Tarix: 14/07/14 ADİU İnnovativ Biznes-İnkubator çərçivəsində yeni layihəyə başlayıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (ADİU) İnnovativ Biznes-İnkubatorun yeni və unikal “Biznes Klinik” layihəsinə start verib.
Tarix: 12/07/14 Avrasiya İqtisadi Komissiyasının oktyabrdan qüvvəyə minəcək tələbi ilə bağlı düzgün ilkin informasiya verməyənlərə elektron məlumat göndəriləcək
2014-cü ilin 1 oktyabr tarixindən etibarən Gömrük İttifaqının gömrük ərazisinə dəmiryol nəqliyyatı vasitəsilə daxil olan mallarla bağlı məcburi ilkin məlumatlandırma tələbi qüvvəyə minəcək.
Tarix: 12/07/14 Azərbaycanda informasiya və rabitə xidmətləri sahəsində əlavə dəyər 12,6% artıb
Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsi bu ilin birinci yarısında informasiya və rabitə xidmətləri sahəsində əlavə dəyərin 12,6 faiz artımını qeydə alıb.
Tarix: 12/07/14 “R.İ.S.K” şirkəti "İçərişəhər" Dövlət Tarixi-Memarlıq Qoruğu İdarəsini kompüterlə təchiz edəcək
Nazirlər Kabineti yanında "İçərişəhər" Dövlət Tarixi-Memarlıq Qoruğu İdarəsi İT avadanlıqlarının alınması üzrə tenderin qalibini müəyyən edib.
Tarix: 12/07/14 "Cybernet" bələdiyyələrin vergi informasiya sisteminin avtomatlaşdırılmasına başlayıb
Azərbaycan Vergilər Nazirliyinin sifarişi ilə "Cybernet" şirkəti bələdiyyələrin vergi informasiya sisteminin avtomatlaşdırılmasına başlayıb.
Tarix: 12/07/14 Avropada elektron pasport proqramları sensor texnologiyalar bazarının artımına xidmət edir
Kontaktsız sensor texnologiyalar istifadəçiyə digər qurğularla spesifik vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün onlara toxunmadan qarşılıqlı əlaqə yaratmağa imkan verir. “MicroMarket Monitor” analitik şirkətinin məlumatına görə, 2018-ci ilədək Avropada bu texnologiyanın həcmi 2,67 milyard avroya çatacaq.
Tarix: 12/07/14 Fransada "Amazon” şirkətinə kitabların pulsuz çatdırılması qanunla qadağan olunub
Fransa hakimiyyəti "Amazon” şirkətinə müştərilərə kitabları pulsuz çatdırmağı qanunla qadağan edib.
Fransa hökumətinin internet ticarəti sahəsinin nəhəngi ilə rəqabətə dözməyən kitab mağazalarının qorunmasına yönələn qanunu cümə günü qüvvəyə minib.
Tarix: 12/07/14 Dünyada kompüterlərin satışı iki ildə ilk dəfə artıb
2014-cü ilin ikinci rübündə dünyada fərdi kompüterlərin tədarük həcmi 2013-cü ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 0,1 faiz artaraq 75,8 milyon ədəd təşkil edib. Bu barədə “Gartner” analitik şirkətinin hesabatında deyilir.
Tarix: 11/07/14 Prezident İlham Əliyev: “Texnoparklarla yanaşı, biz sənaye klasterlərinin yaradılmasına başlamalıyıq”
Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin 2014-cü ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş iclası keçirilib. İclasda çıxış edən prezident İlham Əliyev qeyd edib ki, ölkədə məşğulluqla bağlı məsələlərə ciddi diqqət yetirilməlidir:
Tarix: 11/07/14 “NPD DisplaySearch”: “Planşetlərin satışı ilk dəfə azalıb”
“NPD DisplaySearch” analitik şirkətinin məlumatına görə, cari ilin birinci rübündə planşet kompüterlərin satış həcmi ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə bir qədər azalıb. Proqnozlara görə, 2014-cü ildə təxminən 285 milyon planşet satılacaq. Bu, əvvəlcə gözləniləndən az, 2013-cü ildəkindən isə 14 faiz çoxdur. 2017-ci ilədək artım tempinin 10 faiz azalacağı gözlənilir.
Tarix: 11/07/14 Rektor: “Virtual universitet”in təhsil sisteminə tətbiqinin öyrənilməsi ilə əlaqədar hazırlanan tyutorların hamısı işlə təmin edilib”
“2008-ci ildən başlayaraq Avropa Birliyinin “Cənubi Qafqazda elektron cəmiyyətin inkişafı” layihəsi çərçivəsində “Boloniya prosesi”nin baza prinsiplərinin və “Virtual universitet”in təhsil sisteminə tətbiqinin öyrənilməsi ilə əlaqədar tyutor hazırlığı kurslarına başlanılıb”.
Tarix: 11/07/14 Azərbaycanda 6 ay ərzində elektron ticarətin həcmi 1,3 milyon manat olub
Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsi ölkədə həyata keçirilən elektron ticarətlə bağlı növbəti statistikanı açıqlayıb.
Tarix: 11/07/14 ABŞ istehsalçısı Avropada mağazaların dizaynını patentləşdirib
Avropa Məhkəməsi ABŞ-ın “Apple” şirkətinin “Apple Store” mağazalarının xarici görünüşünün əmtəə nişanı ilə mühafizəsi hüququnu təsdiq edib. Bu barədə “The Wall Street Journal” nəşri məlumat verib.
Tarix: 11/07/14 Elmin İnkişafı Fondu “Azərkosmos” ASC-də tanışlıq görüşü keçirib
_EIF_300.jpg)
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu bu gün “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyətində tanışlıq görüşü keçirib.
Tarix: 11/07/14 Əmək müqaviləsi bildirişlərinin elektron informasiya sisteminə daxil edilməsinə biganə yanaşan işəgötürənlər cəzalanacaqlar
Əmək müqaviləsi bildirişlərinin elektron informasiya sisteminə (EİS) daxil edilməsi prosesi daim nəzarətdə saxlanacaq, həmçinin əmək müqaviləsi bildirişlərinin daxil edilməsinə biganə yanaşan işəgötürənlərlə bağlı ciddi inzibati tədbirlər görüləcək.