Tarix: 16/12/13 Mark Sukerberqdən riyaziyyatçılar üçün 3 milyon dollar
“Mail.Ru Group” və “DST” fondunun yaradıcılarından biri Yuri Milner və “Facebook” sosial şəbəkəsinin rəhbəri Mark Sukerberq riyaziyyatçılar üçün 3 milyon dollar məbləğində “Breakthrough Prize in Mathematics” mükafatını təsis etmək niyyətində olduqlarını açıqlayıblar.
Tarix: 14/12/13 Təhsil Nazirliyində Təhsil texnologiyalarının tətbiqi üzrə işçi qrupunun yaradılması ilə bağlı qərar qəbul edilib
Azərbaycan təhsil naziri Mikayıl Cabbarov təhsil alanların sağlamlığının qorunması və təlim nailiyyətlərinin yüksəldilməsi sahəsində Təhsil texnologiyalarının tətbiqi üzrə işçi qrupunun yaradılması haqda əmr imzalayıb.
Tarix: 14/12/13 “Cisco” yaxın 3-5 ildə satış templərinin azalmasını gözləyir
“Cisco Systems” şirkəti inkişaf edən bazarlara malik olan ölkələrdə satışların zəifləməsi fonunda yaxın 3-5 ildə satış həcmlərinin azalmasını proqnozlaşdırır.
Tarix: 14/12/13 Norveç virtual pulu valyuta kimi tanımaqdan imtina edib
Norveç Çindən sonra “Bitcoin” rəqəmli valyutasını valyuta kimi tanımaqdan imtina edərək bəyan edib ki, kompüter pulları həqiqi valyuta olmadığından onlardan birja alətləri üçün xarakterik olan vergilər tutulacaq.
Tarix: 14/12/13 Stiv Cobsun imzası ilə olan sənəd 40 min dollara satılıb
“Apple” şirkətinin banisi Stiv Cobsun imzası ilə olan sənəd “RR Auction” hərrac evində 40 min dollara satılıb.
Tarix: 13/12/13 Nazir müavini: “İKT-dən təhsildə daha geniş istifadə müəllim fəaliyyətini şərtləndirən əsas amillərdir”
Dekabrın 13-də 132-134 saylı təhsil kompleksində Təhsil Nazirliyi və “Samsung Electronics” şirkətinin dəstəyi ilə “Samsung Smart School” proqramı çərçivəsində elektron lövhə və planşetlərlə təmin olunmuş sinfin açılış mərasimi keçirilib.
Tarix: 13/12/13 Azərbaycanda DVB-T rəqəmli televiziya yayım sisteminin tətbiqi ilə bağlı “dəyirmi masa” keçirilir
Milli Televiziya və Radio Şurası tərəfindən bu gün Azərbaycan ərazisində DVB-T rəqəmli televiziya yayım sisteminin tətbiqi ilə bağlı “dəyirmi masa” keçirilir.
Tarix: 13/12/13 Fərdi kompüterlər "Dell” və “HP”-nin biznesinin vacib hissəsi olaraq qalır
Dünyanın nəhəng fərdi kompüter istehsalçıları "Dell” və “HP” fərdi kompüterlərin satış həcminin azalmasından daha çox ziyan çəksələr də, hər iki şirkətin rəhbəri gələcəkdə bu məhsulun onların biznesində əsas rol oynamaqda davam edəcəyini bildirib.
Tarix: 13/12/13 Analitiklər 2013-cü il üçün İT xərclərin həcmi ilə bağlı proqnozu iki dəfə azaldıblar
Qlobal bazarda qeydə alınan iqtisadi çətinliklərlə əlaqədar şirkətlər informasiya texnologiyaları sahəsinə investisiya yatıra bilmirlər. Nəticədə “Sanford C. Bernstein” şirkətinin analitikləri cari il üçün İT xərclərin həcmi ilə bağlı proqnozu iki dəfə azaldıblar.
Tarix: 13/12/13 “Gartner”: 2015-ci ilədək ən böyük “bulud” provayderlərinin 25%-i mövcud olmayacaq
“Gartner” şirkətinin analitiki “bulud” xidmətləri bazarında genişmiqyaslı birləşmə proseslərinə başlanılması haqqında məlumat verib. Yaxın iki ildə dünyanın 100 ən böyük “bulud” provayderinin təxminən 25%-i müflis olacaq və ya satın alınacaq. Bu barədə “Gartner Data Center Conference” konfransında deyib.
Tarix: 13/12/13 Azərbaycanda tibbi funksiyalara malik “LifeWatch-V” smartfonunun satışına başlanılıb
Artıq tibbi funksiyalara malik, unikal “LifeWatch-V” smartfonunun Azərbaycanda satışına start verilib.
“ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu barədə “MobiTel” şirkəti məlumat yayıb.
Tarix: 13/12/13 “Foxconn” daşınan kompüterlərin hazırlanmasının maliyyələşdirilməsi üçün fond yaradır
Tayvanın nəhəng “Foxconn Technology Group” elektronika istehsalçısı yeni növ daşınan texnika hazırlayan “start up”ların maliyyələşdirilməsi üçün nəzərdə tutulan fond təsis edib. Fondun ilkin nizamnamə kapitalı 200 milyon yeni Tayvan dolları (6,8 milyon ABŞ dolları) təşkil edib.
Tarix: 13/12/13 “Sony” smartfon və planşetlər üçün USB fləş-kart təqdim edib
“Sony” şirkəti planşet və smartfonlarla istifadə üçün nəzərdə tutulmuş “USB” yığıcı təqdim edib. Cihaz iki konnektorla (tam ölçülü USB və microUSB) təchiz edilib. Yaponiya şirkətindən hesab edilir ki, fləş-kart məlumatların kompüterdən mobil qurğulara daşınmasını asanlaşdıracaq.
Tarix: 13/12/13 Ən çox satılan smartfon hansıdır?
“Counterpoint Research” analitik şirkəti qlobal smartfon bazarında ən çox satılan telefonların reytinqinə dair növbəti hesabat dərc edib.
Tarix: 12/12/13 “Azerfon” şirkəti 2014-cü ilin birinci rübündə iki mühüm layihə reallaşdıracaq
Şirkətin baş icraçı direktoru Kent Maknilinin verdiyi məlumata əsasən, gələn ilin birinci rübündə Mobil Nömrələrin Daşınması və “4G” şəbəkəsinin istifadəyə verilməsi istiqamətində işlər başa çatdırılacaq.