Tarix: 26/05/14 Sinqapurda dünyanın ilk “LTE” şəbəkəli səsli rabitə xidməti istifadəyə verilib
Sinqapurun “SingTel” operatoru dünyanın ilk “LTE” şəbəkəsi ilə işləyən tamfunksional kommersiya “4G ClearVoice” səsli rabitə xidmətini (Voice over LTE, VoLTE) istismara verib.
Tarix: 26/05/14 “Microsoft Azerbaijan” şirkəti yeni - “Ofis hər yerdə” təşəbbüsü ilə çıxış edib
Mayın 30-da “Microsoft Azerbaijan” şirkəti “Ofis hər yerdə” təşəbbüsünü reallaşdıracaq.
Tarix: 26/05/14 “SCiO” mini-skaneri istənilən obyektin tərkibini müəyyənləşdirəcək
Dünyanın ilk yığcam molekulyar “SCiO” skaneri istənilən obyektin tərkibini müəyyənləşdirəcək.
“Consumer Physics” şirkəti tərəfindən hazırlanmış “SCiO” mini-skanerinin çəkisi 20 qram təşkil edir.
Tarix: 26/05/14 İkinci rübdə LTE abunəçilərinin sayı 205 milyon istifadəçiyə çatacaq
“Market Intelligence & Consulting Institute” (MIC) tədqiqat agentliyinin qiymətləndirməsinə görə, 2014-cü ilin ikinci rübündə dünyanın 101 ölkəsini təmsil edən 238 operator tərəfindən dördüncü nəsil şəbəkəsi işə salınacaq.
Tarix: 26/05/14 “Google” yüksəkdəqiqlikli xəritə istehsalçısını satın almağa hazırlaşır
“TechCrunch” nəşri üç anonim mənbəyə istinadən yazır ki, “Google” şirkəti “SkyboxImaging” peyk şirkətini satın almağı planlaşdırır. Saziş 1 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilir.
Tarix: 26/05/14 “Elektron hökumət” portalı vasitəsilə vətəndaşlara yeni xidmətlər təqdim ediləcək
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi nəzarətində olan “Elektron hökumət” portalı vətəndaşlara yeni xidmətlər təqdim edir.
Tarix: 26/05/14 “Elektron hökumət” portalında ən çox istifadə olunan e-xidmətlər məlum oldu
2014-cü ilin aprel ayı ərzində “www.e-gov.az” portalı tərəfindən təqdim edilən və vətəndaşlar tərəfindən ən çox istifadə edilən e-xidmətlər məlum olub.
Tarix: 26/05/14 Naxçıvan Muxtar Respublikasının göstərdiyi informasiya və rabitə xidmətlərinin həcmi 2,1 faiz artıb
Bu ilin yanvar-aprel aylarında Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikasının göstərdiyi informasiya və rabitə xidmətlərinin həcmi 2,1 faiz artıb.
Tarix: 26/05/14 AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və DAAD təlim seminarı təşkil edir
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və Alman Akademik Mübadilə Xidməti (DAAD - Deutscher Akademischer Austauschdienst) 18 iyun 2014-cü il tarixdə “Almaniyada gənc alimlər üçün elmi tədqiqat imkanları” mövzusunda konfrans və “Elmi tədqiqata ilk addım” mövzusunda təlim seminarı təşkil edir.
Tarix: 26/05/14 Dövlət Sosial Müdafiə Fondu hərbi qulluqçular üçün 3 illik plastik kartlarla pensiya ödənişi sistemini təşkil edir
Azərbaycan Dövlət Sosial Müdafiə Fondu hərbi qulluqçular və xüsusi rütbəli şəxslərlə iş departamentində qeydiyyatda olan pensiyaçıların 3 illik plastik kartlarla bankomatlar vasitəsilə ödənilməsi sisteminin təşkili üzrə açıq tender elan edib.
Tarix: 26/05/14 Azərbaycanlı mütəxəssislər torpaqların “3D” xəritələşdirilməsi yolları ilə bağlı Hollandiyada təlim keçiblər
Azərbaycanlı mütəxəssislər Hollandiyanın Vageningen şəhərində “İSRİC - World Soil Information” (Beynəlxalq Torpaq İnformasiya Mərkəzi) təşkilatında təşkil olunmuş yaz məktəbində iştirak ediblər.
Tarix: 26/05/14 “Startup Azərbaycan” müsabiqəsinə 28 startup buraxılıb
“Startup Azərbaycan” Təşkilat Komitəsinin növbəti toplantısında “Startup Azərbaycan 2014” müsabiqəsinə təqdim edilən 42 startupın müsabiqəyə buraxılması və qiymətləndirilməyə təqdim edilməsi məsələsinə baxılıb.
Tarix: 26/05/14 İtaliyada beynəlxalq informasiya və telekommunikasiya texnologiyaları sərgisi keçiriləcək
İyunun 4-5-də İtaliyanın Bolonya şəhərindəki “BolognaFiere” sərgi kompleksində “SMAU Bologna-2014” Beynəlxalq informasiya və telekommunikasiya texnologiyaları sərgisi keçiriləcək.
Tarix: 26/05/14 Azərbaycan təhsil sistemində informasiya texnologiyalarının bilik standartını təşkil və tətbiq etmək məqsədilə Rumıniyada müqavilə imzalanıb
Rumıniyanın Buxarest şəhərində “ECDL 2014” forumu keçirilib. “Tempus” ENOTES Milli ECDL Operator və Test Mərkəzləri layihəsi çərçivəsində Rumıniyada təşkil edilmiş “ECDL 2014” forumunda Qafqaz Universitetinin layihə ofisinin rəhbəri Üzeyir Bağırov iştirak edib.
Tarix: 24/05/14 “Microsoft” şirkətinin Azərbaycan bazarında payı üç dəfə artıb
Dünyanın aparıcı İT şirkətlərindən biri olan “Microsoft” şirkətinin Azərbaycanda bazar payı son bir ildə üç dəfə artıb.