Tarix: 05/01/15 Elektron dərslik portalı təhsilalanların dərsliklərdən istifadəsində mobilliyi artıracaq
2014-cü ildə təhsil müəssisələrinin İKT avadanlıqları ilə təminatı davam etdirilib. Belə ki, təhsil müəssisələrinə 6000 ədəd kompüter; 3000 ədəd notebook; 700 ədəd proyektor; 1377 ədəd elektron lövhə verilib.
Tarix: 05/01/15 Avropada mobil ödənişlər kontaktsız kartları üstələyəcək
Kontaktsız ödənişlər üçün infrastrukturun inkişafı Avropa bazarında mobil ödəniş sistemlərinin tətbiqinə zəmin yaradacaq. Bu barədə “2013-2019-cu illər üçün qlobal kontaktsız ödənişlər və proqnozlar” hesabatında deyilir.
Tarix: 05/01/15 2015-ci ildə yeni əməliyyat sistemli smartfonların satışı artacaq
Bu il “Android One”, “Firefox OS” və “Tizen” kimi bu yaxınlarda buraxılan əməliyyat sistemlərinin idarəetməsi ilə işləyən smartfonların satış həcminin xeyli artacağı gözlənilir.
Tarix: 05/01/15 “Seagate Seven” – 500 QB tutumunda ən nazik xarici sərt disk
Məşhur sərt disk istehsalçısı “Seagate Technology” şirkəti yeni xarici sərt disk modelini rəsmən tanıdıb. Yeni qurğu “Seagate Seven” adlandırılıb və şirkətin nümayəndəsi bildirib ki, bu, “USB 3.0” interfeysi ilə təchiz edilmiş 500 QB tutumunda ən nazik xarici daşıyıcıdır.
Tarix: 05/01/15 “iPad” planşetlərinin satış həcmi azalıb
“ABI Research” analitik şirkətinə istinadən “CNBC” yazır ki, “Apple” şirkəti 2014-cü ilin nəticəsinə görə ilk dəfə “iPad” planşetlərinin illik satış həcminin azalmasını qeydə alıb.
Tarix: 30/12/14 Azərbaycanda ixtisaslaşdırılmış pul hərracları artıq “Elektron hökumət” portalı üzərindən də keçiriləcək
“Elektron hökumət” portalında növbəti iki elektron xidmət istifadəyə verilib.
Tarix: 30/12/14 Müxtəlif xəstəliklər üzrə yaradılan tibbi elektron registrlərin sayı 16-ya çatdırılıb
Səhiyyə Nazirliyində 2014-cü il ərzində informasiya texnologiya infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi, elektron proqramlarının tətbiqinin dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması nazirliyin prioritet istiqamətlərindən biri olub.
Tarix: 30/12/14 Azərbaycanda "Elektron hökumət" proqramı çərçivəsində göstərilən elektron xidmətlərin sayı 40 faiz artıb
Azərbaycan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi "Elektron hökumət” quruculuğu sahəsində əldə edilən uğurları bölüşüb.
Tarix: 30/12/14 Bankomatlar, telefon avtomatları, poçt terminalları və digər avtomat qurğularının əlilliyi olan şəxslərə uyğunlaşdırılması planlaşdırılır
Əlillik vəziyyətlərinin müəyyən olunması üçün bütün məlumatların səhiyyə müəssisələrindən Tibbi-Sosial Ekspert Komissiyalarına (TSEK) və sonrakı mərhələdə əlillik müayinəsinin nəticəsi barədə məlumatın aidiyyəti qurumlara ötürülməsi elektron şəkildə həyata keçiriləcək.
Tarix: 30/12/14 Yüksək texnologiyalar, elektron elm, texnoparklarla bağlı layihələr maliyyələşdiriləcək
Prezident yanında Elmin İnkişafı Fondu elmi tədqiqat proqramlarının, layihələrinin və digər elmi tədbirlərin maliyyələşdirilməsi məqsədi ilə qrantların verilməsi üzrə 2014-cü il üçün əsas müsabiqəsini elan edib.
Tarix: 30/12/14 ADİU-da keçirilən imtahanlar internet üzərindən onlayn yayımlanacaq
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (ADİU) imtahanlarda şəffaflığı daha da artırmaq, imtahan prosesini izləməyi hər kəsə açıq etmək üçün informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından geniş şəkildə istifadə etməyə başlayıb.
Tarix: 30/12/14 2015-ci ildə böyükölçülü televizorların dünya bazarında payı 55 faiz təşkil edəcək
Tayvanın “MIC” (Market Intelligence & Consulting Institute) elmi tədqiqat institutunda işləyən ekspertlərin proqnozuna görə, 2015-ci ildə “UHD” və ya “4K” formatlı televizorların nüfuzetmə səviyyəsi dünya bazarında iki dəfə artaraq təxminən 13,3 faiz təşkil edəcək.
Tarix: 30/12/14 Azərbaycanda daha çox hansı əməliyyat sistemlərindən istifadə edilir?
"Global Stats" analitik şirkətinin təhlillərinə əsasən məlum olub ki, Azərbaycanda ən populyar axtarış sistemi hazırda 63,9 faiz bazar payına malik olan "Google.az"dır.
Tarix: 30/12/14 “Microsoft” yeni brauzer hazırlayır
ABŞ-ın “Microsoft” korporasiyası əfsanəvi "Internet Explorer” brauzerini əvəzləməyə hazırlaşır. “Spartan” adlanan yeni layihənin yüksək işləmə sürəti ilə seçiləcəyi və "Firefox” və “Chrome” kimi digər populyar brauzerləri xatırlayacağı nəzərdə tutulur.
Tarix: 29/12/14 Azərbaycanda elektron turist vizasının tətbiqi gəlmə turizmin inkişafına səbəb olub
Ölkəmizdə elektron turist vizasının tətbiqi Mədəniyyət və Turizm Nazirliyindən turizm fəaliyyətinə lisenziya almış turizm şirkətlərinin gəlmə turizm növünə marağını artırıb.