Tarix: 30/04/15 ƏƏSMN qəbul prosesini elektron əsasda qurub
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin qəbul otağında müraciətlərin qəbulu və onlara baxılmasında bir çox hallarda həm vətəndaşlar, həm də nazirliyin əməkdaşları üçün çətinliklər yaradan ənənəvi qəbul prosesi elektron nailiyyətlər əsasında müasirləşdirilib.
Tarix: 30/04/15 Satya Nadella şirkətinin əsas hədəflərini açıqlayıb
“Microsoft”un baş direktoru Satya Nadella “Build 2015” tərtibatçılar konfransının açılışında şirkətin üç əsas hədəfini açıqlayıb.
Tarix: 30/04/15 “Ernst & Young” və “Microsoft” biznes əməkdaşlığına başlayır
“Ernst & Young” konsaltinq şirkəti (EY) rəqəmsal texnologiyalar dövrünün imkanlarından yararlanaraq dünyadakı şirkətlərə yeni və innovativ xidmətlər təklif etmək məqsədilə “Microsoft” Korporasiyası ilə qarşılıqlı strateji biznes əməkdaşlığına başlayıb.
Tarix: 30/04/15 "Azərpoçt" daha bir beynəlxalq təcili pul köçürmələri sistemi ilə əməkdaşlıq edəcək
Hazırda layihə üzrə danışıqlar aparılır və xidmətin yaxın vaxtlarda tətbiq ediləcəyi gözlənilir. Bunun üçün sistemin poçt xidmətlərinin korporativ informasiya sistemlərinə inteqrasiya edilməsi lazımdır.
Tarix: 30/04/15 Bu il kompüterlər 10 faiz bahalaşacaq
“Gartner” analitik şirkəti valyuta məzənnələrinin dəyişməsi ilə əlaqədar kompüterlərin bahalaşacağını bildirir. Analitiklərin proqnozlarına görə, 2015-ci ildə Avropa və Yaponiya bazarlarında fərdi kompüterlərin qiyməti 10 faiz artacaq.
Tarix: 30/04/15 “Əşyaların interneti” texnologiyası elektrik enerjisinə qənaətə imkan verə bilər
“Google” şirkətinin texniki infrastruktur üzrə baş vitse-prezidenti "əşyaların interneti" texnologiyasının geniş yayılmasının elektrik enerjisinə qənaəti haqda fikirləri ilə “Wired” nəşri ilə bölüşüb.
Tarix: 30/04/15 Vergilər Nazirliyi “İnformasiya təhlükəsizliyinin idarəetmə sistemləri” beynəlxalq standartını tətbiq edir
Azərbaycan Vergilər Nazirliyi “BS Cert” MMC ilə informasiya təhlükəsizliyi xidmətləri üzrə müqavilə imzalayıb.
Tarix: 30/04/15 Liviya Azərbaycanın elektronlaşdırılma sahəsindəki təcrübəsini öyrənmək niyyətindədir
Liviya Azərbaycanda həyata keçirilən layihələrin, eləcə də elektronlaşdırılma istiqamətində qazanılan təcrübənin öyrənilməsinin tərəfdarıdır.
Tarix: 30/04/15 DİN-in məlumat axtarış sistemindən KTN-ə servis ötürülməsi planlaşdırılır
“Elektron hökumət” portalı üzərindən Daxili İşlər Nazirliyinin “Giriş-cıxış və qeydiyyat” idarələrarası avtomatlaşdırılmış məlumat axtarış sistemindən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə servis ötürüləcək.
Tarix: 29/04/15 Yerli icra hakimiyyəti orqanlarında vətəndaşların müraciətləri üzrə vahid elektron informasiya sistemi yaradılır
“Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın 10.2.4-cü yarımbəndinə uyğun olaraq dövlət orqanlarında elektron sənəd dövriyyəsinin və vətəndaşların müraciətləri üzrə kargüzarlığın elektron formada aparılmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram
Tarix: 29/04/15 HP şirkəti Azərbaycana tədarük etdiyi məhsullarını yerli informasiya təhlükəsizliyi qurumlarında sertifikasiyadan keçirməyə hazırdı
Bu gün Bakıda “HP Software” şirkəti tərəfindən “HP Software Innovation Tour” seminarı keçirilib.
Tarix: 29/04/15 Dünyanın ən böyük smartfon tədarükçüsü bəlli oldu
"Strategy Analytics" tədqiqat şirkəti dünyada ən iri smartfon tədarükçüsünü müəyyən etmək üçün analizlər aparıb. Təhlillər zamanı məlum olub ki, "Samsung Electronics " şirkəti 2015-ci ilin birinci rübündə satış həcminə görə "Apple" şirkətini ötüb.
Tarix: 29/04/15 Yanvar-mart aylarında Naxçıvan MR-də quraşdırılan POS-terminalların sayı açıqlanıb
Əhalinin nağdsız ödəniş vasitələrindən istifadə imkanlarının yaxşılaşdırılması məqsədilə Naxçıvan Muxtar Respublikasında cari ilin ilk rübü ərzində 81 POS-terminal quraşdırılıb.
Tarix: 28/04/15 Azərbaycanla Rusiya arasında İKT sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub
Rusiya Federasiyasının Tomsk vilayətinin biznes nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində Azərbaycan-Rusiya Biznes Forumu keçirilib.
Tarix: 28/04/15 İnterpolun Avropa regional konfransında kibertəhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunacaq
Mayın 19-21-də Buxarestdə (Rumıniya) İnterpolun 43-cü Avropa regional konfransında kibertəhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunacaq.