Tarix: 15/01/14 8 düym diaqonallı planşetlərin bazar payı artacaq
8 düym diaqonallı ekrana malik planşet kompüterlərin bazar payı tədricən artmağa doğru gedir. Belə ki, “Digitimes Research” tədqiqat şirkətinin məlumatına görə, 2013-cü ilin dekabrında buraxılan planşet qurğularının ümumi həcminin 15,2 faizini 8 diaqonallı modellər təşkil edib.
Tarix: 14/01/14 “Azərkosmos” : “Əhali peyk vasitəsilə yayımlanan kanalları tam ödənişsiz olaraq izləyə bilər”
Azərbaycan telekanallarının ölkənin ilk milli telekommunikasiya peyki olan “Azərspace-1” üzərindən yayımı həyata keçdikdən sonra bu sahədə əhalidə müəyyən suallar yaranıb. Bir çox vətəndaş milli peykə qoşulmağın hansı yollarla mümkün olduğunu soruşur
Tarix: 14/01/14 “İntel” korporasiyasının dəstəyi ilə reallaşacaq “Sabahın alimləri” Respublika Müsabiqəsinə qeydiyyat müddəti uzadılıb
Amerika Birləşmiş Ştatlarında yuxarı sinif şagirdləri arasında keçirilən “İntel İSEF – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi” çərçivəsində “İntel” korporasiyasının dəstəyi ilə Azərbaycanda reallaşacaq növbəti “Sabahın alimləri” Respublika Müsabiqəsinə qeydiyyat müddəti uzadılıb.
Tarix: 14/01/14 Təhsilin informasiyalaşdırılması istiqamətində Koreya öz təcrübəsini Azərbaycanla bölüşür
Azərbaycanda həyata keçirilən “İnnovativ informasiya-kommunikasiya texnologiyaları əsaslı pilot tədris otağı” layihəsi davam edir. Layihə çərçivəsində yanvarın 14-də Akademik Zərifə Əliyeva adına liseydə İKT avadanlıqları ilə təmin olunmuş tədris otağının açılış mərasimi keçirilib.
Tarix: 14/01/14 “Oracle” şirkəti “Java 8”-in təchizatına mart ayında başlayacaq
“Oracle” şirkəti “Java Development Kit 8”-in təchizatına martın 18-dən başlayacaq, baxmayaraq ki, o vaxtadək məhsulda aşkar edilmiş səhvlər və çatışmazlıqlar düzəldilməyəcək.
Tarix: 14/01/14 “Samsung Galaxy S5” yeni ekranla təchiz olunacaq
Bu yaxınlarda İT sahəsində “Samsung Galaxy S5” yeni aparıcı smartfon haqda məlumat yayılıb.
Tarix: 14/01/14 2013-cü ildə SMS və MMS rabitə operatorlarının gəliri azalıb
“Strategy Analytics” analitik şirkətinin qiymətləndirməsinə görə, 2013-cü ildə SMS və MMS mesaj ötürülməsi xidmətləri göstərən rabitə operatorlarının qlobal gəlirləri tarixdə ilk dəfə 4% azalaraq 104 milyard dollar olub.
Tarix: 14/01/14 “Mac” və fərdi kompüterlər arasında fərq azalıb
“Asymco” şirkətinin yaradıcısı və analitiki Xorasa Dedyunun araşdırmasına əsasən, 2013-cü ildə “Windows” və “OS X” əməliyyat sistemləri ilə işləyən kompüterlər arasında fərq azalıb.
Tarix: 14/01/14 Azərbaycanla Britaniya Standartlar İnstitutu enerji idarəetmə sistemləri ilə bağlı təlimlər keçirəcək
Azərbaycan Standartlaşdırma və Sertifikatlaşdırma İnstitutu və Britaniya Standartlar İnstitutunun (BSİ) birgə təşkilatçılığı ilə İSO 50001 “Enerji İdarəetmə Sistemləri” standartının tətbiqi istiqamətində enerji idarəetmə sistemlərinin tətbiqi və daxili audit üzrə təlimlərə başlanacaq.
Tarix: 14/01/14 “Sony” yeni smartfonlarını təqdim edib
“The Verge” nəşri yazıb ki, “Sony” şirkəti inkişaf etməkdə olan bazarlar üçün “Xperia T2 Ultra” və “Xperia E1” smartfonlarını təqdim edib.
Tarix: 14/01/14 “Samsung” 46 düymlü ekranları 48 düymlü ekranlarla əvəzləyir
Ötən il 46 düym ekranlı televizor modellərinin populyar olmasına baxmayaraq Cənubi Koreyanın “Samsung” şirkəti və digər istehsalçılar diaqonalı bir qədər böyüdülmüş maye-kristal panellərdən (LCD) istifadəyə keçir.
Tarix: 14/01/14 “Elmi cəmiyyətin innovativ inkişafı” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti, akademik Akif Əlizadə və vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev 23-25 yanvar tarixlərində Belarusa səfər edəcəklər.
Tarix: 14/01/14 Hollandiyanın “Guidion” şirkəti “Azərpoçt”un rebrendinqini həyata keçirəcək
Hollandiyanın “Guidion” şirkəti Azərbaycanın milli poçt operatoru “Azərpoçt”un rebrendinqinə başlayıb.
Tarix: 14/01/14 Azərbaycanda rəqəmli yayımın əhatə dairəsinin xəritəsi hazırlanıb
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin mütəxəssisləri tərəfindən bölgələrdə radiomonitorinq işləri aparılıb.
Tarix: 13/01/14 Bill Qeyts dünyanın ən populyar adamı seçilib
Aparılan beynəlxalq sorğunun nəticələrinə görə, “Microsoft” korporasiyasının təsisçisi Bill Qeyts hazırda dünyanın ən populyar insanlarından biridir.