Tarix: 09/09/14 Bakıda internet bazarında yeni tendensiyaların müzakirəsinə həsr olunmuş beynəlxalq forum keçirilir
Bu gün Bakıda beynəlxalq “Eurasia Network Operators Group 8” forumu işə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə ölkədə son zamanlar yüksək texnologiyalar sektorunda əldə edilən nailiyyətlərdən danışıb.
Tarix: 09/09/14 Azərbaycanda elektron ticarətin həcmi artıb
Azərbaycanda cari ilin yanvar-avqust aylarında elektron pərakəndə ticarət dövriyyəsinin həcmi 1,7 milyon manat olub.
Tarix: 09/09/14 2013-cü ildə Qazaxıstan Respublikasının elektron ticarət bazarının həcmi 1.5 milyard dolları ötüb
“J'son & Partners Consulting” şirkəti Qazaxıstan Respublikasının elektron ticarət bazarı üzrə tədqiqat nəticələrini açıqlayıb.
Tarix: 09/09/14 KXDR-də fəaliyyət göstərən diplomatik missiyalara simsiz rabitədən istifadə qadağan edilib
Koreya Xalq Demokratik Respublikasının (KXDR) hakimiyyəti ölkədə fəaliyyət göstərən xarici diplomatik missiyalara və beynəlxalq humanitar təşkilatlara simsiz rabitə növlərindən, o cümlədən peyk rabitəsi və “Wi-Fi” texnologiyasından istifadəni qadağan edib.
Tarix: 08/09/14 Məşhur dizayner MarkNyuson “Apple”da işləyəcək
“Apple” şirkəti dizaynerlər komandasına yeni işçi götürüb. Belə ki, əfsanəvi sənaye dizayneri Mark Nyuson artıq ABŞ korporasiyasında işləyəcək.
Tarix: 08/09/14 “ULTRA” Azərbaycanda ilk olaraq “HP Gold Server specialist” statusunu qazandı
Daimi yenilikləri ilə Azərbaycanın İT bazarında aparıcı mövqe tutan “ULTRA” şirkəti növbəti dəfə “HP” korporasiyasının “HP Gold Server specialist” və “HP Silver Storage specialist” kimi yüksək tərəfdaşlıq sertifikatına layiq görüldüyünü açıqlayıb.
Tarix: 08/09/14 İT mütəxəssislərinin 77 faizi təhsilini davam etdirməyi düşünür
Dünyada informasiya texnologiyaları (İT) sahəsində çalışan mütəxəssislərin üçdə iki hissəsi biliklərinin köhnəlməsindən ehtiyat edərək təhsilini davam etdirməyi planlaşdırır.
Tarix: 08/09/14 Bütün respublikanı əhatə edəcək məlumat bazası yaradılacaq
Polşa ilə Azərbaycan arasında kənd təsərrüfatı və suvarma sahələrində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi və İKT-nin genişləndirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Tarix: 08/09/14 “WhatsApp” messencerinin auditoriyası 3 milyarda çata bilər
2014-cü il yayın sonunda “WhatsApp” messencerinin aktiv auditoriyası aylıq 600 milyon istifadəçi limitini keçib.
Tarix: 08/09/14 2015-ci ildə mobil rabitə xidmətləri üzrə qlobal gəlir 1 trilyon ABŞ dollarını ötəcək
“Strategy Analytics” tədqiqat şirkətinin proqnozuna görə, 2015-ci ildə mobil rabitə xidmətlərindən əldə olunacaq qlobal gəlir 1 trilyon ABŞ dollarını ötəcək. “4G LTE” texnologiyasının tətbiqi artımı təmin edəcək, lakin ekspertlər xəbərdarlıq edirlər ki, müsbət effekt uzun sürməyəcək.
Tarix: 08/09/14 Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin elektron xidmətlərindən bir ay ərzində 90 min dəfədən çox istifadə olunub
Avqust ayında Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin (RYTN) “Elektron hökumət” portalı vasitəsilə göstərilən elektron xidmətlərindən istifadə sayı 90404 ədəd təşkil edib.
Tarix: 08/09/14 ABŞ universitetləri rəqəmli valyutaları öyrənəcək
Cari tədris ilindən etibarən ABŞ-ın Nyu-York və Dyuk universitetləri “Bitcoin” və digər rəqəmli valyutaların öyrənilməsi üzrə kursları öz proqramlarına əlavə ediblər. Hər iki universitet ABŞ-ın ən yaxşı ali məktəblərinin birinci və ikinci onluğunda stabil yer tutur.
Tarix: 08/09/14 10 ayda 21807 zəng və mesaj
“The Guardian” nəşri yazır ki, Fransanın adı gizli saxlanılan vətəndaşı öz keçmiş sevgilisini telefonla təqib etdiyinə görə 10 ay müddətinə həbs cəzasına və 1000 avro məbləğində cərimə ödənilməsinə məhkum olunub.
Tarix: 06/09/14 Smartfonlar arasında məlumatları 650 Mbit/saniyə sürətində ötürməyə imkan verən yeni çip təqdim olunub
“Broadcom” şirkəti smartfon və “Wi-Fi” marşrutlayıcısı arasında məlumatların saniyədə 650 meqabit sürətində ötürülməsini təmin edəcək yeni simsiz “BC4358” çipini təqdim edib. Lakin yüksək buraxılış qabiliyyəti yalnız uyğun marşrutlayıcı olduğu halda mümkün olacaq.
Tarix: 06/09/14 Müəllimlərin iş yerinin dəyişdirilməsi üzrə müsabiqənin elektron qaydada aparılması müraciətlərin tənzimlənməsinə müsbət təsir göstərib
“Ümumi təhsil müəssisələrinə və peşə liseylərinə müəllimlərin yerdəyişməsi və işə qəbulu Qaydaları”na müvafiq olaraq işləyən müəllimlərin bir rayondan (şəhərdən) digər rayona (şəhərə) yerdəyişməsi ilk dəfə olaraq Təhsil Nazirliyi tərəfindən mərkəzləşdirilmiş qaydada müsabiqə yolu ilə həyata keçirilib.