Tarix: 17/07/14 Azərbaycanın neft-qaz sektorunda innovasiyaların tətbiqi daha da genişləndiriləcək
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) “Nanotexnologiyalar” Departamentində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının alim və mütəxəssisləri ilə innovasiyaların tətbiqi sahəsində əməkdaşlıq imkanları mövzusunda görüş keçirilib.
Tarix: 16/07/14 “Naxtel” şəbəkəsində sms xidməti işə salınıb
“Naxtel” mobil operatorunun Naxçıvan Muxtar Respublikasında şəbəkədaxili və şəbəkədənkənar sms qəbulunu və göndərilməsini həyata keçirən sms xidməti yaradılıb. Bundan əlavə, “Naxtel”in toplu sms xidməti mərkəzi də fəaliyyətə başlayıb.
Tarix: 16/07/14 Müəllimlərin işə qəbulu üzrə elektron ərizələrin qəbulu başa çatıb
İyulun 15-də müəllimlərin işə qəbulu üzrə elektron ərizələrin qəbulu başa çatıb. 15 gün ərzində ölkənin ümumi təhsil və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrindəki 2975 vakant yerə 17962 nəfər ərizə verib.
Tarix: 16/07/14 Komitə sədri: “Daşınmaz əmlakla bağlı elektron xidmətlər şəffaflığın və vətəndaş məmnunluğunun təminatıdır”
Komitə sədri çıxışında bildirib ki, ötən 6 ay ərzində daşınmaz əmlak idarəçiliyi, əmlakın qeydiyyatı, özəlləşdirmə və hərraclarlarla bağlı fəaliyyət sahələri üzrə elektron xidmətlərin sayı artırılaraq 22-yə çatdırılıb.
Tarix: 16/07/14 Azərbaycan Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətin Müalicə Müəssisəsinin və Mühafizə Alayının rabitə və İT təminatı təkmilləşdirilir
Azərbaycan Ədliyyə Nazirliyi “Xəzər Elektron” şirkəti ilə rabitə və İT xidmətlərinin satınalınması üzrə müqavilələr imzalayıb.
Tarix: 16/07/14 “Aztelekom”un Samux Telekommunikasiya Qovşağı yeni inzibati və texnoloji bina tikəcək
Azərbaycan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin “Aztelekom” İstehsalat Birliyi Samux Telekommunikasiya Qovşağı təkliflər sorğusu elan edib.
Tarix: 16/07/14 “IBM” korporativ müştərilərinə "iPhone” və “iPad” satacaq
“IBM” şirkəti korporativ müştərilərinə "iPhone” və “iPad” qurğularını yeni quraşdırılmış biznes əlavələri ilə satacaq. Bu barədə “IBM” və “Apple” şirkətlərinin məlumatında deyilir.
Tarix: 16/07/14 İnsanların 75 faizi dəyişən dünya ilə ayaqlaşa bilmir
İnsanların dörddə üç hissəsinin fikrincə, dünya çox sürətlə dəyişir. Bu barədə 20 ölkədə 60 min nəfərin rəyini öyrənən “Ipsos MORI” şirkətinin qlobal tədqiqatının nəticələrində deyilir.
Tarix: 16/07/14 Bakıda Qlobal Biznes və Texnologiyanın İdarəedilməsinə dair tədqiqatlar müzakirə olundu
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti, Qlobal Biznes və Texnologiyalar Assosiasiyası (GBATA) və ADA Biznes Məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilən 16-cı Beynəlxalq Konfransın baş sponsorlarından biri oldu.
Tarix: 16/07/14 Azərbaycanda innovasiyalı biznesin inkişafına kömək məqsədilə təkliflər hazırlanıb
“Startup Azərbaycan 2014” layihəsi çərçivəsində Azərbaycanda innovasiyalı biznesin inkişafına kömək məqsədilə təkliflər hazırlanıb.
Tarix: 16/07/14 ƏMDK sədri: “Komitənin İKT strategiyası hazırlanıb”
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsində (ƏMDK) fəaliyyətin müasirləşdirilməsi məqsədilə kompleks İKT tədbirləri həyata keçirilir və beynəlxalq məsləhətçilərlə birgə komitənin uzunmüddətli İKT strategiyası hazırlanıb.
Tarix: 16/07/14 Bakı şəhərinin tam rəqəmsal kadastr məlumat bazası gələn il hazır olacaq
2014-cü ilin birinci yarım ili ərzində Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi daşınmaz əmlakın vahid kadastrı və ünvan reyestri sahəsində işləri davam etdirib. Almaniyanın “KfW” bankının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən “Kadastr və daşınmaz əmlakın qeydiyyatı” layihəsi çərçivəsində mühüm addımlar atılıb.
Tarix: 16/07/14 Qısa müddətdə mobil ofislər vasitəsilə 3000-ə yaxın vətəndaşa qeydiyyat xidmətləri göstərilib
Daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sahəsində vətəndaşlara göstərilən xidmətlərdə rahatlığın artırılması və sosial amillərin gücləndirilməsi məqsədilə mobil ofis xidmətləri təşkil edilib. Bu məqsədlə müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş xüsusi nəqliyyat vasitələri də alınıb.
Tarix: 16/07/14 “Ağıllı” kontakt linzalar yaradılır
“Novartis” əczaçı şirkətinin oftalmoloji bölməsi olan “Alcon” şirkəti ilə “Google” arasında “ağıllı” kontakt linzaların istehsalı və satılması sahəsində əməkdaşlıq haqda saziş imzalanıb.
Tarix: 16/07/14 “Elektron hökumətə keçidlə bağlı çox mühüm və əhəmiyyətli addımlar atılır”
“Azərbaycanda elektron hökumətə keçidlə bağlı çox mühüm və əhəmiyyətli addımlar atılır. Artıq ölkəmizin bu istiqamətdə faydalı təcrübəsi var. Dövlət orqanlarında göstərilən xidmətlərin böyük əksəriyyəti elektronlaşdırılıb. Əhali e-xidmətlərdən geniş şəkildə istifadə etməyə başlayıb”.