Tarix: 02/06/14 Çin istehsalçısı “Ultra HD” televizorlar bazarında ikinci yerə yüksəlib
Çinin “Hisense” şirkəti dünya “Ultra HD” formatlı (4K) televizorlar bazarında satış həcmini genişləndirərək 2014-cü ilin birinci rübündə ikinci yerə yüksəlib.
Tarix: 02/06/14 “Google” şirkəti orbitə 180 peyk göndərməyi planlaşdırır
“Google” şirkəti cari ilin əvvəlində inkişaf etmiş xətt infrastrukturuna malik olmayan ölkələrin sakinləri üçün simsiz internetə çıxış proqramını elan edib. O zaman şirkət öz konsepsiyası haqqında yalnız bəyanatlarla kifayətlənərək texniki təfərrüatlar haqda heç bir məlumat verməmişdi.
Tarix: 02/06/14 Nazirlər Kabineti ölkədə həyata keçirilən elektronlaşma istiqamətində növbəti dəyişikliyi edib
Azərbaycan Nazirlər Kabineti (NK) ölkədə həyata keçirilən elektronlaşma istiqamətində növbəti dəyişikliyi edib.
Tarix: 31/05/14 Azərbaycan innovativ sahədə son bir ildə böyük uğurlar əldə edib
Azərbaycanda innovativ sahədə son bir ildə böyük irəliləyiş var və bu sahəyə maraq müşahidə olunur.
“Etohum”un rəhbəri Burak Büyükdemirin “ICTnews” xəbər xidmətinə verdiyi məlumata əsasən, Azərbaycanda Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması çox böyük önəm kəsb edir.
Tarix: 31/05/14 2014-cü ildə dünyada 1,2 milyard smartfon tədarük ediləcək
2014-cü ildə dünya bazarına tədarük ediləcək smartfonların ümumi sayı 1,2 milyard ədəd təşkil edəcək ki, bu da 2013-cü ilin göstəricisindən 23,1 faiz çoxdur.
Tarix: 31/05/14 Heydər Əliyevin anadan olmasının 91 illiyi münasibətilə təşkil edilən “Ən yaxşı bloq” müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırıldı
Təhsil Nazirliyi Təhsil Problemləri İnstitutunda ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 91 illiyi münasibətilə təşkil edilən “Ən yaxşı bloq” müsabiqəsi qaliblərini mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Tarix: 31/05/14 Dövlət Fondu elektron xidmətlərlə bağlı növbəti təqdimatı edib
Dövlət Sosial Müdafiə Fondu (DSMF) göstərdiyi elektron xidmətlərlə bağlı maarifləndirmə və məlumatlandırma işini ayrı-ayrı bölgələrdə davam etdirir.
Tarix: 30/05/14 “Microsoft Azerbaijan” şirkəti “Ofis hər yerdə” aksiyasını reallaşdırır
Bu gün “Microsoft Azerbaijan” şirkəti Bakının mərkəzində yerləşən Fəvvarələr meydanında “Ofis hər yerdə” təşəbbüsünü reallaşdırır.
Tarix: 30/05/14 Elektron protokol elektron imza ilə təsdiq oluna bilər
Prezidentin təsdiq etdiyi dəyişikliklərdə yol hərəkəti qaydaları əleyhinə olan inzibati xətalar haqqında işlərə baxılmasının xüsusiyyətləri də əksini tapıb.
Tarix: 30/05/14 Sosial təminat sisteminin təkmilləşdirilməsində yeni texnologiyaların tətbiqi genişlənəcək
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN) və Dünya Bankının birgə layihəsi olan “Sosial Müdafiənin İnkişafı Layihəsi”nin öz əsas komponentləri üzrə icra mexanizminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində islahatyönümlü tədbirlərə başlanılıb.
Tarix: 30/05/14 Yüksək Texnologiyalar Parkında xüsusi təlimlər keçiriləcək
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Yüksək Texnologiyalar Parkında “Startup Azərbaycan” müsabiqəsində iştirak edən startup komandaları üçün xüsusi təlimlər təşkil olunacaq.
Tarix: 30/05/14 Fabletlər planşetlərin satışına mane olur
“International Data Corporation” (IDC) tədqiqat şirkəti planşet kompüterlərin illik tədarük həcmi üzrə proqnozunu 5,9% azaldıb. Bunu bu məhsula aşağı tələbatla izah edib.
Tarix: 30/05/14 İzmirdə keçirilən “Elmdə və texnologiyada qadınlar” beynəlxalq konfransında Azərbaycan qadınları ilə bağlı geniş məlumat verilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Roida Rzayeva Türkiyənin İzmir şəhərində keçirilən “Elmdə və texnologiyada qadınlar” beynəlxalq konfransında iştirak edir.
Tarix: 30/05/14 “IDC”: “İT xərcləri azalacaq”
2014-cü ildə informasiya texnologiyaları (İT) və servislərin inkişafına xərclərin artımı valyuta məzənnələrinin dəyişməsi nəzərə alınmadan 4,1 faiz təşkil edəcək.
Tarix: 29/05/14 Asiya ölkələrinin dünya TV bazarını xilas edəcəyi proqnozlaşdırılır
“Digital TV Research” proqnozlarına əsasən, 2020-ci ilədək dünyanın ödənişli TV sənayesinin hasilatı 209 milyard dollaradək artacaq.