Tarix: 19/04/13 Qiymətli kağızların vahid məlumat bazası yaradılır
Azərbaycanın Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi Vahid Məlumat Bazasını yaradacaq. Hazırda onun üzərində işlər aparılır. Bu barədə jurnalistlərə açıqlama verən QKDK-nın şöbə müdiri Elnur Allahverdiyevin sözlərinə görə, yaxın zamanlarda baza tam formalaşacaq:
Tarix: 19/04/13 Azərbaycanda “Elektron idarəetmə” ilə bağlı təqdimat keçirilib
Bakıda Azərbaycan Prezidenti yanında Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Komissiya tərəfindən “E - idarəetmə” və dövlət qulluğu sistemində innovasiyaların tətbiqi ilə bağlı təqdimat keçirilib.
Tarix: 19/04/13 “InfoWatch” şirkətlər qrupu Azərbaycanla əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirəcək
2012-ci ilin yekunlarına əsasən “InfoWatch” şirkətlər qrupunun Rusiya və MDB regionunda satış həcmi artıb. “ICTnews” xəbər xidmətinin “www.astera.ru” saytına istinadən verdiyi məlumata əsasən, məhz buna görə 2013-cü ildə şirkətin bu bazarlara genişmiqyaslı ekspansiyası gözlənilir.
Tarix: 19/04/13 2012-ci ilin patent trendi məlum olub
“Thomson Reuters” media korporasiyasının elm və əqli mülkiyyət məsələləri üzrə bölməsi "İnnovasiyaların vəziyyəti" adlı hesabat dərc edib. Sözügedən hesabatda 2012-ci il üzrə əsas patent tendensiyaları açıqlanır.
Tarix: 19/04/13 “Azərbaycanın İT bazarındakı inkişafı dünya inkişaf tendensiyasına uyğundur”
Azərbaycan həyata keçirdiyi bütün İT layihələr üzrə tamamilə digər inkişaf edən ölkələrlə ayaqlaşır. “Hewlett Packard” şirkətinin informasiya təhlükəsizliyi və şəbəkə konsaltinqi sahəsində həllərin arxitektoru Yaroslav Larçenkonun “ICTnews” xəbər xidmətinə verdiyi məlumata əsasən
Tarix: 19/04/13 Çinin Azərbaycanda bir neçə İKT şirkəti fəaliyyət göstərir
Bakıda Azərbaycanla Çin arasında ikitərəfli əməkdaşlıq haqda memorandum imzalanıb. “ICTnews” xəbər xidmətinin məlumatına əsasən, tədbirdə çıxış edərkən iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Niyazi Səfərov bildirib ki, iki ölkə arasında bu günədək 20 sənəd imzalanıb, bu, gömrük, ticarət, ikitərəfli vergi ödənişinin ləğvi haqqında sənədlərdir.
Tarix: 19/04/13 “Hewlett Packard” şirkəti Azərbaycan bazarında iştirakını genişləndirmək niyyətindədir
Azərbaycan “Hewlett Packard” şirkəti üçün regionda əsas tərəfdaş ölkələrdən biridir. Şirkətin Orta Asiya və Qafqazda texnoloji servislər üzrə meneceri Aleksandr Roy “ICTnews” xəbər xidmətinə bildirib ki, yaxın zamanda “Hewlett Packard” şirkəti bir sıra iri dövlət layihələrində iştirak etməyə hazırlaşır.
Tarix: 19/04/13 Son illər Qırğızıstanla kommunikasiya, informasiya texnologiyaları sahəsində əlaqələr intensivləşib
Bişkekdə nəşr olunan “Türkel” qəzetində Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Hidayət Orucov ilə müsahibə dərc edilib. Müsahibədə deyilir ki, son bir il yarım ərzində ölkələrimiz arasında əlaqələr invensivləşib.
Tarix: 19/04/13 Fermerlərin elektron qeydiyyat sisteminin yaradılmasına başlanılacaq
Cari ildə elektron kənd təsərrüfatı layihəsinin həyata keçirilməsi və fermerlərin elektron qeydiyyat sisteminin yaradılmasına başlanılacaq.
Tarix: 19/04/13 “Microsoft”un maliyyə direktoru istefa verib
“Bloomberg” agentliyinin məlumatına əsasən, Amerikanın "Microsoft” şirkətinin maliyyə direktoru Piter Klyayn istefa verib.
Tarix: 18/04/13 Yerli bank “iPhone” mobil əlavəni işə salıb
Müştərilərin bank məhsul və xidmətlərindən daha çevik və rahat yararlanmasını təmin etmək məqsədilə “Bank of Baku” “iPhone application” xidmətini işə salıb.
Tarix: 18/04/13 Azərbaycan İnformasiya Texnologiyaları Universiteti gələcəkdə ixtisas çeşidini artıracaq
Azərbaycanda yeni yaradılan İnformasiya Texnologiyaları Universiteti gələcəkdə təqdim etdiyi ixtisas çeşidini artıracaq. Azərbaycan rabitə və informasiya texnologiyaları nazirinin müavini Elmir Vəlizadənin “ICTnews” xəbər xidmətinə verdiyi məlumata əsasən, yeni universitet beynəlxalq standartlara uyğun olan, müasir menecment və tədris prosesinə malik bir təhsil ocağı olacaq.
Tarix: 18/04/13 Səfir Çoi Suk-İn: “Biz Azərbaycanla İKT sahəsində əməkdaşlığımızı daha da genişləndirəcəyik”
“Azərbaycanla Koreya arasında münasibətlər bir çox sahələrdə inkişaf edib. Hazırda təkcə siyasi sahədə deyil, iqtisadi, təhsil və mədəniyyət sahələrində əlaqələrimiz yüksək səviyyədədir. Düşünürəm ki, İKT sahəsində də bir çox işlər həyata keçirilib”.
Tarix: 18/04/13 Bakıda IDC-nin beynəlxalq illik konfarnsı keçirilir
Bu gün “JW Marriott Absheron Baku” otelində Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin dəstəyi ilə informasiya təhlükəsizliyi və verilənlərin
Tarix: 18/04/13 “Android” platforması ilə işləyən smartfonları göz vasitəsilə idarə etmək mümkün olacaq
Danimarkanın “The Eye Tribe” şirkəti smartfonu göz vasitəsilə idarə etməyə imkan verən texnologiya təqdim edib. Tərtibatçılar “Android” mobil əməliyyat sistemi üçün alətləri (SDK) 2013-cü ilin iyununda əldə edə bilərlər.