Tarix: 14/05/13 Smarfonlar mobil telefon bazarının 50%-ni təşkil edir
“Gartner” analitik şirkəti 2013-cü ilin birinci rübündə mobil telefon bazarı üzrə hesabat dərc edib. 2013-cü ilin yanvar-mart aylarının yekununa görə, mobil telefon satışlarının həcmi 426 milyon olub ki, bu da 1 il əvvəl ilə müqayisədə 0,7% çoxdur.
Tarix: 14/05/13 Azərbaycanda informasiya və rabitə xidmətlərinin həcmi 9 faiz artıb
Azərbaycanda yanvar-aprel ayları ərzində informasiya və rabitə sahəsində göstərilən xidmətlərin həcmi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 8,9 faiz artıb.
Tarix: 14/05/13 “MobiTel” alıcılara internet vasitəsilə qiyməti 100 AZN-dən yuxarı olan istənilən telefonu və aksesuarı almaq imkanı yaratdı
“MobiTel” şirkəti, alıcıların rahatlığını düşünərək yeni xidmət təklif edir. Artıq vətəndaş internet vasitəsilə qiyməti 100 AZN-dən yuxarı olan istənilən telefonu və aksesuarı (aksesuar yalnız telefona əlavə olaraq satılır) sifariş edə bilər.
Tarix: 14/05/13 Təhsil sistemində müasir idarəetmə texnologiyalarının tətbiqi istiqamətində islahatyönlü tədbirlər aparılacaq
Təhsil sistemində müasir idarəetmə texnologiyalarının tətbiqi istiqamətində islahatyönlü tədbirlər aparılacaq.
Tarix: 14/05/13 Fransa smartfonlara və planşetlərə vergi tətbiq edəcək
Fransa hökuməti smartfon, planşet və digər bu kimi qurğulara vergi tətbiq etməyə hazırlaşır. “ICTnews” xəbər xidmətinin “www.cybersecurity.ru” saytına istinadən verdiyi məlumata əsasən, bu vergidən toplanan vəsaitlər fransız incəsənətinin, filmlərin və musiqinin qorunmasına və maliyyələşdirilməsinə buraxılmalıdır.
Tarix: 14/05/13 “Elsevier”in məlumat bazası əsasında Azərbaycan alimlərinin elmi göstəriciləri üzrə ətraflı hesabat hazırlanacaq
Prezident yanında Elmin İnkişafı Fondunda (EİF) “Science Direct” və “Scopus” kimi mükəmməl elektron xidmətləri və 30 milyona yaxın istifadəçisi olan, dünyanın ən iri nəşriyyatlarından biri - “Elsevier”in Türkiyə və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə menecerləri Ayhan Akanay Saraçoğlu və Yıldız Kıdıraliyeva ilə görüş keçirilib
Tarix: 14/05/13 Yoxlamaların vahid məlumat reyestri yaradılacaq
Sahibkarlıq sahəsində bir sıra yoxlamaların olması bu istiqamətdə məlumat mərkəzinin qurulmasını aktuallaşdırıb.
Tarix: 14/05/13 Gənclər internetdən istifadə ilə bağlı maarifləndirilir
Azərbaycanın regionlarında yaşayan gənclərlə virtual forumların və onların ictimai fəallığında rolu üzrə birgə müzakirələr keçirilir. "ICTnews" xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu barədə “Demokratik Gənclər” İctimai Birliyinin rəhbəri Ramil Süleymanov bildirib.
Tarix: 14/05/13 Azərbaycanda mobil telefonlar sferasında e-ticarət genişlənir
Azərbaycanda mobil telefonların internetlə sifarişinə başlanılıb. "ICTnews" xəbər xidmətinin məlumatına görə, “MobiTel” şirkəti alıcıların rahatlığını düşünərək yeni xidmət təklif edib.
Tarix: 14/05/13 “GDrive” “bulud” saxlancında disk sahəsinin həcmi artırılıb
“Google Drive” “bulud” saxlancında istifadəçilərə təqdim edilən ödənişsiz disk sahəsinin həcmi 3 dəfə artaraq 15 QB olub. İnternet nəhəngi 1 həftədən sonra başlayacaq “Google I/O” korporativ konfransında “GDrive” əsasında yeni məhsullarını təqdim edə bilər.
Tarix: 14/05/13 "Kasperski Laboratoriyası” şirkəti “Qualcomm”a mobil sahədə əməkdaşlıq təklif edir
Rusiyalı antivirus vendoru "Kasperski Laboratoriyası” mobil çiplərin istehsalçısı “Qualcomm” şirkəti ilə “aşağı səviyyə”də müasir smartfonların informasiya mühafizəsinin təmin edilməsi haqda saziş imzalayıb.
Tarix: 14/05/13 Berlin şəhərində “Kiosk Europe Expo” İKT sərgisi keçiriləcək
12-13 iyun tarixlərində Almaniyanın Berlin şəhərində “Kiosk Europe Expo” İKT sərgisi keçiriləcək. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə bu barədə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondundan (AZPROMO) məlumat verilib. Fonddan bildirilib ki, sərgiyə azərbaycanlı iş adamları və sahibkarlar da dəvətlidirlər.
Tarix: 14/05/13 “Microsoft” şirkəti “SkyDrive” xidmətinin işini təkmilləşdirir
“Microsoft” korporasiyası “SkyDrive” xidməti çərçivəsində yeni təkmilləşdirmələr edib. Belə ki, şirkət fotolara daha effektiv baxış və onların yüklənməsi mexanizmini reallaşdırıb, həmçinin.
Tarix: 14/05/13 Ölkəmizdə vətəndaş cəmiyyəti sektorunda ilk dəfə olaraq elektron hesabatlılq tətbiq olunur
2013-cü ilin ” Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları ili” elan edilməsi ilə əlaqədar Şuranın həyata keçirməyə başladığı elektron müraciət və hesabat qəbulu proqramları üzərində iş artıq yekunlaşıb.
Tarix: 14/05/13 Astarada kompyuter oyunları üzrə rayon çempionatı keçirilib
Astara şəhərindəki Heydər Əliyev Mərkəzində kompyuter oyunları üzrə rayon çempionatı keçirilib.