Tarix: 29/05/14 2018-ci ildə orta səviyyəli smartfonun qiyməti 267 dollar təşkil edəcək
2018-ci ildə bazara 1,8 milyard smartfon tədarük ediləcək ki, bu da 2013-cü illə müqayisədə 21% çoxdur. Bu halda smartfonun orta qiyməti 314-dən 267 dollaradək azalacaq.
Tarix: 29/05/14 “Huawei” şirkəti yeni strateji istiqamət təqdim edib
“Huawei” şirkəti İT istiqaməti -gələcək inkişafın strategiyasının əsas hissəsi kimi təqdim edib.
Tarix: 29/05/14 2014-cü ilin yekunlarına əsasən, yeni “HTC One” smartfonlar ailəsi Azərbaycanda “Android” smartfonları arasında liderliyə iddia edir
2014-cü ilin yekunlarına əsasən, yeni “HTC One (M8)” smartfonlar ailəsi Azərbaycanda “Android” smartfonları arasında liderliyə iddia edir. Mütəxəssislərin rəyinə görə, bu ailəni təmsil edən modellər müxtəlif istehlakçı auditoriyasının maraqlarına cavab verir.
Tarix: 29/05/14 Dünya serverlər bazarının həcmi 4,1 faiz azalıb
“Gartner” analitik şirkətinin məlumatına görə, 2014-cü ilin birinci rübündə dünya serverlər bazarının həcmi 4,1 faiz azalaraq 11,4 milyard dollar olub.
Tarix: 29/05/14 Azərbaycan “XXI əsr rəqəmsal dünyada arxivlərin komplektləşdirilməsi” konfransında təmsil olunub
Mayın 22-23-də Polşanın paytaxtı Varşava şəhərində “XXI əsr rəqəmsal dünyada arxivlərin komplektləşdirilməsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tarix: 29/05/14 Ötən il dünya peyk sənayesi 35 milyard dollara qiymətləndirilib
“Northern Sky Research” (NSR) şirkətinin araşdırmalarının nəticələrinə əsasən, ötən il dünya üzrə yüzdən çox yeni peyk buraxılıb, yüzdən artıq peyk də sifariş edilib.
Tarix: 29/05/14 “Samsung” şirkəti sağlamlıq platforması yaradıb
“Samsung” şirkəti sağlamlıq üçün “Sami” izləmə platformasını nümayiş etdirib. Beləliklə, Koreya korporasiyası “Apple” şirkətini qabaqlayıb, sonuncu bu cür sistemi növbəti həftə “WWDC” konfransında nümayiş etdirəcək.
Tarix: 29/05/14 Yüksək Texnologiyalar Parkında növbəti beynəlxalq tədbir keçiriləcək
Cari ilin 30 may – 01 iyun tarixlərində paytaxtımızda Türkiyənin ən böyük startup tədbirlərindən olan “Etohum”-un Bakı toplantısı keçiriləcək.
Tarix: 29/05/14 Mobil telefonlar bazarında mədaxilin üçdə bir hissəsini təmin edəcək ölkələr bəlli olub
“Strategy Analytics” tədqiqat şirkətinin proqnozuna görə, 2014-cü ildə mobil telefonların satışından dünya mədaxilinin həcmi 13 faiz yüksələcək, Braziliya, Rusiya, Hindistan və Çində bu qurğuların satışı dünya ölkələrinə nisbətdə daha yüksək templə artacaq və bunun sayəsində qeyd olunan ölkələr mobil telefonlar bazarında qlobal mədaxilin üçdə bir hissəsini (36 faiz) təmin edəcək.
Tarix: 29/05/14 “Apple” şirkəti “Beats Electronics” qulaqcıq istehsalçısını və “Beats Music” xidmətini satın alıb
ABŞ-ın “Apple” şirkəti “Beats Electronics” qulaqcıq istehsalçısını və “Beats Music” musiqi xidmətini 3 milyard dollara satın alıb.
Tarix: 29/05/14 Kaliforniyada Lütfi Zadənin irsinə həsr olunmuş 4-cü beynəlxalq konfrans keçirilib
Kaliforniyanın Berkli şəhərinin “Double Tree by Hilton” mehmanxanasında Soft Kompyutinq üzrə 4-cü beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tarix: 27/05/14 “Giriş-çıxış və qeydiyyat” idarələrarası avtomatlaşdırılmış məlumat-axtarış sisteminin istismarının təşkili Qaydaları”nda dəyişikliklər edilib
Azərbaycan Nazirlər Kabineti “Giriş-çıxış və qeydiyyat” idarələrarası avtomatlaşdırılmış məlumat-axtarış sisteminin istismarının təşkili Qaydaları”nın və “Giriş-çıxış və qeydiyyat” idarələrarası avtomatlaşdırılmış
Tarix: 27/05/14 Çox yüksək təsvir ölçülü monitorların tədarükü artır
2013-cü ildən yüksək təsvir ölçülü bütün displey sahəsinin diqqət mərkəzindədir. İlk öncə televizor istehsalçıları bu tendensiyaya qoşulublar, daha sonra kompüter monitor tədarükçüləri onlara qoşulub.
Tarix: 27/05/14 Dövlət Miqrasiya Xidmətinin elektron xidmətlərində dəyişikliklər edilib
Azərbaycan Nazirlər Kabineti “Mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən konkret sahələr üzrə elektron xidmətlər göstərilməsi Qaydaları”nın və “Elektron xidmət növlərinin Siyahısı”nın təsdiq edilməsi haqqında” 2011-ci il 24 noyabr tarixli 191 nömrəli qərarında dəyişikliklər edib.
Tarix: 27/05/14 “Elektron hökumət” portalına xaricdə təhsillə bağlı e-xidmət əlavə olunub
Təhsil Nazirliyinin yeni bir elektron xidməti “Elektron hökumət” (www.e-gov.az) portalına inteqrasiya edilib.