Tarix: 06/08/13 Naxçıvan MR-də rəqəmli televiziya yayımının tətbiqi genişləndirilir
Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində rəqəmli televiziya yayımına keçidlə əlaqədar muxtar respublikanın yaşayış ərazilərinin 60 faizində Azərbaycanın 12 TV kanalının rəqəmsal formatda yayımı təşkil edilib, qalan ərazilərdə rəqəmsal yayımın təşkili üçün Ukraynanın “Kvant efir” şirkəti ilə müqavilə imzalanıb.
Tarix: 06/08/13 Azərbaycanda İKT məhsullarının ticarəti 10,5% artıb
Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsi İKT sektoru və İKT məhsullarının ticarəti üzrə əsas göstəricilərini açıqlayıb.
Tarix: 06/08/13 “Şanxay qülləsi” göydələninin əsas konstruksiyalarının ucaldılması başa çatıb
İnşaatçılar “Şanxay qülləsi”nin əsas konstruksiyalarında sonuncu polad tiri quraşdırıblar. Nəticədə bu göydələnin uzunluğu dekorativ elementlər və antena montaj edildikdən sonra 632 metr təşkil edəcək və Çinin ən hündür binası olacaq. Binanın 2014-cü ildə istismara verilməsi nəzərdə tutulub.
Tarix: 06/08/13 BMT dünya gənclərinin fikirlərini öyrənmək üçün sosial şəbəkələrdən istifadə edəcək
Birləşmiş Millətlər Təşkilatında (BMT) interaktiv dialoq keçirilib. Dialoqa dünyanın müxtəlif yerlərində yaşayan cavan insanlar internet vasitəsilə qoşulublar. “ICTnews.az” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, tədbirdə
Tarix: 06/08/13 Azərbaycanda muzdla işləyənlərin 1,8 faizi informasiya və rabitə sahəsində çalışıb
2013-cü il iyulun 1-i vəziyyətinə ölkə iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin sayı 1490,3 min nəfər olub və onlardan 891,8 min nəfəri iqtisadiyyatın dövlət bölməsində, 598,5 min nəfəri isə qeyri-dövlət bölməsində fəaliyyət göstərib.
Tarix: 06/08/13 Planşet bazarında azalma qeydə alınıb
“IDC” analitik şirkətinin dərc etdiyi hesabata əsasən, 2013-cü ilin ikinci rübünün yekununa görə qlobal planşet bazarında zəifləmə müşahidə olunmağa başlayıb.
Tarix: 05/08/13 Azərbaycanda İKT inkişaf indeksi son bir ildə 21% artıb
Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsi 2012-ci ildə Azərbaycanın informasiya cəmiyyəti və kommunikasiya texnologiyaları üzrə statistik məcmuəsinin rəsmi nəşrini təqdim edib.
Tarix: 05/08/13 Kitabxana sistemində İKT-nin tətbiqi genişləndirilir
Kitabxanalarda informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadənin genişləndirilməsi ilə əlaqədar olaraq M.S.Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasının bazasında “Elektron kitabxana” yaradılıb, elektron kataloq sistemi və internet saytı fəaliyyətə başlayıb.
Tarix: 05/08/13 Məcburi köçkün gənclərin İKT imkanları artırılır
Azərbaycan torpaqlarının işğal olunmuş ərazilərindən məcburi köçkün düşən gənclərin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində bilikləri və imkanları artırılıb.
Tarix: 05/08/13 Smartfon və planşetlər istifadəçiləri universal edib
Mobil qurğuların inkişafı insanların eyni zamanda bir neçə iş görməsinə səbəb olub. Britaniyanın “Ofcom” telekommunikasiya tənzimləyicisinin ölkə əhalisi arasında keçirdiyi sorğunun nəticəsinə əsasən məlum olub ki, əksər insanlar televiziya verilişlərini izləyən zaman sosial şəbəkələrdə danışır, tvit göndərir və ya status və fotolara şərh yazırlar.
Tarix: 05/08/13 Ağ Ev "iPhone” və “iPad”in köhnə modellərinin satışının qadağan edilməsinə qarşı çıxdı
ABŞ prezidenti Barak Obama Administrasiyası avqustun 3-də ölkə ərazisində "iPhone” smartfonunun və “iPad” planşet kompüterinin satışına qoyulmuş qadağanı ləğv edib.
Tarix: 05/08/13 2-ci “Mobillik qrantı” müsabiqəsindən uğurla keçmiş layihələrin siyahısı açıqlanıb
Prezident yanında Elmin İnkişafı Fondu (EİF) xaricdə elmi tədbirlərdə və qısamüddətli təcrübəkeçmədə iştirakı əhatə edən xüsusi layihələrin maliyyələşdirilməsi məqsədi ilə qrantların verilməsi üzrə 2013-cü il üçün 2-ci “Mobillik qrantı” müsabiqəsindən (EİF-Mob-2-2013-4 (10)) uğurla keçmiş layihələrin siyahısını açıqlayıb.
Tarix: 03/08/13 Mobil cihazların qeydiyyatı idxalçı tərəfindən aparılmalıdır
“Hər kəs bilməlidir ki, dükanlarda satılan mobil telefonların “IMEI” kodları artıq qeydiyyatdan keçmiş olmalıdır. Vətəndaşlar təzə telefon aldıqdan sonra özləri qeydiyyat mərkəzlərinə müraciət etməməlidir”.
Tarix: 03/08/13 İyul ayında İSB-nin informasiya sistemi vasitəsilə 72 mindən artıq sığorta müqaviləsi bağlanıb
Bu ilin iyul ayında İcbari Sığorta Bürosunun informasiya sistemi vasitəsilə avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası üzrə ümumilikdə 72,8 mindən çox sığorta müqaviləsi bağlanıb.
Tarix: 03/08/13 Kompüter istifadəçilərinin 70.1 faizini müəyyən səviyyədə elektron biliklərə yiyələnmiş insanlar təşkil edir
Elektron biliklərin əldə olunması bu sahədə bacarıqların artmasına ciddi təsir edir. Statistika müşahidəsi göstərib ki, kompüter istifadəçilərinin 70.1 faizi (2011-ci ildə 65.1%) müəyyən səviyyədə elektron biliklərə yiyələnmiş insanlardır.