Tarix: 27/05/14 Avropa müasir şəbəkələrin inkişaf tempinə görə geri qala bilər
İsveçin “Ericsson” telekommunikasiya avadanlığı istehsalçısı Avropanın müasir şəbəkələrin və rabitə standartlarının inkişaf tempinə görə digər regionlardan geri qala bilməsi barədə xəbərdarlıq edib.
Tarix: 27/05/14 “Sazz İnternet” 28 May Respublika Günü münasibətilə xüsusi hədiyyə kampaniyası keçirəcək
Azərbaycanda “4G” texnologiyası əsasında fəaliyyət göstərən simsiz genişzolaqlı internet provayderi “Sazz İnternet” 28 May Respublika Günü münasibətilə xüsusi hədiyyə kampaniyası keçirəcək.
Tarix: 27/05/14 "ORACLE" tərəfindən "SİNAM" şirkətinin "Platinum Partner" statusu resertifikasiya edilib
“Oracle Partner Network” (OPN) partnyorluq proqramı çərçivəsində “ORACLE” tərəfindən “SİNAM” şirkətinin “Platinum Partner” statusu resertifikasiya edilib.
Tarix: 27/05/14 Regionlarda İP TV xidməti genişləndirilir
Regionlarda İP TV xidməti genişləndirilir. “Aztelekom” İB-dən verilən məlumata görə, daha bir neçə rayon bu xidmətin əhatə dairəsinə qatılıb. Şəbəkənin ən müasir texnologiyalarla qurulması bu xidmətdən istifadə edənlərin sayına müsbət təsir edib.
Tarix: 27/05/14 Çin banklarına milli serverlərdən istifadə tövsiyə edilir
“Bloomberg” agentliyi yazır ki, Çin hökuməti yerli bankları milli istehsal serverlərindən istifadəyə səsləyir.
Tarix: 27/05/14 Azərbaycanlı mütəxəssislər Almaniyada “Implus” EPR sistemində təcrübə proqramında iştirak ediblər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Fizika İnstitutunun mütəxəssisləri Almaniyada “Bruker Biospin” şirkətinin təşkil etdiyi “Implus” EPR (Elektron Paromaqnit Rezonansı) sistemində təcrübə proqramında iştirak ediblər.
Tarix: 27/05/14 Bakıda türk mütəxəssisləri elektron ticarətlə bağlı master-klas keçəcək
İyunun 7-də Bakıda Türkiyənin aparıcı elektron kommersiya saytlarının nümayəndələri “e-Ticarət Master Class»” keçəcəklər.
Tarix: 27/05/14 Azərbaycanın sığorta-pensiya sisteminin informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi beynəlxalq forumda maraqla qarşılanıb
Azərbaycan İstanbulda (Türkiyə) Dünya Bankının “İnformasiya sistemlərinin idarə edilməsi və sosial müdafiə proqramlarının modernləşdirilməsi” mövzusunda Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə Regional Forumda təmsil olunub.
Tarix: 27/05/14 Gəncədə internetin cəmiyyətdə roluna dair seminar təşkil olunub
Gəncə şəhəri 4 nömrəli orta məktəbdə “İnternetin cəmiyyətdə rolu” mövzusunda şagirdlərə maarifləndirici seminar keçirilib.
Tarix: 27/05/14 “Amazon” robotların işinə üstünlük verir
“Amazon” şirkəti 2014-cü ilin sonunadək öz anbarlarında nəqliyyat robotlarının sayını 10 minədək artırmağı planlaşdırır. Bu haqda şirkətin baş direktoru Ceff Bezosun bəyanatına istinadən “The Washington Times” yazıb.
Tarix: 27/05/14 “Apple” şirkəti "əşyaların interneti" üçün öz platformasını hazırlayır
“The Financial Times” nəşri yazır ki, “WWDC 2014” konfransında “Apple” korporasiyasının nümayiş etdirəcəyi yeni proqram platforması “iPhone” smartfonunu "ağıllı evi" uzaqdan idarə etmə pultuna çevirməyə imkan verəcək.
Tarix: 27/05/14 “Seysmologiya, mühəndis seysmologiyası və “ANTELOPE” sistemi istifadəçiləri qrupu”nun VI beynəlxalq konfransı keçiriləcək
Bu il mayın 29-da saat 11:00-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Seysmologiya, mühəndis seysmologiyası və “ANTELOPE” sistemi istifadəçiləri qrupu"nun VI beynəlxalq konfransının açılış mərasimi keçiriləcək.
Tarix: 27/05/14 Kanadada təyyarələrdə elektron qurğulardan istifadəyə qadağa aradan qaldırılıb
Kanada hökuməti təyyarələrin qalxması və enməsi zamanı mobil telefon, noutbuk, oyun konsolları və planşet kompüterlər kimi istənilən elektron qurğulardan istifadəyə qoyulan qadağanın ləğv edilməsi barədə qərar qəbul edib. Bu barədə ölkənin nəqliyyat naziri Liza Reytt deyib.
Tarix: 27/05/14 Mərkəzi Kitabxananın İnformasiya Resursları Mərkəzində ilk dəfə olaraq doktorluq dissertasiyası müdafiə olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) yeni açılmış Mərkəzi Kitabxanasının İnformasiya Resursları Mərkəzində (İRM) ilk dəfə olaraq doktorluq dissertasiyası müdafiə olunub.
Tarix: 27/05/14 Azərbaycan Türkiyədə keçirilən “Elmdə və texnologiyada qadınlar” beynəlxalq konfransında təmsil olunacaq
Mayın 28-dən iyunun 1-dək Türkiyənin İzmir şəhərində “Elmdə və texnologiyada qadınlar” (Women in Science and Technology) beynəlxalq konfransı keçiriləcək.