Tarix: 25/06/13 “Apple” şirkətinin səhmlərinin qiyməti 400 dollardan aşağı düşüb
“Apple” şirkətinin səhmlərinin qiyməti Nyu-Yorkda premarketdə 400 dollar psixoloji vacib səviyyədən aşağı düşüb.
Tarix: 25/06/13 İyulun 1-dən etibarən Azərbaycanda hərbi xidmətlə bağlı məlumatları internet vasitəsilə əldə etmək mümkün olacaq
Azərbaycanın Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti iyulun 1-dən etibarən rəsmi saytında hərbi xidmətə çağırılanlar haqda məlumatın verilməsi üzrə elektron xidmət təqdim edəcək.
Dövlət xidmətindən “ICTnews” xəbər xidmətinə verilən məlumata əsasən, hazırda bu xidmət artıq test rejimində rəsmi saytda təqdim edilir.
Tarix: 25/06/13 Xarici vətəndaşların azərbaycanlı uşaqları övladlığa götürməsi ilə bağlı elektron xidmət istifadəyə verildi
Azərbaycan Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi azərbaycanlı uşaqları övladlığa götürmək istəyən xarici vətəndaşlar üçün nəzərdə tutulmuş yeni elektron xidmət təqdim edib.
Komitədən “ICTnews” xəbər xidmətinə verilən məlumata əsasən, bu xidmət artıq komitənin rəsmi saytında təqdim edilib.
Tarix: 25/06/13 Azərbaycanda iyulun 1-dən etibarən maliyyə hesabatları elektron qaydada qəbul ediləcək
Azərbaycan Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurası tərəfindən dəstəklənən layihələr üzrə maliyyə hesabatlarının təqdim edilməsi üçün Şuranın “www.e-qht.az” elektron xidmətlər portalında elektron hesabat proqram təminatı istifadəyə verilib.
Tarix: 25/06/13 Almaniya elektrik və İT sahələrində Azərbaycanla sıx əməkdaşlıq etmək niyyətindədir
Danimarkanın Kopenhagen şəhərində Avropa Standartlaşdırma Komitəsinin (CEN) növbəti Baş Assambleyası və II Avropa Standartlaşdırma Sammiti başa çatıb. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin (SMPDK) nümayəndələri də iştirak ediblər.
Tarix: 25/06/13 Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi vətəndaşların onlayn müraciətini qəbul edir
Azərbaycan Respublikası Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi (BDYPİ) müasir dövrdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının verdiyi üstünlüklərdən istifadə etməyə böyük maraq göstərir.
Tarix: 25/06/13 AİF provayder xidmətlərinin satın alınması ilə bağlı kotirovka sorğusunun nəticələrini açıqlayıb
Azərbaycan Mərkəzi Bankı nəzdində Azərbaycan İpoteka Fondunun kompüter şəbəkəsinin internet şəbəkəyə çıxışının təminatı üzrə provayder xidmətlərinin satın alınması ilə bağlı kotirovka sorğusu başa çatıb.
Tarix: 25/06/13 “Startup Azərbaycan” yarımfinalçıları layihələrini ekspertlərə təqdim ediblər
“Startup Azərbaycan” təşkilat komitəsi bildirir ki, yarımfinala çıxan startuplar ekspertlər qarşısında öz layihələrinin təqdimatlarını ediblər.
Tarix: 24/06/13 Kompüter, planşet və telefon tədarüklərinin həcmi 2,35 milyard təşkil edəcək
“Gartner” analitiklərinin proqnozuna əsasən, 2013-cü ildə ümumilikdə 2,35 milyard fərdi kompüter (FK), planşet və mobil telefon istehsal ediləcək. Ötən illə müqayisədə tədarük həcmi 5,9% artacaq. Analitiklərin sözlərinə görə, smartfon, planşetlər və ultrabuk həllər əsas artım drayveri olacaqlar.
Tarix: 24/06/13 Bakıda bütün təcili tibbi yardım briqadalarının planşetlərlə təmin edilməsinə başlanılıb
Səhiyyə sistemində elektron xidmətlərin tətbiqini genişləndirən Səhiyyə Nazirliyi paytaxtın bütün təcili tibbi yardım briqadalarının planşetlərlə təmin edilməsinə start verib. Məqsəd Bakı Şəhər Təcili və Təxirəsalınmaz Tibbi Yardım Stansiyasına (BŞTTTYS) daxil olan çağırışlarla bağlı məlumatların daha tez ötürülməsi və nəticədə briqadanın hadisə yerinə daha tez çatmasına dəstək verməkdir.
Tarix: 24/06/13 AMEA-nın prezidenti: “Azərbaycanda İKT-nin inkişaf etdirilməsi siyasəti düzgün istiqamətdə köklənmişdir”
Azərbaycanda İKT-nin inkişaf etdirilməsi siyasəti düzgün istiqamətdə köklənmişdir. Bu fikri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti, akademik Akif Əlizadə AMEA-da ümummilli lider Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qloballaşma prosesləri və Azərbaycan elmi” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda bildirib.
Tarix: 24/06/13 Azərbaycanda yeni “Sığortaedənin uçot nömrəsinin öyrənilməsi” adlı e-xidmət təqdim edilib
Azərbaycan Dövlət Sosial Müdafiə Fondu (DSMF) ölkə prezidentinin “Dövlət orqanlarının elektron xidmətlər göstərilməsinin təşkili sahəsində bəzi tədbirlər haqqında” fərmanının icrası çərçivəsində yeni elektron xidmətin tətbiqinə başlayıb.
Tarix: 24/06/13 İnnovativ sahibkarlıq investisiya qoyuluşları üzrə vergilərin stimullaşdırılması məsələsini aktuallaşdırıb
Müasir dövrdə sahibkarlığın yeni fəaliyyət növlərinin, o cümlədən innovativ sahibkarlığın elmtutumlu məhsulların və yüksək texnologiyaların istehsalı fəaliyyətinin yaranması ilə əlaqədar investisiya qoyuluşlarının vergi stimullaşdırılması məsələsinin aktuallığı daha da artıb.
Tarix: 22/06/13 “İnformatika” dərslikləri əsasında hazırlanmış “Ən yaxşı videotədris resursu” üzrə müsabiqəyə sentyabrın sonunda yekun vurulacaq
“Bakı” nəşriyyatı və “İnformatika” dərsliyinin həmmüəlliflərinin (Ramin Mahmudzadə, İsmayıl Sadıqov və Naidə İsayeva) elan etdiyi “Ən yaxşı videotədris resursu” üzrə müsabiqəyə 2013-cü ilin sentyabr ayının sonunda yekun vurulacaq. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə bu barədə “http://www.informatik.az/” saytının rəhbəri, əməkdar müəllim Naidə İsayeva məlumat verib.
Tarix: 22/06/13 Elm və texnika sahəsində bacarıqlıları üzə çıxaracaq “İstedadların hazırlığı laboratoriyası”nda 2000 nəfərdən çox gənc qeydiyyatdan keçib
Yeniyetmələr arasında elmi və texniki biliklərin təbliği, onların elmi-yaradıcı təşəbbüslərinin artırılması, elm və texnika sahəsində istedadlı yeniyetmələrin üzə çıxarılması məqsədi daşıyan “İstedadların hazırlığı laboratoriyası” layihəsinə 2000 nəfərdən çox gənc qeydiyyatdan keçib.