Tarix: 24/09/14 Yerli mobil operator yaxın zamanda bazara yeni xidmətlər təqdim etməyə hazırlaşır
Azərbaycanın ilk mobil rabitə operatoru “Bakcell” şirkəti yaxın zamanda bazara yeni xidmətlər təqdim etməyə hazırlaşır.
Tarix: 24/09/14 Direktorlara İT bilikləri aşılanacaq
Azərbaycanda məktəb direktorlarına informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından daha intensiv şəkildə istifadə etməsi üçün təlimlər keçiriləcək. Bu barədə “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə Təhsil Nazirliyindən məlumat verilib.
Tarix: 24/09/14 Aero və peyk şəkillərinin emalı üzrə nüfuzlu xarici şirkət Bakıda təqdimat keçirəcək
Sentyabrın 25-dəaero və peyk şəkillərinin emalı üzrə lider olan “HexagonGeospatial” şirkətinin “Azərbaycanda Hexagon günləri” adlı təqdimatı keçiriləcək.
Tarix: 24/09/14 AFFA və “Bakcell” şirkəti Bakıda Mançester Yunayted Futbol Məktəbi açdı
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (AFFA) və İngiltərənin “Mançester Yunayted” futbol klubu ilə əməkdaşlıq
Tarix: 24/09/14 “Google” Hollandiyada yeni məlumat mərkəzi tikəcək
“Google” internet axtarış sistemi Hollandiya şirkətinin yeni məlumat mərkəzinin tikintisinə təxminən 600 milyon dollar sərmayə qoymağı planlaşdırır. İnvestisiya layihəsi dörd il üçün hesablanıb, məlumat mərkəzi “Google”un Avropadakı əməliyyatlarını koordinasiya etməlidir.
Tarix: 23/09/14 İltimas Məmmədov: “Əldə edilən nəticələr imkan verir ki, ölkə üzrə insanların İKT-yə olan tələbatı tam ödənilsin”
“Bu gün Azərbaycan iqtisadiyyatının bütün sahələrində olduğu kimi, rabitə və yüksək texnologiyalar sahəsində də inkişaf müşahidə edilməkdədir. Bu inkişaf da təsadüfi deyil. Onlar konkret hədəflərə söykənir və planlı şəkildə atılan addımlardan irəli gəlir”.
Tarix: 23/09/14 “IDC”: “Mobil ödəniş sistemləri Avropa istifadəçiləri üçün maraqlı deyil”
“IDC Financial Insights” şirkətinin analitikləri mobil ödənişlərin əsas texnologiyalarına və onların Avropa istifadəçilərinin mobil ödəniş sistemlərini mənimsəməsinin təsirinə həsr edilən hesabat təqdim ediblər.
Tarix: 23/09/14 NDU-da elektron təlim sistemi üçün 8 kontent yaradılacaq
Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (KOICA) sentyabrın 22-də “Naxçıvan Dövlət Universiteti (NDU) üçün elektron təhsil şəbəkəsi və rəqəmsal multimedia infrastrukturunun yaradılması” layihəsi çərçivəsində ezam etdiyi koreyalı mütəxəssislərdən ibarət qrup dekabrın 5-dək Azərbaycanda olacaq.
Tarix: 23/09/14 Caspian Mobile şirkəti "iPhone 6" və "iPhone 6 Plus"u Azərbaycanda təqdim edir
Azərbaycandakı “Apple” fanatları üçün yeni era başlayıb. “Caspian Mobile” şirkəti, hər kəsin səbirsizliklə gözlədiyi “Apple” şirkətinə məxsus yeni smartfonları Azərbaycan istifadəçilərinə həmin gün təqdim etdi.
Tarix: 23/09/14 Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində göydələnlərdə yanğını pilotsuz uçan aparatlar söndürəcək
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində (BƏƏ) hündürmərtəbəli binaların sayı Yaxın Şərqin digər ölkələrindəki analoji göstəriciləri bir neçə dəfə üstələyir.
Tarix: 23/09/14 QKDK-nın təqdim etdiyi elektron xidmətlərdən istifadə edənlərin sayı artıb
Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi (QKDK) tərəfindən əhaliyə təqdim edilən elektron xidmətlərdən istifadə edənlərin sayı artıb.
Tarix: 23/09/14 Kanada ABŞ, Böyük Britaniya və Avstraliya ilə kosmosda əməkdaşlığa dair memorandum imzalayıb
Kanada Milli Müdafiə Nazirliyi ABŞ, Böyük Britaniya və Avstraliya Müdafiə nazirlikləri ilə kosmik sahədə əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalayıb.
Tarix: 23/09/14 Elmin İnkişafı Fondu 6-cı “Mobillik qrantı”nda yeni şərtlər irəli sürüb
Elmin İnkişafı Fondu xaricdə elmi tədbirlərdə və qısamüddətli təcrübəkeçmədə iştirakı əhatə edən növbəti 6-cı “Mobillik qrantı” müsabiqəsi elan edib.
Tarix: 22/09/14 “Bakcell” və “Qualcom” şirkətləri birgə yeni “AppLab” layihəsinin təqdimatını keçiriblər
Azərbaycanın ilk mobil rabitə operatoru “Bakcell” şirkəti “Qualcom” şirkəti ilə birgə bu gün yeni “AppLab” layihəsinin təqdimatını keçirib.
Tarix: 22/09/14 “Citrix”: “Sosial şəbəkələrdə ünsiyyət mobil rabitə istifadəçiləri arasında ən populyar məşğuliyyətdir”
“Citrix” şirkəti 2014-cü ilin ikinci rübü üçün "Citrix Mobile Analytics Report” hesabatını təqdim edib.