Tarix: 19/06/13 HEKAYƏT: Stiv Cobs Voznyakı necə aldadıb?
Deyilənə görə, "Atari" şirkəti Stiv Cobsa plata üzərində yerləşən çiplərin sayını minimum səviyyəyə çatdırmağı təklif edir və sxemdən götürülməsi mümkün olan hər bir çipə görə 100 dollar məbləğində pul vəd edir.
Tarix: 19/06/13 “Asan imza” “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya ediləcək
“B.EST Solutions” şirkətinin rəhbəri Yana Krimpenin “ICTnews” xəbər xidmətinə verdiyi müsahibədə bildirib ki, yaxın zamanda vergi ödəyicilərinə “Asan imza” xidməti təqdim ediləcək.
Tarix: 19/06/13 Dünyanın məşhur İT şirkətləri Bakıya gəlir
Müasir dövrün təhsil sistemində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi, informasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı ilə bağlı yeni əlaqələrin yaradılması, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi prioritet məsələlər kimi ortaya çıxır.
Tarix: 19/06/13 Mərkəzi Bank informasiya texnologiyaları ilə bağlı elan etdiyi tenderin nəticələrini açıqlayıb
AZİPS və XÖHKS-in texniki platformasını təşkil edən serverlərin, digər avadanlıqların və «Oracle» Verilənlər Bazasını İdarəetmə Sisteminin satın alınması üzrə tenderin nəticələri bəlli olub.
Tarix: 19/06/13 Azərbaycanda plastik kartların mobil rabitə vasitələri üzərindən istifadəsi zəruridir
Hazırda ölkəmizdə əhaliyə elektron xidmətlərin göstərilməsi üçün müvafiq tədbirlər icra edilib. Bəs əhalinin bu xidmətlərdən istifadə imkanlarının daha da genişləndirilməsi, xidmətlərin kütləviləşdirilməsi üçün hansı əlavə tədbirlərə zərurət var?
Tarix: 18/06/13 Bakı Ali Neft Məktəbi ilə "Microsoft Azərbaycan" şirkəti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) ali məktəbin rektoru Elmar Qasımov və "Microsoft Azərbaycan" şirkətinin baş direktoru Rüfət Hacıəlibəyov birgə əməkdaşlığın qurulması və inkişaf etdirilməsi məqsədilə Anlaşma Memorandum imzalayıblar.
Tarix: 18/06/13 “Apple” şirkəti ABŞ-ın xüsusi xidmət orqanlarına nə qədər istifadəçi satıb?
“Apple” şirkəti ABŞ-ın xüsusi xidmət orqanları tərəfindən onun istifadəçilərinə dair verilmiş sorğular haqqında informasiyanı açıqlayıb. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “hitech.newsru.com” saytına istinadən bildirir ki, bəyanata əsasən, son 6 ay ərzində müvafiq sorğuların sayı 4-5 min olub.
Tarix: 18/06/13 Azərbaycanda daşınmaz əmlaka dair daha iki xidmət elektronlaşdırılıb
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin (ƏMDK) daha iki xidməti “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edilib. Bu xidmətlərə “Daşınmaz əmlaka dair çıxarışların verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu” və “Daşınmaz əmlakın dövlət reyestrindən məlumatların verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu” daxildir.
Tarix: 18/06/13 2013-cü ildə dövlət İT xərclərinin həcmi cüzi azalacaq
“Gartner” analitik şirkətinin proqnozuna əsasən, 2013-cü ildə dövlət qurumlarının aparat və proqram təminatı, İT xidmətlər və telekommunikasiya daxil olmaqla informasiya texnologiyalarına (İT) yatırdığı qlobal xərclərin həcmi 449,5 milyard dollar təşkil edəcək ki, bu da ötən illə müqayisədə 0,1% azdır.
Tarix: 18/06/13 İtaliyanın İT şirkətindən azərbaycanlı sahibkarlara əməkdaşlıq təklifi gəlib
İtaliyanın “Maggioli Informatica” şirkətindən azərbaycanlı sahibkarlara əməkdaşlıq təklifi gəlib. "ICTnews" elektron xəbər xidmətinə bu barədə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondundan (AZPROMO) məlumat verilib.
Tarix: 18/06/13 Vətəndaşlar “Elektron hökumət” portalı vasitəsilə mallara tətbiq olunan gömrük ödənişləri barədə məlumat əldə edə bilər
“Elektron hökumət” portalı vasitəsilə Dövlət Gömrük Komitəsinin “Malın koduna görə malların təsvirinin axtarışı” elektron xidmətindən yararlanmaq mümkündür.
Tarix: 18/06/13 “Sinam” şirkəti Mərkəzi Bank ödəniş sistemlərinin gücləndirilməsi üzrə işləri payızda başa çatdıracaq
“Sinam” şirkəti Azərbaycan Mərkəzi Bankı Real Vaxt Rejimində Banklararası Hesablaşmalar (AZİPS) Xırda Ödənişlər üzrə Hesablaşma Klirinq Sistemlərinin (XÖHKS) təkmilləşdirilməsi üzrə işləri yaxın dörd ay ərzində başa çatdıracaq.
Tarix: 18/06/13 Vergilər Nazirliyi onlayn vergi xidmətləri vasitəsilə şəffaflığı artırmaq niyyətindədir
Azərbaycan Vergilər Nazirliyi dövlət və özəl sektorları arasında vergi tərəfdaşlığını yaratmaq və inkişaf etdirmək, vergi mədəniyyətini dəyişmək, vergi inzibatçılığı üzrə vergi ödəyicisinin və mühasibatın uyğunsuzluğunu araşdırmaq, eləcə də vergi ödəyicilərinin məsuliyyətini artırmaq niyyətindədir.
Tarix: 15/06/13 "Microsoft" və "Facebook" ABŞ-ın xüsusi xidmət orqanları ilə saziş imzalayıblar
Amerikanın "Microsoft" və "Facebook" korporasiyaları ABŞ xüsusi xidmət orqanları tərəfindən alınmış sorğular haqqında informasiyanı açıqlayıb.
Tarix: 15/06/13 İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi üzrə 7-ci Beynəlxalq Konfransa məqalə qəbulu iyunun 23-də başa çatır
İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi üzrə 7-ci Beynəlxalq Konfransa (AICT-2013) məqalə qəbulu iyunun 23-də başa çatır. Konfrans 9-11 oktyabr tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək.