Tarix: 09/07/13 SMPDK-nın daha 7 xidməti “Elektron hökumət” portalı vasitəsilə istifadəyə verilib
Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin (SMPDK) daha 7 xidməti “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edilib.
Tarix: 09/07/13 Kamera modellərinə tələbatın azalması onun strategiyasını dəyişir
Yaponiyanın “Nikon” şirkəti əsas coğrafi regionlarda kompakt kameraların bütün modellərinə tələbatın azalmasının müşahidə olunduğunu bildirib, halbuki aynalı kamera modellərinə tələbat stabil olaraq qalır.
Tarix: 09/07/13 Azərbaycan-Rusiya biznes forumunda İKT sektorunun nümayəndələri də iştirak edib
İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Bakıda Azərbaycan-Rusiya biznes forumu keçirilib.
Tarix: 09/07/13 Gömrük ödənişlərini elektron qaydada ödəmək mümkündür
Artıq Dövlət Gömrük Komitəsi üzrə (DGK) gömrük ödənişlərini Hökumət Ödəniş Portalı üzərindən elektron qaydada ödəmək mümkündür. Hazırda DGK-nin 22 inzibati xidmət zonası üzrə 16 abonent haqqında məlumat mərkəzləşdirilmiş elektron bazaya yüklənib.
Tarix: 09/07/13 “LTE” smartfonların satış həcmi üç dəfə artacaq
Ekspertlər hesab edirlər ki, bu il yüksəksürətli “LTE” standartlı mobil şəbəkələrdə işləyə bilən smartfonların satış həcmi üç dəfə artacaq.
Tarix: 08/07/13 Şəbəkələr üzrə səsin paket ötürülməsi texnologiyası tədricən populyarlaşır
“Infonetics Research” analitiklərinin tədqiqatına əsasən, LTE (VoLTE) şəbəkələri üzrə səsin paket ötürülməsi texnologiyası tədricən populyarlaşır, lakin mobil operatorlar bu məsələ ilə 2015-ci ildən sonra ciddi məşğul olacaqlar.
Tarix: 08/07/13 Lütfi Zadə 400 min avro dəyərində mükafata layiq görülüb
Cari ilin 19-20 iyun tarixlərində Madrid şəhərində İspaniyanın “BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, S.A.)” fondunun elm və mədəniyyət sahəsi üzrə təsis etdiyi mükafatların təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tarix: 08/07/13 Rusiyada smartfonların satış həcmi ilin əvvəlindən 47% artıb
2013-cü ilin ilk yarımilliyində Rusiyada smartfonların satış həcmi 47% artaraq 7 milyon qurğu olub. "Svyaznoy" şirkətlər qrupunun hesabatına əsasən, mobil telefonlar satışlarının 43%-ni smartfonlar təşkil edib.
Tarix: 08/07/13 Erik Şmidt Londonda malikanə satın alır
Britaniyanın “The Financial Times” qəzeti yazır ki, “Google”-un İdarə heyətinin sədri Erik Şmidt London yaxınlığında şəxsi malikanə satın almağı planlaşdırır.
Tarix: 08/07/13 TQDK informasiya mübadiləsində elektron imzadan istifadəni genişləndirir
Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası (TQDK) əhaliyə elektron xidmətlərin göstərilməsi və dövlət orqanları ilə məlumat mübadiləsi proseslərini daha da təkmilləşdirmək və beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırmaq məqsədilə növbəti addım atıb.
Tarix: 08/07/13 “Samsung” şirkəti qlobal “NAND flash” bazarında liderliyini qoruyub saxlayır
“Samsung Electronics” smartfon və başqa mobil qurğularda istifadə edilən qlobal “NAND flash” yaddaş mikrosxemləri bazarında liderliyini qoruyub saxlamağa davam edir. Ekspertlər hesab edirlər ki, Cənubi Koreya nəhənginin tətbiq etdiyi qabaqcıl texnologiyalar buna imkan yaradır.
Tarix: 08/07/13 Veb-texnologiyalara həsr edilmiş konfransın sonunda iki ölkənin universitetləri arasında memorandum imzalanıb
6-7 iyul tarixində Bakıda keçirilən veb-texnologiyalara həsr edilmiş konfransın sonunda Xəzər Universiteti və “Univercity of Georgia” arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Memorandumu Gürcüstan Universiteti tərəfindən Konstantine Topuria və Xəzər Universiteti tərəfindən Məhəmməd Nuriyev imzalayıb.
Tarix: 08/07/13 Səlim Müslümov: “Avtomatlaşdırılmış pensiya təyinatına keçid üçün görülən işlər tamamlanmaq üzrədir”
“Hər bir rayon şöbəsində müasir informasiya texnologiyalarına əsaslanaraq yaradılan yeni baza elektron xidmətlərin tətbiq dairəsinin daha da genişlənməsinə, sığorta-pensiya sistemində vətəndaş – məmur kontaktlarının azaldılmasına və sistemdəki bütün əməliyyatların avtomatlaşdırılmış qaydada həyata keçirilməsinə hesablanıb”.
Tarix: 08/07/13 “Nokia” şirkəti planşet istehsal edəcək?!
“MyNokiaBlog” resursu anonim mənbələrə istinadən bildirib ki, “Nokia” şirkəti böyüdülmüş ekranlarla təchiz edilmiş yeni smartfon xəttini, həmçinin 10.5 və 8.5 düym diaqonallı ekranlarla təchiz edilmiş planşetlər təqdim etməyə hazırlaşır.
Tarix: 08/07/13 “Visa” mobil ödənişləri inkişaf etdirmək niyyətindədir
“Visa” ödəniş sistemi nağd pulla mübarizə aparmaq, mobil ödəniş servislərini yeniləmək niyyətindədir. Məqsəd daha çox insan mal və xidmət haqqının ödənilməsində məhz onun həllərindən istifadə etsinlər.