Tarix: 23/05/14 “Bakcell”dən “Fantaziya futbol Dünya çempionatı” onlayn oyunu
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti futbol həvəskarlarına əyləncəli onlayn oyun təqdim edir.
Tarix: 23/05/14 “Hewlett-Packard” şirkəti 100 dollarlıq planşetini nümayiş etdirib
“Hewlett-Packard” (HP) şirkəti 100 dollarlıq “HP 7 Plus” planşet kompüterini nümayiş etdirib. Qurğu 7 düymlük ekranla təchiz edilib və “Android 4.2 Jelly Bean” əməliyyat sistemi ilə quraşdırılıb.
Tarix: 23/05/14 Kredit sistemi ilə təhsil alanlar kompüterlə imtahan verəcək
Bundan sonra Azərbaycan Tibb Universitetinin tibbi profilaktika və tibbi biologiya, stomatologiya və əczaçılıq fakültələrinin məzunları kredit sistemi ilə təhsil aldıqları üçün test üsulu ilə kompüterlə imtahandan keçəcəklər.
Tarix: 22/05/14 Apreldə noutbukların tədarük həcmi azalıb
2014-cü ilin aprelində dünyanın beş aparıcı noutbuk istehsalçısı 2013-cü ilin mart və müvafiq ayı ilə müqayisədə daha az noutbuk tədarük edib. “Digitimes Research” analitiklərinin məlumatına görə, tədarüklərin həcmi müvafiq olaraq 24% və 3% azalıb.
Tarix: 22/05/14 Qafqaz Universiteti Texnoparkı Türkiyə konqresində təmsil olunur
Bu gün Türkiyənin Kayseri şəhərində Universitet Sənaye Əməkdaşlıq Mərkəzləri Platformasının (ÜSİMP) 7-ci Milli Konqresi işə başlayıb.
Tarix: 22/05/14 2020-ci ilədək “LTE” xidmətlər bazarının həcmi 1 trilyon dollara çatacaq
“Allied Market Research” tədqiqat təşkilatının proqnozlarına görə, 2020-ci ilədək “LTE” şəbəkə xidmətləri bazarının həcmi 1 trilyon dollara çatacaq.
Tarix: 22/05/14 “Google” şirkəti termostat, “Glass” eynəkləri və soyuducularda reklam yerləşdirməyə hazırdır
"Ağıllı" elektronika getdikcə insanların həyatında böyük yer tutur və “Google” reklam üçün bu imkandan istifadəyə ümid edir. “Nest” termostatları, soyuducu, avtomobil, "ağıllı" eynək və saatlarda reklamlar nümayiş etdirilə bilər.
Tarix: 22/05/14 Regional Rabitə Birliyinin insan resurslarının inkişafı üzrə komissiyasının iclası keçiriləcək
İyunun 3-4-də Düşənbədə Regional Rabitə Birliyinin (RRB) İnsan resurslarının inkişafı üzrə komissiyasının 25-ci iclası, MDB ölkələri üçün Beynəlxalq Rabitə İttifaqının “Ustalıq mərkəzi” İdarəetmə Komitəsinin 11-ci iclası və “RRB-nin telekommunikasiyaların inkişafı sahəsində beynəlxalq və regional prioritetləri” mövzusunda seminar keçiriləcək.
Tarix: 22/05/14 Cənubi Koreya şirkətinin istehsalı olan televizor və monitor "TIPA 2014” mükafatına layiq görülüb
On altı ölkənin 29 müxtəlif jurnalının üzv olduğu dünyanın nüfuzlu media assosiasiyalarından biri olan “TIPA” ilin ən yaxşı məhsulunu seçmək üçün hər il çağırılaraq qurğuları texnoloji üstünlüklər, innovativ dizayn, rahat istifadə və qiymətin keyfiyyətə uyğunluğu kimi bir sıra kriterilər üzrə qiymətləndirir.
Tarix: 22/05/14 Səfir: “Azərbaycan rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsində ciddi irəliləyişlər əldə edib”
“ICTnews" elektron xəbər xidməti bildirir ki, bu fikirləri Azərbaycanın Misirdəki səfiri Şahin Abdullayev “Nil Əl-Əxbar” televiziya kanalına verdiyi müsahibəsində söyləyib.
Tarix: 22/05/14 Maliyyə direktorlarının 75 faizi “bulud” texnologiyalarına etibar edir
“Oracle”, “Accenture” və "Longitude Research” şirkətləri məqsədi müasir müəssisələrin maliyyə departamentlərinin əsas fəaliyyətinin qiymətləndirilməsindən ibarət olan araşdırmanın nəticələrini təqdim ediblər.
Tarix: 22/05/14 “Horizon-2020” proqramı çərçivəsində treninq keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Lənkəran Dövlət Universitetində Avropa Birliyi Komissiyasının tədqiqat və innovasiya üzrə proqramı “Horizon-2020” çərçivəsində treninq keçirib.
Tarix: 22/05/14 Rusiya internet infrastrukturunun genişləndirilməsini sürətləndirən “bulud” data mərkəzləri yaradır
“Deutsche Telekom”un törəmə şirkəti olan “T-Systems” Rusiyada “VMware vCloud” üzərində virtual data mərkəzləri (vCloud Datacenter Services) istifadəyə verir.
Tarix: 22/05/14 Dubay polisləri “Google Glass” smart eynəklərindən istifadə edəcəklər
“The Verge” nəşri yazır ki, Dubay polisləri pilot layihəsi çərçivəsində iş zamanı “Google Glass” reallıq eynəyindən istifadə edəcəklər.
Tarix: 22/05/14 Azərbaycanın orbitə çıxardığı telekommunikasiya peyki, təşəbbüskarı olduğu Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı layihəsi ölkəmizin informasiya təhlükəsizliyinə verdiyi töhfədir
Şanxayda Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin dördüncü Zirvə Toplantısı keçirilib.