Tarix: 29/05/13 Vergi sistemində kompüter əsaslı audit sisteminin yaradılması başa çatıb
Bu gün “Kompüter əsaslı audit sistemi sahəsində Vergilər Nazirliyinə dəstəyin göstərilməsi” “Tvinninq” layihəsinin başa çatdırılması ilə bağlı təqdimat mərasimi keçirilib.
Tarix: 29/05/13 Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş “Riyaziyyat və İnformatikanın Aktual Problemləri” adlı beynəlxalq konfrans keçirilir
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dəstəyi, Azərbaycan Riyaziyyat Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə Bakıda Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş “Riyaziyyat və İnformatikanın Aktual Problemləri” adlı beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Tarix: 29/05/13 “İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə əqli mülkiyyət hüquqlarının aktual problemləri” mövzusunda konfrans keçirilib
Bakıda Azərbaycanda milli patent sisteminin 20 illiyinə həsr olunmuş “İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə əqli mülkiyyət hüquqlarının aktual problemləri” mövzusunda ikigünlük konfrans işinə başlayıb.
Tarix: 29/05/13 “Cisco” “Microsoft”-“Skype” razılaşmasını ləğv etməyə cəhd edir
Dünyanın aparıcı şəbəkə avadanlığı istehsalçısı “Cisco Systems” şirkəti ikinci dərəcəli Avropa məhkəməsini, “Microsoft” şirkətinin “Skype” şirkətini alması üçün öncə verdiyi razılığı ləğv etməli olduğuna inandırmalıdır.
Tarix: 29/05/13 Server bazarı zəifləyir
Bu ilin birinci rübündə server bazarında azalma qeydə alınıb, lakin “Dell” və “Cisco Systems” şirkətləri bazar göstəricilərinin yaxşılaşmasına nail ola biliblər. Əksinə, “Hewlett-Packard” və “IBM” şirkətlərinin mövqeləri zəifləyib.
Tarix: 29/05/13 Mobil telefon satışlarından əldə olunan gəlirin həcmi 11 faiz artıb
“Strategy Analytics” analitik şirkətinin qiymətləndirməsinə əsasən, bazarda “3G” və “4G LTE” şəbəkələrini dəstəkləyən xeyli sayda bahalı modellərin mövcudluğu fonunda 2013-cü ilin birinci rübündə mobil telefon satışlarından əldə olunan qlobal gəlirin həcmi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 11% artıb.
Tarix: 29/05/13 Onların “ağalıq” dövrü başlanır
“IDC” analitik şirkətinin proqnozuna əsasən, 2015-ci ildə planşetlərin qlobal tədarük həcmi kiçik diaqonallı ekranla təchiz edilmiş planşet modellərinə tələbatın artması fonunda fərdi kompüterlərin tədarük həcmini ötəcək.
Tarix: 27/05/13 Onun sayəsində bütün dünya ovcumuzun içində olacaq
25-27 fevral 2013-cü il tarixlərində İspaniyanın Barselona şəhərində keçirilmiş Ümumdünya Mobil Konqresi smartfon və planşetlərə dair ən yeni təkliflərini nümayiş etdirmiş istehsalçıları bir araya toplayıb.
Tarix: 27/05/13 “Samsung” çaşdı
“Samsung” şirkəti öz saytında təsadüfən “Galaxy S IV mini” (GT-I9195) smartfonunun fotosunu dərc edib. Qeyd edək ki, sözügedən aparat hələ ki rəsmən təqdim edilməyib.
Tarix: 27/05/13 Azərbaycanda mobil telefon reklamlarından istifadəçilər gəlir əldə edəcək
Azərbaycanda mobil telefon istifadəçilərinin çox olması bu istiqamətdə sərmayə qoyuluşları və müxtəlif gəlir gətirən xidmətlərin artmasına şərait yaradıb.
Tarix: 27/05/13 “Bakcell” şirkəti “Mançester Yunayted”in futbol məktəbini Azərbaycana gətirir
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti “Bakcell ilə futbol” proqramı çərçivəsində tam yeni layihəyə start verir.
Tarix: 27/05/13 Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş virtual ədəbiyyat sərgisi təşkil ediləcək
Mayın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) “Azərbaycanı dünyaya tanıtdıran cümhuriyyət:
Tarix: 27/05/13 “Yeni Fikir” Müsabiqəsi uğurla başa çatdı
Qafqaz Universiteti Texnoparkının (QUTechnopark) 25 mart-25 may tarixlərində təşkil etdiyi “Yeni Fikir” Müsabiqəsinin (YFM) final mərhələsi uğurla başa çatıb.
Tarix: 27/05/13 Azərbaycanda keçirilən “Elektron Təhsil” müsabiqəsinə 880 layihə təqdim olunub
Azərbaycanda keçirilən “Elektron Təhsil” müsabiqəsinə layihələrin qəbulu artıq sona çatıb və nominantlar yaxın günlərdə elan ediləcək.
Tarix: 27/05/13 Azərbaycan İpoteka Fondu informasiya təhlükəsizliyi sahəsində konsaltinq xidmətlərini satın alır
Azərbaycan Mərkəzi Bankı nəzdində Azərbaycan İpoteka Fondu informasiya təhlükəsizliyi sahəsində konsaltinq xidmətlərinin satın alınması ilə bağlı təkliflər sorğusu elan edib.