Tarix: 16/04/13 Azərbaycan və Çin arasında biznes forumu keçiriləcək
Aprelin 18-də Bakıda İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan - Çin biznes forumu keçiriləcək.
Tarix: 16/04/13 Yerli İT şirkəti virtual infrastruktur həlləri sahəsi üzrə yeni status alıb
Azərbaycanın İT sahəsində fəaliyyət göstərən “Ultra” şirkəti 2013-cü il “VMWare” şirkəti ilə tərəfdaşlıq statusunu yeniləmişdir. Şirkət “VMWare Professional Partner” statusuna layiq görülüb.
Tarix: 16/04/13 Ən yüksək əməkhaqqı alan rəhbərlərin adları açıqlanıb
“Standard & Poor’s 500” siyahısında “Apple” şirkətinin dörd top-meneceri eyni anda ən yüksək maaş alan rəhbər adına layiq görülüblər. Bununla belə, onların heç biri baş direktor vəzifəsində çalışmır.
Tarix: 16/04/13 Uşaqların növbəti profilaktik peyvəndlərinin adı və vaxtı barədə məlumatlar SMS-lə gələcək
Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən tətbiq olunan “Vətəndaşların Elektron Sağlamlıq Kartı Sistemi”ndən uşaqların növbəti profilaktik peyvəndlərinin adı və vaxtı barədə məlumatlar mobil telefon rabitəsinin qısa mesaj (SMS) xidməti vasitəsilə özləri və ya onların qanuni nümayəndələrinə çatdırılacaq.
Tarix: 16/04/13 Vətəndaşlar hərraca çıxarılan əmlaklar barədə onlayn məlumat əldə edəcəklər
Ədliyyə Nazirliyinin növbəti elektron xidməti vətəndaşların istifadəsinə təqdim edildi.
Tarix: 16/04/13 “Apple” şirkətinin əməkdaşları rəqib şirkətlərə keçir
Silikon Vadisinin ekspertləri Amerikanın “Apple” korporasiyasının əməkdaşlarının digər şirkətlərə nəzərəçarpacaq axınını qeyd edirlər.
Tarix: 16/04/13 2013-cü ilin birinci rübündə Azərbaycanda rabitə sahəsində göstərilən xidmətlərin həcmi 12.5% artıb
İnformasiya və rabitə müəssisələri əhaliyə, idarə və təşkilatlara 353.4 milyon manatlıq, yaxud 2012-ci ilin birinci rübü ilə müqayisədə 12.5 faiz çox informasiya və rabitə xidməti göstəriblər.
Tarix: 16/04/13 Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev: "Artıq tərəfdaşlarla ikinci, üçüncü peykin orbitə buraxılması ilə bağlı danışıqlara başlamışıq"
““İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları ili” Azərbaycanda uğurla başlayır. Azərbaycan kosmik dövlətdir. Bu, böyük, tarixi nailiyyətdir
Tarix: 15/04/13 Yeni texnologiyalar evdən çıxmadan kredit ödəməyə imkan verir
Azərbaycanda bütün sahələrdə olduğu kimi, bank sektorunda da elektronlaşma sürətlə genişlənir. “ICTnews.az” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, artıq ölkədə banklardan alınan kredit borcunu yeni texnologiyadan istifadə etməklə daha rahat şəkildə ödəmək mümkündür.
Tarix: 15/04/13 İKT-nin neft-qaz və kimya mühəndisliyində tətbiqinə dair konfrans keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində tələbələrin ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 90-cı ildönümünə həsr olunmuş “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının neft-qaz və kimya mühəndisliyində tətbiqi” mövzusunda elmi-texniki konfransı keçirilib.
Tarix: 15/04/13 Maye-kristal ekranlı televizorlara olan tələbat azalıb
Dünyada maye-kristal ekranlı televizorlar bazarında rekord azalma müşahidə olunur. “ICTnews” xəbər xidmətinin “www.cybersecurity.ru” saytına istinadən verdiyi məlumata əsasən, ötən il istehlakçılar daha az maye-kristal (MK) ekranlı televizor alıb.
Tarix: 15/04/13 Bakıda qeyri-adi formatda təşkil edilmiş “MobileMondayBaku” tədbiri keçiriləcək
Azərbaycanın ilk mobil rabitə operatoru olan “Bakcell” şirkəti Xəzər İnvestisiya Mərkəzi ilə birgə aprelin 29-da Bakıda növbəti “MobileMondayBaku” tədbirini keçirəcəklər.
Tarix: 15/04/13 Prezident Fransanın kosmik şirkətlərinin rəhbərlərini qəbul edib
Prezident İlham Əliyev Fransanın “ASTRİUM” şirkətinin prezidenti və baş direktoru Fransua Oku, “European Aeronautic Defence and Space” şirkətinin beynəlxalq məsələlər üzrə direktoru Jan-Pyer Talimonini qəbul edib.
Tarix: 15/04/13 “StartUp Azərbaycan” müsabiqəsi çərçivəsində 10 layihə yaradıcısına investorlarla görüş hədiyyə ediləcək
“Bakcell” şirkəti “StartUp Azərbaycan” layihəsinin uğurlu ideyalarını maliyyələşdirə biləcəyini bildirib. “Bakcell” şirkətinin korporativ əlaqələr üzrə şöbəsinin mətbuat ilə iş üzrə baş mütəxəssisi Süheylə Cəfərovanın “ICTnews” xəbər xidmətinə verdiyi məlumata əsasən, layihədə “Bakcell”in “StartUp” layihələrinin hər hansı maliyyə dəstəyinin göstərilməsi nəzərdə tutulmur.
Tarix: 15/04/13 İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin iki yeni xidməti istifadəyə verildi
“Elektron hökumət” portalında dövlət qurumları tərəfindən təqdim olunan elektron xidmətlərin siyahısı genişləndirilir. Belə ki, artıq İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin portalında daha 2 xidmət istifadəçilər üçün açıqdır.