Tarix: 16/08/13 Azərbaycanda mədəniyyət və turizm sahəsində İKT-nin tətbiqi genişləndirilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dövlət orqanlarının elektron xidmətlər göstərməsinin təşkili sahəsində bəzi tədbirlər haqqında” 2011-ci il 23 may tarixli, 429 nömrəli Fərmanının icrası ilə əlaqədar Mədəniyyət və Turizm Nazirliyində bir sıra işlər görülüb.
Tarix: 16/08/13 “Samsung” 100 milyon dollar dəyərində cərimələnib
Cənubi Koreyanın "Samsung" korporasiyası Braziliyada əmək qanunvericiliyini vaxtaşırı və kobud şəkildə pozur. "Samsung" şirkətinin ən böyük xarici müəssisələrindən birində vəziyyəti araşdırmış Əmək Nazirliyinin ekspertlərinin gəldiyi nəticə buna səbəb kimi göstərilib.
Tarix: 16/08/13 “Dell” şirkətinin mənfəəti azalıb
“Dell” şirkəti bu gün son üç rüb ərzində ilk dəfə olaraq maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Bu nəticələr bir daha investorlara istehsalçının çətin maliyyə vəziyyətində olmasını göstərib.
Tarix: 15/08/13 “Sinam” şirkəti Qırğızıstanın vergi sistemini digər dövlət qurumları inteqrasiyasını başa çatdırıb
Azərbaycanın “Sinam” şirkəti Qırğızıstanın vergi sisteminin avtomatlaşdırılması üzrə işləri başa çatdırıb. Şirkətdən “ICTnews” xəbər xidmətinə verilən məlumata əsasən, son mərhələdə aparılan sistemə yeni modulların əlavə edilməsi üzrə işlər başa çatıb.
Tarix: 15/08/13 “Cisco” 4 min əməkdaşını ixtisar edəcək
ABŞ-ın “Cisco” şirkəti dünya üzrə 4 min əməkdaşını ixtisar edəcək. Bu barədə şirkətin baş direktoru Con Çasmbers maliyyə ilinin yekunlarına həsr olunan mətbuat konfransında bildirib.
Tarix: 15/08/13 Azərbaycan BMT-də qəbul olunması üçün “Daha yaxşı bağlantı və telekommunikasiya tranzit marşrutları üçün əməkdaşlığı inkişaf etdirmə” ilə bağlı qətnamə layihəsi irəli sürüb
Biz türkdilli ölkələrin “TASİM” layihəsinə göstərdikləri dəstəyi yüksək qiymətləndirir və Avrasiya Bağlantı İttifaqının təsis olunması istiqamətində birgə əməkdaşlığımızın davamlı şəkildə həyata keçiriləcəyinə əminliyimizi bildiririk
Tarix: 15/08/13 Ən innovativ İT şirkətləri hansılardır?
“Forbes” jurnalı dünyanın ən innovasiyalı şirkətlərinin illik reytinqini yeniləyib.
Tarix: 15/08/13 Azərbaycanla Türkmənistan arasında seysmologiya sahəsində əməkdaşlıq haqda sənəd imzalanacaq
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Kibernetika İnstitutu ilə Türkmənistan Seysmologiya İnstitutu arasında əməkdaşlıq haqda müqavilənin layihəsi müzakirə olunur.
Tarix: 15/08/13 Azərbaycan Qazaxıstanda Logistik Mərkəz inşa edəcək
Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycan və Qazaxıstan arasında “Aktau - İstehsal və Logistika Mərkəzi” layihəsi üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb. İqtisadi İnkişaf Nazirliyindən verilən məlumata görə, sənəd Azərbaycan tərəfindən Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və “Azərsun Holdinq”, Qazaxıstan tərəfindən isə bu ölkənin “Morport Aktau” Xüsusi İqtisadi Zonası Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən imzalanıb.
Tarix: 15/08/13 İnformasiya və rabitə müəssisələrində işçilərin sayı və orta aylıq əmək haqqı artıb
Bu ilin 6 ayı ərzində Azərbaycanda informasiya və rabitə müəssisələrində çalışan işçilərin sayı və orta aylıq əmək haqqında artım müşahidə olunub.
Tarix: 15/08/13 “LG Electronics” şirkəti sentyabrda “G Pad” planşetini təqdim edəcək
Qeyri-rəsmi informasiyaya görə, “LG Electronics” şirkəti planşet hazırlayır. “G Pad” adlanacaq aparat 1920x1080 piksel təsvir ölçülü 8.3 düymlü ekran, dördnüvəli prosessor və iki qiqabayt əməli yaddaşla təchiz ediləcək.
Tarix: 15/08/13 “Samsung” şirkəti “Android” platforması ilə işləyən açılıb-örtülən smartfon təqdim edib
“Samsung” şirkəti “Android 4.1” platforması ilə işləyən və iki sensor ekranla təchiz edilmiş “Samsung Hennessy W789” smartfonunu təqdim edib.
Tarix: 15/08/13 Kompüterlərə tələbat yüksəkdir
Fərdi kompüterlərə tələbatın azalmasını təsdiq edən çoxsaylı tədqiqatlara baxmayaraq bu qurğular hələ də istifadəçilər üçün əsas hesablama vasitəsi olaraq qalır.
Tarix: 15/08/13 «Elektron təhsil» müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb
Azərbaycanın təhsil sahəsinə böyük əhəmiyyət verən «Nar Mobile» mobil rabitə operatoru müxtəlif təhsil müsabiqələrinə dəstək verməyə davam edir.
Tarix: 14/08/13 “Nokia” şirkəti ilin sonunadək yeniliklərini təqdim edəcək
Finlandiyanın “Nokia” şirkəti ilin sonunadək bir sıra yeniliklər istehsal etməyi planlaşdırır. Belə yeniliklərdən biri də planşet olacaq. Sözügedən qurğu sentyabrın sonunda elan ediləcək.