Tarix: 05/11/15 Prezident İlham Əliyev: ""Elektron məhkəmə" informasiya sisteminin yaradılması həm şəffaflığı təmin edəcək, həm bürokratik əngəlləri aşacaq"
“Azərbaycanda məhkəmə-hüquq sisteminin təkmilləşdirilməsi prosesi uğurla gedir. Bu sahədə aparılan islahatlar, əldə edilmiş nailiyyətlər ölkədə məhkəmə-hüquq sisteminin möhkəmlənməsinə, şəffaflığın artırılmasına gətirib çıxarmışdır”.
Tarix: 05/11/15 Asiyanın maliyyə texnologiyalarına investisiyalar 4 dəfə artıb
Cari ilin üç rübündə Asiya-Sakit okean regionunda maliyyə texnologiyalarına yatırılan investisiyaların həcmi 3,5 milyard dollar təşkil edib, halbuki ötən il ərzində regionun bank olmayan maliyyə texnologiyaları şirkətləri 880 milyon dollar kapital qoyuluşu cəlb edə bilib.
Tarix: 05/11/15 Cənubi Koreya məhkəməsi “iPhone” istifadəçilərinə smartfonun geolokasiya məlumatları toplmasına görə kompensasiyanın ödənilməsini rədd edib
Cənubi Koreyanın Busan şəhər Apelyasiya Məhkəməsi “iPhone” smartfon istifadəçilərinə qurğunun geolokasiya məlumatları toplamasına görə kompensasiyanın ödənilməsi ilə bağlı qaldırılan iddianı rədd edib.
Tarix: 05/11/15 Elektron multimedia resurslarının arxivləşdirilməsi və qorunması üçün Multimedia Qalereyası yaradılıb
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda (İTİ) Multimedia Qalereyası yaradılıb. Akademiyadan bildirilib ki, bu barədə qərar AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında qəbul edilib.
Tarix: 05/11/15 Elmi müəssisələrin veb-saytlarının monitorinqi üzrə nəticələr açıqlanıb
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının monitorinqi həyata keçirilib. Monitorinqin nəticələri haqda AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında çıxışında söz açıb.
Tarix: 05/11/15 Sahibkarlıq subyektlərinin elektron qeydiyyatı Azərbaycanın beynəlxalq hesabatda irəliləməsinə səbəb olub
Ölkədə biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə qanunvericiliyə müvafiq dəyişikliklər edilərək sahibkarlıq subyektlərinin elektron qeydiyyatı zamanı prosedur və müddətlər azaldılıb.
Tarix: 05/11/15 Dünyanın ən nüfuzlu insanları bəlli olub
ABŞ-ın «Forbes» nəşri 4 noyabr tarixində dünyanın ən nüfuzlu insanlarının illik reytinqini dərc edib. 73 pillədən ibarət reytinqdə üçüncü dəfə ardıcıl Rusiya prezidenti Vladimir Putin liderdir.
Tarix: 05/11/15 «Amazon» ilk pərakəndə kitab mağazasının açılışını elan edib
«Amazon» internet şirkəti Vaşinqton ştatının Siyetl şəhərində «Amazon Books» adlı ilk pərakəndə kitab mağazasını açacaq.
Tarix: 04/11/15 “Azercell”in iki sosial layihəsi nüfuzlu mükafata layiq görüldü
Azərbaycanın lider mobil operatoru “Azercell Telekom” MMC Amerika Ticarət Palatasının Azərbaycandakı nümayəndəliyi (AmCham) tərəfindən növbəti dəfə mükafata layiq görülüb.
Tarix: 04/11/15 Azərbaycanda xarici ölkələrin elektron imza sertifikatlarının tanınması nəzərdə tutulur
Hal-hazırda xarici ölkələrin elektron imza sertifikatları Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi tərəfindən tanınmır, lakin gələcəkdə e-imza sertifikatlarının istifadə sahəsinin daha da genişlənməsindən sonra bu məsələyə yenidən baxmaq olar.
Tarix: 04/11/15 İT sənayesinin liderləri maliyyə koalisiyası yaradıb
“Amazon”, “Apple”, “Google”, “Intuit” və “PayPal” kimi qlobal texnoloji şirkətlər “Financial Innovation Now” maliyyə innovasiyaları koalisiyası təsis ediblər.
Tarix: 04/11/15 QKDK lisenziyalaşdırma prosesinin avtomatlaşdırılması istiqamətində növbəti addımlar atacaq
Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi (QKDK) lisenziyalaşdırma prosesinin sadələşdirilməsi və avtomatlaşdırılması istiqamətində növbəti addımlar atacaq.
Tarix: 04/11/15 Azərbaycan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin əməkdaşı Ümumdünya Radiorabitə Konfransı komitəsinin vitse-sədri seçilib
Cenevrə şəhərində keçirilən Ümumdünya Radiorabitə Konfransı çərçivəsində Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin əməkdaşı tədbirin komitə rəhbərlərindən biri seçilib.
Tarix: 04/11/15 «Cisco»: 2019-cu ilədək «bulud» trafikinin həcmi 4 dəfə artacaq
«Cisco» şirkətinin «Cisco® Global Cloud Index (2014 – 2019)» adlı illik hesabatına əsasən, 2019-cu ildə qlobal «bulud» trafikinin həcmi 2014-cü illə müqayisədə 4 dəfə artaraq (2,1-dən 8,6 Zbaytadək) artım tempinə görə məlumatların işlənməsi mərkəzlərinin trafik həcmini (3,4-dən 10,4 Zbaytadək) ötəcək.
Tarix: 04/11/15 Bakıda virtual şəbəkələr üzrə təlimlər keçiriləcək
Bakıda 23-27 noyabr tarixində ”VICM: VMware vSphere 6.0: Quraşdırma, sazlama, idarəetmə” mövzusunda təlim keçiriləcək.