Tarix: 18/12/14 “Microsoft” şirkəti Azərbaycanın ali məktəblərində yaradılan İT akademiyalarının sayını 10-a çatdırmaq niyyətindədir
“Microsoft” şirkəti Azərbaycanın ali məktəblərində yaradılan İT akademiyalarının sayını 10-a çatdırmaq niyyətindədir.
Tarix: 18/12/14 Kanada hökuməti istifadəçilərin izlənməsinə dair qanun layihəsini bəyənib
İstifadəçilərin izlənməsinə dair qanun layihəsi (Bill C-13) bir neçə il baxıldıqdan və müzakirə olunduqdan sonra nəhayət Kanada hökuməti tərəfindən bəyənilib.
Tarix: 18/12/14 “ASAN xidmət” mərkəzi beynəlxalq dərəcəli sertifikata layiq görülüb
Azərbaycan Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi “ASAN xidmət” mərkəzlərinə müraciət edən vətəndaşların hüquq və maraqlarını nəzərə almaqla səmərəliliyə və vətəndaş məmnunluğuna daim nail olunması və mütəmadi olaraq artırılması istiqamətində İSO 9001:2008 standartı üzrə beynəlxalq dərəcəli sertifikata layiq görülüb.
Tarix: 18/12/14 Nazir: “Azərbaycan 20 ildir UNESKO ilə kommunikasiya və digər sahələr üzrə sıx əməkdaşlıq edir”
“2013-cü ildə Parisdə bir çox genişmiqyaslı layihələrin həyata keçirilməsi üçün Azərbaycan tərəfindən təşkilata 5 milyon ABŞ dolları məbləğində maliyyə töhfəsi ayrılmasını nəzərdə tutan “Azərbaycan hökuməti ilə UNESKO arasında təhsil, elm, mədəniyyət və kommunikasiya sahələrində əməkdaşlıq üzrə Çərçivə Sazişi” imzalanıb”.
Tarix: 18/12/14 “Google”un veb-ofisi “LibreOffice” və “OpenOffice” formatlarını açacaq
Artıq “Google Docs”, “Sheets” və “Slides” veb-əlavələrində “ODF” standartı dəstəklənir. İndi istifadəçilər .odt (mətn sənədləri), .ods (elektron cədvəllər) və .odp (təqdimatlar) genişlənməsinə malik faylları aça, redaktə edə və saxlaya bilərlər. Faylları həm əlavələrdən, həm də “Google Drive” qovluğundan açmaq olar.
Tarix: 18/12/14 “Microsoft” şirkəti Bakıda "Developer Day 2014" tədbiri keçirib
“Microsoft” şirkəti Bakıda "Developer Day 2014"-ə (Proqramçılar Günü) həsr olunmuş informasiya-kommunikasiya texnologiyaları üzrə tədbir keçirib.
Tarix: 18/12/14 Stenford Universiteti 100 il süni intellekti tədqiq edəcək
ABŞ-ın Stenford Universiteti aparıcı tədqiqatçıları süni intellektin cəmiyyətə və insan həyatının bütün aspektlərinə təsiri üzrə yüzillik layihənin başlanmasına dəvət edib.
Tarix: 17/12/14 “Azərbaycan Respublikasının Milli Atlası”nın elektron variantı hazırlanır
Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi (DTXK) tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının Milli Atlası”nın CIS variantı hazırlanır. Milli Atlasın bu elektron formasını ölkəmizdə yaradılacaq Milli Məkan Məlumatları İnfrastrukturunun fundamenti hesab etmək olar.
Tarix: 17/12/14 “Samsung” öz mobil ödəmə sistemini işə salacaq
“Samsung” korporasiyası mobil qurğular üçün öz ödəmə sistemini buraxmağa hazırlaşır. Bu haqda “Re/code” texnologiya bloqu yazıb.
Tarix: 17/12/14 Azərbaycanda “Acer” şirkətinin dəstəyi ilə «Şagird kompüteri» layihəsi həyata keçirilir
Azərbaycanın İT bazarının aparıcı şirkətlərindən biri olan “BestComp Grouр” şirkəti “Acer” korporasiyası ilə birgə “Şagird kompüteri” adlı yeni layihəni həyata keçirir.
Tarix: 17/12/14 Böyük Britaniyanın İKT sahəsində vençur maliyyələşdirilməsini və texnologiyaların transferini həyata keçirən “TTC” şirkəti ilə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin Böyük Britaniyanın informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində vençur maliyyələşdirilməsini və texnologiyaların transferini həyata keçirən “Trans Tech Capital” (TTC) şirkətinin nümayəndələri ilə görüşü keçirilib.
Tarix: 17/12/14 “Apple” korporasiyası “iPhone 6” smartfonuna olan tələbatın öhdəsindən gələ bilmir
“iPhone 6” və “iPhone 6 Plus” smartfonlarına tələbat hələ də yüksəkdir. Pərakəndə satış nöqtələri indiyədək “Apple”ın yeni smartfonlarını satın almaq istəyənlərin hamısını təmin edə bilmir.
Tarix: 17/12/14 Növbəti ilin yanvarından “gecə” dronları Hindistanın paytaxtına patrulluq edəcək
Dehli polisi dronların istifadəsinə əsaslanan təhlükəsizliyin təmini üzrə layihə işə salmağı planlaşdırır. “Times of India” nəşri yerli polisdəki mənbələrə istinadən yazır ki, artıq növbəti aydan layihəyə start verilə bilər.
Tarix: 17/12/14 Daha bir bank elektron arayış xidmətindən istifadəyə başlayıb
“Elektron hökumət” portalında qeydiyyatdan keçmiş və ya portalda avtorizasiya üçün digər vasitələrə malik olan vətəndaşlar bu gündən etibarən onlayn rejimdə internet olan istənilən məkandan kredit sifarişi üçün “Bank BTB”-yə müraciət edə bilərlər.
Tarix: 17/12/14 Gələn ildən Azərbaycan "ağıllı” aviasiya bombalarının seriyalı istehsalına başlayacaq
Azərbaycan "ağıllı” aviasiya bombalarının seriyalı istehsalını həyata keçirəcək.