Tarix: 31/03/15 Nəhəng İT şirkəti “Əşyaların interneti” sahəsinə böyük yatırım edəcək
“IBM” korporasiyası "Əşyaların interneti" (“Internet of Things”, “IoT”) bazarına böyük məbləğdə investisiya yatıracaq. Korporasiyanın bu sahədə ilk böyük tərəfdaşlarından biri “Weather Co” şirkəti seçilib.
Tarix: 31/03/15 “Microsoft” və “Yahoo!” internet axtarış bazarındakı sazişdən imtina edə bilərlər
“Yahoo!” və “Microsoft” şirkətlərinin internet axtarışı bazarında sonrakı əməkdaşlığı şübhə altındadır. ABŞ şirkətləri birgə iş haqda qərarın qəbulu müddətini bir aylıq təxirə salıblar.
Tarix: 31/03/15 2015-ci ildə daşınan elektronika bazarının həcmi 133 faiz yüksələcək
“International Data Corporation” (IDC) analitiklərinin hesabatına əsasən, cari ildə qlobal daşınan elektronika bazarının həcmi yeni istehsalçıların ortalığa çıxması və qurğuların yaradılması, həmçinin istehlakçıların bu məhsula marağının artımı nəticəsində 133.4 faiz yüksələcək.
Tarix: 31/03/15 Mobil operator güzəştli kampaniyasını dayandırır
Azərbaycanın ilk mobil operatoru “Bakcell” şirkəti aprelin 30-da “Asan İmza” mobil elektron imza xidmətinə qoşulmaya dair qüvvədə olan güzəştli kampaniyanın müddətinin bitdiyini bildirib.
Tarix: 31/03/15 Azərbaycan İpoteka Fondu İT sistemlərinin auditini keçirəcək
Azərbaycan Mərkəzi Bankı nəzdində İpoteka Fondu İT sistemlərinin auditini həyata keçirməyə hazırlaşır.
Tarix: 31/03/15 Avropa İttifaqında vahid rəqəmli bazar yaradılacaq
Avropa Komissiyası Avropa İttifaqında (Aİ) vahid rəqəmli bazar yaratmaq və təşkilata üzv ölkələr arasında elektron ticarət qurmaq məqsədilə internet mağazalarından yüklərin çatdırılması sahəsində islahatlar aparmaq niyyətindədir.
Tarix: 31/03/15 “WhatsApp” messencerində “iPhone” üçün səsli zənglər yaxın həftələrdə əlçatan olacaq
“WhatsApp” yaxın həftələrdə “iPhone” üçün səsli zəngi dəstəkləyən rəsmi mobil tətbiq buraxmağı planlaşdırır. Bu haqda “F8” konfransında şirkətin həmtəsisçisi Brayan Ekton bildirib.
Tarix: 30/03/15 Amerikalıların 40 faizi mobil bankçılıqdan istifadə edir
Bank hesabına və smartfona malik amerikalıların 40 faizi onlayn bank xidmətlərindən yararlanmaq üçün mütəmadi olaraq mobil qurğulardan istifadə edir. Bu barədə ABŞ Federal Ehtiyatlar Bankının tədqiqatında deyilir.
Tarix: 30/03/15 "Sharp" şirkəti günəş enerjisi əsasında işləyən məhsulların istehsalının dayandırılması haqda şayiələri təkzib edib
"Sharp Corp" şirkəti “Sakai” zavodundakı günəş enerjisi üzərində işləyən məhsulların istehsalına davam edəcəyini və bu biznesin satılması haqda yayılan məlumatların yanlış olduğunu bildirib.
Tarix: 30/03/15 Böyük Britaniyada qrafen lampalarının istehsalına başlanılıb
Britaniyanın “Graphene Lighting” şirkəti cari ilin sonuna bazara çıxarılacaq qrafen lampalarının istehsalına başlayıb. Bu lampalar qrafen əsasında hazırlanmış ilk kommersiya məhsulu olacaq.
Tarix: 30/03/15 Elm və innovasiya arasında boşluqların aradan qaldırılması və bu iki istiqamət üzrə körpü yarada biləcək imkanlar müzakirəyə çıxarılıb
Brüssel şəhərində Avropa Birliyinin Şərq Tərəfdaşlığı (EaP) ölkələrinin Tədqiqat və İnnovasiya Paneli üzrə III iclası keçirilib. İclasda Azərbaycanı AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Qulam Babayev təmsil edib.
Tarix: 30/03/15 "LG Chem" şirkəti Ağıllı Elektrik Nəqliyyatını batareya ilə təchiz edəcək
Cənubi Koreyanın “LG Chem” şirkəti “Daimler AG” avtomobil istehsalçısının 2016-cı ildə təqdim edəcəyi yeni nəsil Ağıllı Elektrik Nəqliyyat vasitələri (Smart Electric Vehicles) üçün batareya təchizatçısı kimi seçilib.
Tarix: 30/03/15 “Toshiba” Azərbaycan bazarına noutbuk təchizatını bərpa edir
“Toshiba” şirkəti bu aydan etibarən Azərbaycan bazarına rəsmi distributoru olan “N-LINK” şirkəti vasitəsi ilə noutbuklarının rəsmi təchizatını bərpa edir.
Tarix: 30/03/15 İT mütəxəssislərinin 70 faizi təhlükəsizlik insidentlərinin məsuliyyətinin şirkət rəhbərlərinin üzərinə düşdüyünü hesab edir
“Websense” şirkətinin analitikləri “e-Crime Congress” konfransında iştirak edən informasiya təhlükəsizliyi sahəsinin 102 mütəxəssis arasında keçirilən sorğunun nəticələrini açıqlayıblar.
Tarix: 30/03/15 “Ultra HD” formatı gəlir
“ABI Research” analitik şirkətinin məlumatına əsasən, 2020-ci ilədək artıq 1 milyard abunəçi ödənişli televiziyadan istifadə edəcək.