel” korporasiyasının prezidenti şirkəti tərk edəcək
ABŞ-ın “Intel” korporasiyasının prezidenti Rene Ceyms başqa şirkətdə rəhbər vəzifə tutmaq üçün istefa verir.
Tarix: 03/07/15 Dünya Bankı ilə İKT istiqamətində həyata keçirilən layihələr daha uğurlu olub
Azərbaycanın Dünya Bankı ilə birgə həyata keçirdiyi layihələrdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından geniş istifadə olunub.
Tarix: 03/07/15 Bakıda fəaliyyət göstərən ümumi təhsil müəssisələrinin I siniflərinə şagird qəbulu elektron sistem vasitəsilə aparılacaq
Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən ümumi təhsil müəssisələrinin I siniflərinə şagird qəbulu elektron sistem vasitəsilə aparılacaq.
Tarix: 03/07/15 Planşet şirkətlərdə istifadə edilən yeganə fərdi kompüter qurğusuna çevrilir
“International Data Corporation” (“IDC”) analitiklərin tədqiqatına əsasən, biznes sahəsində planşet kompüterlərindən aktiv istifadə edilir, bir çox hallarda isə iş yerində şirkətin əməkdaşları məsələlərin həlli üçün yalnız bu qurğudan istifadə edir.
Tarix: 03/07/15 BDU yüksək texnologiyalar istiqamətində araşdırmalar aparmaq üçün ən müasir avadanlıqlar alıb
Bakı Dövlət Universiteti Yaponiyanın İKT avadanlığı istehsalçısı olan Tokio-Boeki şirkətindən yüksək texnologiyalar istiqamətində istifadə olunan avadanlıqlar alıb.