Tarix: 26/02/15 Çin xarici brendlərdən imtina edir
Çin hakimiyyəti son iki ildə təhlükəsizlik məsələlərinə istinad edərək yüksək texnologiyalar sahəsində bir sıra aparıcı xarici brendlərin məhsulunu büdcə puluna alınacaq malların siyahısından çıxarır. Bu haqda analitiklərə istinadən “Reuters” agentliyi məlumat paylaşıb.
Tarix: 26/02/15 Yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrində elektron imza sertifikatlarının çipə daxil edilməsi üçün yazılan proqram təminatı sınaqdan keçirilir
Yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrinə elektron imza sertifikatlarının daxil edilməsi layihəsi üzərində işlər davam etdirilir.
Tarix: 26/02/15 Cari ildə informasiya texnologiyaları sahəsində aparılacaq tədqiqat mövzuları təsdiqlənib
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) struktur bölmələrinin 2015-ci il üçün fəaliyyət planı təsdiq olunub.
Tarix: 26/02/15 “Panasonic” yeni interfeys təqdim edib
“Panasonic” korporasiyası və “Mozilla” şirkəti “VIERA 2015” televizor xəttində “Firefox OS” əməliyyat sistemi əsasında yeni sadə istifadəçi interfeysi təqdim ediblər.
Tarix: 26/02/15 DQMK-nın informasiya sistemlərinə digər dövlət orqanlarının qoşulması prosesi genişləndirilir
Prezident yanında Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Komissiyanın (DQMK) informasiya sistemlərinə digər dövlət orqanlarının da qoşulmasını təmin etmək üçün 2015-ci ildə maarifləndirmə işlərinin aparılması nəzərdə tutulub.
Tarix: 26/02/15 “Google” kompüterləşmiş eynəyin ikinci nəsli üzərində işləyir
“Google Glass” kompüterləşmiş eynəyinin ikinci nəslinin sınaq tədarükünə başlanılıb. Bu cihaz eksperimental mərhələdədir və kommersiya istifadəsi üçün nəzərdə tutulmayıb.
Tarix: 26/02/15 Avropa Komissiyası Danimarkanı Avropanın ən “rəqəmli” ölkəsi seçib
Danimarka Avropa İttifaqında (Aİ) rəqəmli göstəricilər üzrə ən qabaqcıl ölkədir. Bu barədə Avropa Komissiyası tərəfindən dərc edilən informasiya texnologiyalarının (İT) inkişafı üzrə sonuncu reytinqdə deyilir.
Tarix: 26/02/15 Bakıda “IDC”-nin “IT Security and Datacenter Transformation Roadshow 2015” konfransı keçiriləcək
Bakıda iyunun 5-də “IDC”-nin dördüncü illik “IT Security and Datacenter Transformation Roadshow 2015” konfransı keçiriləcək.
Tarix: 25/02/15 2015-ci ildə dünyada planşetlərin tədarükü 12 faiz azala bilər
“Digitimes Research” analitik şirkəti dünya planşetlər bazarı üzrə proqnozu pisləşdirib.
Tarix: 25/02/15 1980-2000-ci illərdə anadan olan insanların “rəqəmli” vərdişləri öyrənilib
“My.com” internet xidməti geniş tədqiqat apararaq 1980-2000-ci illərdə anadan olan insanların “rəqəmli” vərdişlərini öyrənib.
Tarix: 25/02/15 Fransız şirkəti məktəblilər üçün planşet və noutbuklar təqdim edib
Fransanın “Archos” şirkəti təhsil sahəsi üçün dörd yığcam kompüterini elan edib: 9 və 10,1 düymlü sensor ekranlı planşetlər, həmçinin 11,6 və 14 düymlük ekrana malik noutbuklar.
Tarix: 25/02/15 Alıcılar mağazalardan alış-veriş zamanı mobil qurğulardan çox istifadə edirlər
“GfK” şirkəti 23 ölkənin mobil telefon istifadəçiləri arasında sorğu keçirib. İstifadəçilərin mağazada olarkən öz mobil qurğularından necə istifadə etməsi keçirilmiş sorğunun mövzusu olub.
Tarix: 25/02/15 “Naxçıvan Dövlət Universiteti üçün elektron təhsil şəbəkəsi və rəqəmsal multimedia infrastrukturunun yaradılması” layihəsi yekunlaşıb
Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi (KOICA) və Naxçıvan Dövlət Universitetinin (NDU) birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilmiş “Naxçıvan Dövlət Universiteti üçün elektron təhsil şəbəkəsi və rəqəmsal multimedia infrastrukturunun yaradılması” layihəsinin uğurla tamamlanmasına həsr olunmuş açılış mərasimi keçirilib.
Tarix: 25/02/15 “Apple” şirkəti patent pozuntusuna görə 533 milyon dollar cərimələnib
“Apple İnc” şirkətinin “iTunes” proqram təminatı “Smartflash LLC” firmasının lisenziyalı 3 patentini pozduğuna görə 532,9 milyon dollar məbləğində cərimələnib.
Tarix: 25/02/15 Azərbaycanda informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiya mövzusu test proqramına salınıb
Dövlət qulluğuna qəbulla bağlı “İnformasiya texnologiyaları” üzrə Test Proqramına Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2 aprel 2014-cü il tarixli 359 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya” mövzusu salınıb.